Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Archiv

Konference o rovných příležitostech

5.6.2015

premie_OW_perex_2015.JPGV pražském Karolinu se ve dnech 4. až 6. června 2015 koná mezinárodní konference Gendering Science: Women and Men Producing Knowledge. „Věda a technologie hrají v rozvoji společnosti klíčovou roli. Proto by ve vědě měli rovným dílem působit jak muži, tak i ženy", uvádí profesorka fyziky z Univerzity Nigérie ve městě Nsukka a první ženská děkanka fakulty fyzikálních věd na této univerzitě Francisca Nneka Okeke. Ve svém příspěvku z úvodního dne sympozia se tato nositelka ceny Pro ženy ve vědě věnovala pracovním i společenským podmínkám, v nichž pracují africké vědkyně. Cílem bienální konference, kterou pod záštitou rektora Univerzity Karlovy prof. Tomáše Zimy pořádají Ústav dějin UK a archiv UK Národní kontaktní centrum – ženy a věda a Společnost pro dějiny věd a techniky, je upozornit na cestu žen k rovným příležitostem ve vzdělání v různém kulturním prostředí, kterou ušly od druhé poloviny 19. století až do současnosti. Prezidentem konference je prof. Petr Svobodný.

Wichterleho prémie 2015

5.6.2015

Jednadvaceti perspektivním mladým badatelům, kteří dosahují špičkových výsledků a zasazují se o rozvoj příslušné vědní disciplíny, předal předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš 2. června 2015 ve vile Lanna diplomy k významným prémiím. Oceněným vědcům náleží finanční prémie 270 000 Kč rozdělená do tří mimořádných odměn po 90 000 Kč, jíž mohou použít dle svého uvážení. Cílem udělení tohoto vyznamenání je udržet kvalitní vědecké pracovníky při náročné, přesto ale nepříliš lukrativní práci v oblasti výzkumu. Současně je oceněním za vynikající výsledky a tvůrčí přístup bádání.

Přínosy a rizika očkování

4.6.2015

Akademie věd ČR a Poslanecká sněmovna PČR uspořádaly 2. června 2015 další z cyklu seminářů Vědecké poznatky: základy pro lepší, konkurenceschopnou společnost – tentokrát na téma Očkování v ČR – přínosy a rizika. Akce, kterou zaštítili předseda PS PČR Jan Hamáček a předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš, se konala v rámci Memoranda o vzájemné podpoře a spolupráci. Prostřednictvím této společné aktivity se od roku 2012 uskutečnilo více jak 10 seminářů, které významně přispěly k osvětě nejen mezi členy Poslanecké sněmovny, ale i mezi veřejností, jak připomněl v úvodu jednání předseda AV ČR prof. Drahoš.

Gendering Science

3.6.2015

Ústav dějin UK a archiv UK, Národní kontaktní centrum – ženy a věda a Společnost pro dějiny věd a techniky pořádají ve dnech 4.–6. června 2015 konferenci Gandering Science: Women and Men Producing Knowledge, jež si klade za cíl upozornit na cestu žen k rovným příležitostem ve vzdělání v různém kulturním prostředí, kterou ušly od druhé poloviny 19. století až do současnosti. Program, v němž jsou zastoupeni přednášející ze čtyř kontinentů, nabízí širokou škálu témat – například diskusní panely s vědkyněmi na manažerských pozicích, přednášky o genderových nerovnostech napříč Evropou, či o posledních trendech v dělbě práce a rodinných povinností mezi ženami a muži v Albánii. Mezi přednášejícími se mj. objeví profesorka fyziky z Univerzity Nigérie Francisca Nneka Okeke, řecká vědkyně Marie Rentetzi, americký profesor Donald Opitz či francouzská historička Anne-Sophie Godfroy. Za českou stranu vystoupí Milada Sekyrková z Ústavu dějin UK a archivu UK s pohledem do historie ženského vysokoškolského vzdělání a uplatnění žen ve vědě a Soňa Štrbáňová z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, zabývající se místem žen ve vědeckých týmech v minulosti. Sociologický pohled na genderovou tématiku nabídnou zástupkyně z NKC – ženy a věda Marcela Linková a Kateřina Cidlinská.

Pohyby v kině Ponrepo

2.6.2015

Ledová voda, skály, křik ptáků, parta geologů zkoumajících pohyby skal až do nedávna pevně sevřených a stlačených ledovcovou masou, z níž se v důsledku tání ledovců vymanily, aby se staly objektem unikátních výzkumů. Samota, jen omezený kontakt s civilizací, nutnost spoléhat sám na sebe a také ostražitost před ledními medvědy – to vše patří k dojmům, které si odnášejí diváci dokumentárního filmu Pohyby viz http://abicko.avcr.cz/2015/05/08/zeme.html. Dokument z produkce Střediska společných činností AV ČR se představil 16. dubna 2015 na festivalu Academia film v Olomouci a ve čtvrtek 4. června od 10:00 hod. jej můžete shlédnout v rámci Jarních exkurzí do světa vědy v pražském kině Ponrepo za přítomnosti hlavních protagonistů z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR.

Rozkrývání tajemství mořského planktonu

1.6.2015

Tým parazitologů z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR se podílí na jednom z největších a nejambicióznějších vědeckých projektů současnosti, TARA Oceans, který si vůbec poprvé v lidské historii klade za cíl zmapovat mikrosvět v mořích po celé planetě. Výsledky výzkumu o rozmanitosti eukaryotického planktonu publikoval v nejnovějším vydání renomovaný vědecký časopis Science (Science 22 May 2015: Vol. 348 no. 6237, Eukaryotic plankton diversity in the sunlit ocean).

