Upcoming events

News

  • Posedlost růstem a inovacemi generuje nakonec svoje opaky

    2015-06-02 10:52:20

    píše dr. Filip Vostal (Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti FLÚ AV ČR) v eseji Vše se mění, ale stojíme na místě, který vyšel 30. května v příloze Orientace Lidových novin. Esej mimo jiné o tom, že současná společnost neustále touží po inovacích, ale ty skutečně revoluční nedokáže v rámci svých institucí vytvořit, je k nahlédnutí ZDE.

  • Dr. Nodl a dr. Coufal v pořadu Historie.cs

    2015-05-25 11:12:14

    Dr. Martin Nodl a dr. Dušan Coufal z Centra medievistických studií byli v sobotu 23. 5. hosty pořadu ČT24 Historie.cs. Díl, věnovaný působení Mistra Jana Husa za jeho života i po něm, je možné zhlédnout ZDE.

  • Vystoupení dr. Hříbka v České televizi

    2015-05-19 13:09:38

    "Nevidím příliš velký rozdíl mezi aktivní eutanazií a sebevraždou za asistence lékaře", říká dr. Tomáš Hříbek z Oddělení analytické filosofie FLÚ v pořadu Studio 6 ČT24, kde s argumenty ve prospěch eutanazie oponuje dr. Davidu Černému z Ústavu státu a práva AV ČR. Rozhovor je možné zhlédnout ZDE.

  • Prezentace nového svazku edice J. A. Comenii Opera omnia

    2015-05-07 16:19:55

    Filosofický ústav AV ČR a nakladatelství Academia si Vás dovolují pozvat na prezentaci nového svazku kritické edice J. A. Comenii Opera omnia - Dílo Jana Amose Komenského 19/I., která se koná 20. května 2015 od 16.30 v Akademickém konferenčním centru, Husova 4a. Více ZDE.

  • Protestem těch nejchudších je jejich každodenní boj o přežití

    2015-05-05 00:00:00

    říká v pořadu ČT24 Fokus Václava Moravce dr. Marek Hrubec z Oddělení morální a politické filosofie a Centra globálních studií FLÚ. Pořad s názvem Chudí versus bohatí je možné zhlédnout ZDE. (Vystoupení dr. Hrubce ve druhé části pořadu začíná po 38. minutě.)

Just out

    • filosoficky-casopis-2-2015

      Filosofický časopis

      2/2015
      Filosofický ústav AV ČR
    • jan-hus3

      Jan Hus

      Pavel Soukup

      Život a smrt kazatele

      Když se Janu Husovi blížila čtyřicítka, zdál se být na vrcholu slávy a vlivu. Známý kazatel v Betlémské kapli a bakalář svaté teologie se těšil podpoře královského dvora i přátelství pražského arcibiskupa.
      Brzy ale přišly potíže: udání, procesy, klatba, vyhnanství a po něm odchod do Kostnice. Tam byl Hus nakonec uvězněn a upálen jako kacíř. Po celý život se přitom zabýval stejnými myšlenkami jako otcové kostnického koncilu – jak napravit zlořády v církvi, sužované papežským schizmatem a nedůstojným životním stylem kleriků. Co tedy otcové koncilu shledali na Janu Husovi tak nebezpečným, že jej poslali na smrt v plamenech? Kniha se zabývá genezí rozsudku a hledá jeho příčiny v osobitých rysech Husovy životní dráhy a veřejného působení. Líčí jeho úspěch a pád: jakými cestami se mu podařilo získat si proslulost a vytvořit okruh stoupenců a proč to přilákalo pozornost strážců dogmatu. Jan Hus je tu chápán jako příklad veřejně angažovaného učence, který se kvůli své popularitě dostane do vážných potíží. Zachytit život a smrt kazatele znamená zároveň dozvědět se něco o pozdně středověké společnosti, jejím chápání světa, jejím vnitřním napětí a předsudcích.

      Nakladatelství Lidové noviny
    • hranice-pravdy

      Hranice pravdy

      František Šmahel

      Husovy listy z Kostnice podle edice Bohumila Ryby

      Hranice pravdy stojí na pomezí mezi historií a fikcí. Autor v ní pojednává o dramatickém Husově procesu v Kostnici v letech 1414-1415. Její sepsání bylo podmíněno dobovou společenskou situací, kdy na své hranice pravdy dobrovolně vstoupili studenti Jan Palach a Jan Zajíc, které v dubnu téhož roku následoval jihlavský nástrojař Evžen Plocek. Šmahel svoji primárně historickou studii, založenou na dobových pramenech, jež z Husova zápasu činí příběh plný zvratů, osobního nepřátelství i boje za pravdu, zároveň pojímal jako mentonto pro současníky, jako poučení z minulosti pro přítomnost a budoucnost. Hranice pravdy je psána formou jakési reportáže, v níž Jan Hus vystupuje jako hrdina, jenž nepodlehl tlakům kostnických otců a jenž svoji pravdu hájil na kacířské hranici. Knihu doprovázejí Husovy listy z Kostnice v úpravě Bohumil Ryby (1900-1980).

      Argo
    • acta-comeniana-27

      Acta Comeniana 27

      Vladimír Urbánek, Lucie Storchová (edd.)

      Nový svazek přináší kromě recenzní rubriky sedm studií, které se týkají intelektuálních dějin 16.–18. století. Vedle učení židovských myslitelů v renesanční Itálii se zabývají např. vlivem španělského vědění 16. století na Francise Bacona, výrokovou logikou pozdní scholastiky, dramatikou bratrské školy v Lešně, recepcí německé rozjímavé literatury u českých humanistů, obrazem pobělohorských exulantů v městě Slaném či srovnáním náboženských identit u východočeských nekatolíků a languedockých reformovaných.

      V anglickém a německém jazyce

       

      Filosofia
    • pristupy-k-etice-i

      Přístupy k etice I.

      Štěpán Špinka et al.

      V čem spočívá lidská blaženost? Jakou roli v našem úsilí o zdařilý život má ctnost, slast, přátelství, láska a vztah k bohu či bohům? A jak se do našeho pojetí blaženosti promítá naše porozumění sobě samým a celku, jehož jsme součástí? Cílem této knihy je představit šest odlišných antických a středověkých filosofických přístupů k těmto otázkám a k etickému tázání vůbec.

      Filosofia
    • kapitoly-z-teorie-spravedlive-valky

      Kapitoly z teorie spravedlivé války

      Josef Velek

      Problémy války a míru patří mezi klasická témata a na počátku 21. století ožívají v nové podobě. Kniha vychází ze současných diskusí v analytické morální a politické filosofii, jež se týkají otázek globální spravedlnosti, globálního konstitucionalismu a globálního vládnutí. Na tomto pozadí podává originálním způsobem analytický a systematický výklad základních pojmů teorie spravedlivé války, k nimž patří právo na sebeurčení a na sebeobranu, zdůvodnění principů spravedlivé války, vztah mezi preventivní a předjímající válkou, charakteristika války za národní osvobození a občanské války, humanitární intervence a odpovědnost ochraňovat, práva a povinnosti vojáků a civilistů ve válce, otázky terorismu, nejvyšší ohrožení a normativní otázky jaderné války. Kniha je určena jak odborníkům z oblasti filosofie, politologie, globálních studií, teorie mezinárodních vztahů a mezinárodního práva, tak i všem, koho tyto závažné problémy znepokojují.

      Filosofia

AKC

125 3