Detail novinky
Setkání se zástupci technologických center regionu Saska
V pátek 2. listopadu 2007 se uskutečnilo setkání mezi zástupci skupiny Transferu technologií Technologického centra AV ČR a zástupci německých technologických center z regionu Saska. Setkání se uskutečnilo na základě iniciativy BIC Zwickau, které spolu s dalšími technologickými centry Saska projevilo zájem o spolupráci. V rámci setkání představili zástupci BIC Zwickau GmBH, ICM e.V., TCC Chemnitz GmBH, Gizef GmBH, WFE GmBH své organizace a projekty. Zástupci TC AV ČR představili projekty transferu technologií Czech Innovation Relay Centre (CIRC) a Centrum pro transfer technologií (CeTT) a také projekt Inovačního centra a podnikatelského inkubátoru (ICPI) v Praze-Vysočanech, který byl připraven a je realizován společně s ČKD Nové Energo, a.s. a EnergieTeam Consult GmBH.
Zástupce TCC Chemnitz GmbH představil inkubátor v Chemnitz, který v současnosti na cca 11 000 m2 pronajaté plochy obsluhuje 60 firem, přičemž dalších již 90 firem se z inkubátoru úspěšně odstěhovalo a pouze 3 firmy byly neúspěšné. Inkubátor v Chemnitz se specializuje na mikrosystémovou techniku a nanotechnologie.
Zástupkyně BIC Zwickau prezentovala tamní inovační centrum, které ve dvou lokalitách podporuje celkem 65 firem se 180 zaměstnanci. Jako zajímavost pro možnou spolupráci s českými podniky uvedla možnost využití 3D-laserového centra, které vzniklo z iniciativy dodavatelů z oblasti automobilového průmyslu v regionu.
Bylo představeno také technologické centrum ve Freibergu Gizef GmbH, které je zaměřené především na nové technologie a obnovitelné zdroje energie.
Zástupci ICM e.V. informovali o systému pomoci podnikatelským subjektům v jejich regionu s vývojovými projekty v oblasti strojírenství, o jejich aktivní účasti ve formování strategických dokumentů na politické úrovni a podpoře studentských stáží v podnicích v oboru strojírenství.
Pro TC AV ČR pak bylo přínosné dozvědět se o zkušenostech WFE GmBH – technologického centra se sídlem v Annalbergu s projekty Interregs a Interregio.
Na závěr byla dohodnuta další návštěva počátkem roku 2008, tentokrát v Sasku, kdy na takto zahájenou spolupráci naváže již konkrétnější jednání o možnostech spolupráce v projektech Interregs IV. a způsobech čerpání dlouholetých zkušeností v oblastech transferu technologií, budování inkubátorů a podpory MSP ze saské strany.