Mimouniverzitní vědecké instituce v letech 1890–2015

1.6.2015

U příležitosti 125. výročí Akademie věd pořádala ve dnech 27.–29. května AV ČR mezinárodní konferenci „Mimouniverzitní vědecké instituce v letech 1890–2015“. V jejím rámci se 27. května sešli u kulatého stolu nejvyšší představitelé zahraničního neuniverzitního vědeckého výzkumu. O vztahu neuniverzitního výzkumu a vysokých škol, jeho financování, roli akademií věd, vztahu neuniverzitního výzkumu k vládám a byznysu rokovali Martin Stratmann (prezident Max Planck Society), Peter Haslinger (ředitel Herder Institute, Leibnitz Association), Ed Noort (viceprezident ALLEA, All European Academies), Luigi Nicolais (prezident Consiglio Nazionale delle Ricerche) a další významní hosté. Jednání zahájil předseda AV ČR Jiří Drahoš a místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek. Historickou část konference, která se koná 28. a 29. května v NTM, pořádá Masarykův ústav a Archiv AV ČR a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR. Více informací naleznete na http://www.cas.cz/. FOTOGALERIE

Ceny SVU 2015

29.5.2015

Pražská skupina Společnosti pro vědy a umění uděluje každoročně na jaře ve spolupráci se Stálou komisí Senátu PČR pro krajany žijící v zahraničí ocenění význačným osobnostem české kultury a vědy. Letošní ceremoniál v tradičním dějišti, Rytířském sále Valdštejnského paláce na Malé Straně, se uskutečnil 28. května 2015 za účasti senátorů Jaromíra Jermáře a Karla Kühnla. Předsedkyně Pražské skupiny prof. Alena Morávková vyznamenala devět osobností, které reprezentují nejrůznější kulturní a vědecké obory – egyptologa prof. Miroslava Vernera, lékaře prof. Eduarda Zvěřinu, českého katolického kněze, bohemistu, lingvistu a pedagoga prof. Petra Piťhu, astronoma Ing. Marcela Grüna, politika, sociologa a prognostika doc. Fedora Gála, scénografa prof. Jaroslava Malinu, herečku Ivu Janžurovou, operní pěvkyni Dagmar Peckovou a výtvarnici Emu Srncovou.
Společnost pro vědy a umění vznikla v padesátých letech minulého století ve Spojených státech amerických; v dalších letech se rozšířila do celého světa a dodnes funguje na československém principu. Jedenkrát za dva roky se její členové scházejí na kongresech, které se po návratu demokracie konají také v Česku a na Slovensku.

25 let Českého svazu vědeckotechnických společností

29.5.2015

Akademie věd ČR dlouhodobě spolupracuje s Českým svazem vědeckotechnických společností, který u nás vedle Akademie a univerzit sdružuje nejvýznamnější vědeckotechnický a inženýrský potenciál. Podobně jako jiné tradiční organizace, které působily i ve společném Československu, také ČSVTS si připomíná v letošním roce 25. výročí založení. V rámci oslav se 18. května 2015 konala konference Věda a technika v ČR s mottem „Perspektivy techniky a technologií do roku 2030“, na kterou navázala 28. května valná hromada svazu v jeho sídle na Novotného Lávce. Při té příležitosti bylo významným osobnostem uděleno nejvyšší ocenění za zásluhy o ČSVTS, medaile Christiana Josefa Willenberga. Ocenění nese jméno zakladatele nejstarší inženýrské školy ve střední Evropě: bylo jeho zásluhou, že rakouský císař Josef I. povolil založení Stavovské inženýrské školy v Praze v roce 1707. Toto datum je považováno za datum založení nejstarší technické univerzity v českých zemích, v celé střední Evropě a současně jedné z nejstarších technických univerzit v celosvětovém měřítku. ČSVTS ocenil Willenbergovou medailí mj. předsedu Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše.

L 'Oreál pro ženy ve vědě 2015

28.5.2015

Vítězky devátého ročníku stipendijního programu L’Oréal Pro ženy ve vědě vyhlásila 25. května 2015 na galavečeru v prostorách Francouzského velvyslanectví v Praze odborná porota vedená význačnou imunoložkou prof. Blankou Říhovou. „Letošní ročník bych přirovnala k velmi napínavému utkání, kdy se na Akademii věd ČR sešlo velké množství rozličných osobností žen, ale i vědeckých prací. Ostatně tato situace je pěkně reflektována i v našich nových laureátkách, které jsou každá velmi výjimečnou ženou se zcela jinak zaměřeným projektem. Osobně bych ocenila všech 16 finalistek, jelikož dokázaly uspět ve velmi náročné konkurenci a jejich práce byly tematicky opravdu zajímavé. Pevně věřím, že se zúčastní i v příštím roce, a budou také moci vyhrát ocenění, které jim dopomůže nejen k dalšímu vědeckému bádání, ale i jako odměna za vytrvalou práci,“ uvedla. Za účasti předsedy Akademie věd prof. Jiřího Drahoše a francouzského velvyslance Jean-Pierre Asvazadouriana převzaly ocenění prof. Eva Matalová z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR a dr. Eva Schmoranzerová z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Více informací zde.