Katastrofální povodeň v srpnu 2002 zanechala stopy i na kostele Povýšení sv. Kříže ve Vrbně u Mělníka. Hladina vody dosahující v interiéru výše téměř 1,5 m způsobila mj. zprohýbání podlahy. Protože náprava škod s sebou měla přinést zásahy do historických terénů, bylo rozhodnuto provést uvnitř stavby zjišťovací archeologický výzkum.
Vrbno situované v úrodné oblasti osídlené intenzivně již od pravěku není ve středověké archeologii novým pojmem. Již od konce 19. stol. byly v okolí kostela situovaného uprostřed oválné návsi (obr. 1) nalézány doklady pohřbívání, které sahají nejméně do konce 10. stol. V 60. letech 20. stol. proběhl archeologický výzkum severně od kostela a kontextu pohřebiště z 12. stol. zde byl objeven mincovní depozit. Stavba sama je uměleckými historiky řazena do pol. 12. stol. Z tohoto období se téměř v úplnosti zachovala obdélná loď stavěná z nízkých opukových kvádříků. Snad ve 2. pol. 14. stol. došlo zřejmě z prostorových důvodů ke stržení románského závěru kostela, který byl nahrazen polygonálním gotickým presbytářem. Poslední výrazná událost v dějinách stavby se odehrála někdy v 1. pol. 16 stol., kdy byla k severní straně presbytáře přistavěna mohutná hranolovitá věž.
Nevelký archeologický výzkum v interiéru kostela (obr. 2-5) obohatil nejen naše znalosti o dějinách stavby samotné, ale i o sídelním vývoji obce, neboť poskytl doklady nejstaršího slovanského osídlení s keramikou pražského typu a také ze střední doby hradištní. Toto osídlení ve vrcholové partii náplavového kuželu vystřídal někdy v průběhu mladší doby hradištní románský kostel (umělecko historicky datovaný do pol. 12. století). Výzkum také odkryl základy románské apsidy kostela (obr. 2; 4), která ve vrcholném středověku ustoupila většímu kněžišti s polygonálním závěrem stojícím dodnes. K datování počátků kostela se na základě archeologických zjištění nelze vyjádřit. Totéž platí pro přesnější časové zařazení gotické přestavby kněžiště. V interiéru kostela byly zjištěny pohřby (někdy v hrobových komorách) z období 17. až přelomu 18. a 19. století, které pravděpodobně náležely Lobkowicům z Hořína (obr. 5). Celkový nálezový obraz doplňují různě významné poznatky o stavební technologii a vybavení kostela (srv. Štefan – Varadzin 2005). K nálezům mincí v interiéru viz J. Militký et al. (2005).
.
Literatura:
- 2005 (Militký, J. – Polanský, L. – Štefan, I. – Varadzin, L. ): Raně novověké mince nalezené při archeologickém výzkumu v interiéru kostela Povýšení sv. Kříže ve Vrbně (okr. Mělník), Numismatický sborník 20, 172-173.
- 2005 (Štefan, I. – Varadzin, L. ): Archeologický výzkum románského kostela Povýšení sv. Kříže ve Vrbně u Mělníka po povodni roku 2002, Archaeologica historica 30, 403-412.
*
*