Laboratoř

Badatelské centrum PALS (Prague Asterix Laser System), založené v listopadu 1998 jako společné pracoviště Fyzikálního ústavu AV ČR a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, je koncipováno jako uživatelská laboratoř poskytující základnu pro experimentální výzkum v oboru výkonových laserů a fyziky laserem vytvářeného plazmatu. Centrum bylo zpřístupněno externím uživatelům v září roku 2000.

Základním experimentálním zařízením Centra PALS je výkonový pulsní laserový systém Asterix IV. Tento laser byl vyvinut v německém Ústavu Maxe Plancka pro kvantovou optiku (MPQ) v Garchingu u Mnichova. Od poslední modernizace v roce 1991 byl schopen generovat laserové paprsky s výstupní energií v jednotlivém pulzu až 1 kJ. Až do dubna 1997 byl laser v MPQ využíván širokou mezinárodní badatelskou komunitou v rámci evropského programu European Large Scale Facilities.

Akademie věd České republiky získala laserový systém Asterix IV za 1 symbolickou německou marku, na základě mezinárodní smlouvy s MPQ, schválené Evropskou komisí a podpořené organizací EURATOM. a podepsané v červnu 1997. Pro laser byla v Praze na Mazance vybudována na základě originálního českého projektu zcela nová moderní laserová hala. Její stavba byla zahájena v lednu 1998 a dokončena v únoru 1999.

Modernizovaný laserový systém s názvem PALS byl v nové laboratoři spuštěn v květnu roku 2000. Od té doby je využíván pro výzkum interakce s hmotou soustředěných výkonových laserových svazků o hustotě výkonu 1014-1016 W/cm2 a pro studium horkého laserového plazmatu. Laboratoř se specializuje na využití produktů laserového plazmatu, tj. záření a nabitých částic, pro nejrůznější aplikace ve vědě i v technice. K nosným výzkumným programům laboratoře patří:

  • vývoj a aplikace plazmových bodových zdrojů měkkého nekoherentního rentgenového záření,
  • vývoj a aplikace plazmových rentgenových laserů,
  • vývoj a aplikace plazmových zdrojů vysoce nabitých energetických iontů,
  • studium chování hmoty v podmínkách extrémních tlaků a teplot pro potřeby materiálových věd, laboratorní astrofyziky, termojaderného výzkumu a dalších vědních oborů.

Laserová laboratoř PALS je otevřena badatelům z domova i ze zahraničí. Evropské experimentu na PALSu byly v létech 2000-2003 podporovány z prostředků tzv. 5. rámcového programu Evropské unie, v rámci programu Transnational Access to Major Research Infrastructures (viz kapitola Projekty), od roku 2004 pak v rámci společného projektu Konsorcia Laserlab-Europe 7. rámcového programu.

Již od července 2000 bylo Badatelské centrum PALS součástí širšího celku, tzv. Výzkumného centra laserového plazmatu, podporovaného z programu Výzkumná centra českého Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (program LN, 2000-2004).

Jeho následníkem je od května 2005 nové Centrum laserového plazmatu, podporované z prostředků obdobného programu Centra základního výzkumu MŠMT (program LC, 2005-2009). Tento program byl následně prodloužen do konce roku 2011.