Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2010  > prosinec  > Událost

Rozmanitost světa a života v něm

Těžko uvěřit, že letos na podzim je tomu již deset let, co Akademie věd České republiky prezentuje výsledky vědeckých výzkumů prostřednictvím Týdne vědy a techniky. Z někdejších Dnů otevřených dveří, které v letech 1998–2000 přivedly na akademická pracoviště tisíce návštěvníků, se popularizační činnost naší největší výzkumné instituce rozrostla až do podoby jedinečné týdenní přehlídky zahrnující přednášky, akademické kavárny, semináře, workshopy, konference či poutavé expozice. Během deseti let se program TVT rozšířil do nejrůznějších částí Česka a kromě Prahy se jím mohli studenti a veřejnost těšit také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni, Olomouci či Ostravě. Jubilejní ročník se konal ve dnech 1.–7. listopadu 2010 a nesl se v duchu Mezinárodního roku biodiverzity, když poukazoval na různorodost i nezastupitelnost všech vědních oborů a rozsáhlou škálu témat, jimiž se vědci v Akademii zabývají.

06_1.jpg
Všechna fota: © Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Pozoruhodné výsledky svých výzkumů představili na výstavách v hlavní budově AV ČR například vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR či z Archeologického ústavu AV ČR, Brno.

K dlouholetému generálnímu partnerovi Týdne vědy a techniky, společnosti ČEZ, a. s., jež návštěvníkům TVT otevřela vodní elektrárny Želina u Kadaně a Střekov, se letos poprvé připojil Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu a společnost RSJ Algorithmic Trading, a. s., která přispěla sérií přednášek Nové cesty ve vědě. Prezentace zprostředkovala pohled na nové možnosti současné vědy a zároveň nabídla příležitost k me­zioborovému setkání a výměně informací v podání význačných odborníků, jako byli např. prof. Oldřich Vašíček, prof. Jaroslav Nešetřil, prof. Jiří Bártek či prof. Jan Kmenta. Cílem nově vzniklého fondu Karla Janečka je podpora projektů především základního vědeckého výzkumu v oblasti matematiky, ekonomie a medicíny.

Ve výčtu spolupracujících institucí nechybějí tradiční souputníci TVT: Městská knihovna v Praze, British Council, AMVIS, Kriminalistický ústav Praha, Muzeum Policie ČR, Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy, Národní divadlo, Technická univerzita v Ostravě, společnost CESNET a další.

06_3.jpg
Mutanti nemusejí být jen zákeřné obludy! Vědcům mohou naopak pomáhat při výzkumu, jak ukázala výstava, kterou připravil Ústav experimentální botaniky AV ČR.

Ani letos nezůstaly stranou zájmu oblíbené Dny otevřených dveří. Například ostravský Institut geologického inženýrství HGF VŠB-TU připravil pro studenty komentovanou prohlídku mineralogické, petrografické a paleontologické sbírky a kolekce nerostných surovin. Historie sbírek, které jsou soustředěny v Geologickém pavilonu prof. Františka Pošepného (jednoho z tvůrců světové ložiskové geologie), sahá až do roku 1849; aktuálně expozice zahrnuje okolo 15 000 vystavených exponátů. Program doplnila také přednáška dr. Davida Uličného z Geofyzikálního ústavu AV ČR, který se studenty hovořil o změnách hladiny oceánů v historii Země, roli klimatu a pohybech zemské kůry. V Olomouci Ústav experimentální botaniky AV ČR připravil exkurze, na nichž se zájemci dozvěděli např. o mezinárodním projektu luštění dědičné informace pšenice, jak se hledají konkrétní úseky DNA na chromozomech metodou „svítícího“ (fluorescenčního) značení nebo jak se připravují mikroskopické preparáty. Jejich brněnští kolegové z Botanického ústavu AV ČR se vydali na výpravu za biodiverzitou sinic a řas a za pozoruhodným světem vody pod mikroskopem. Pražští archeologové pozvali veřejnost na podnětnou prohlídku lokalit, kde realizují dlouhodobé terénní výzkumy (hradiště Stará Boleslav, Vyšehrad, bazilika sv. Petra a Pavla), a na návštěvu keramické laboratoře. Zájemci mohli poznat práci vědců celkem na 37 akademických pracovištích.

Bez jedné sto přednášek připravili organizátoři v české metropoli. Přednáškový maraton v hlavní budově AV ČR na Národní třídě zahájil prof. František Vyskočil na téma Mozek a jeho (s)mysl – kvantový a nekvantový přenos na synapsi. Věděli jste, že nervová soustava má okolo 100 miliard neuronů a že Mléčná dráha má podobný počet hvězd? Do Oválné studovny Knihovny AV ČR přilákala studenty možnost nahlédnout do světa kramářských písní – literárního žánru na pomezí lidové tvorby a umělecké poe-zie, jenž nám zprostředkovávají pohled do mysli většinou prostých čtenářů a posluchačů – v přednášce Jaká hrůza k poslouchání: pohromy a Boží znamení v kramářských tiscích Mgr. Ivy Bydžovské z Knihovny Národního muzea. Poznat jsme mohli také např. tajuplný svět rostlin v prezentaci dr. Jana Petráška z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, který na fotografiích a videích ukázal, že rostliny žijí až překvapivě „akčním“ životem. Kaleidoskop přednášek, jichž se v Praze zúčastnilo téměř pět tisíc studentů, nemohl 5. listopadu skončit příjemněji, totiž výletem do renesanční Anglie v podání prof. Martina Hilského, který před zaplněnou posluchárnou četl a komentoval své překlady Shakespearových sonetů, zatímco klavírista Daniel Dobiáš je hudebně interpretoval formou výrazového šansonu. O den dříve se mohli příznivci charismatického překladatele pro změnu těšit v Brně a Olomouci z přednášky o Shakespearových šašcích v kontextu anglické a evropské renesance.

06_2.jpg
Komponovaný pořad Shakespearových sonetů v podání Martina Hilského a za klavírního doprovodu Daniela Dobiáše pozval posluchače do renesanční Anglie.

V Městské knihovně na Mariánském náměstí vysvětloval prof. Václav Pačes studentům, jak se vyvinul člověk, kde spočívá podstata našeho lidství a čím se vlastně lišíme od lidoopů a od bakterií. Stranou nezůstalo ani aktuální téma znalosti lidského genomu a jejího vlivu na léčbu „šitou na míru“ jednotlivým pacientům. Na stejném místě se konala přednáška Různorodost zdrojů energie aneb Michaelův energetický koktejl, kterou připravil Michael Londesborough z Ústavu anorganické chemie AV ČR.

Inspirativní přednášky a prezentace hostilo Muzeum Policie ČR. Studenti se zde dozvěděli např. o nových postupech forenzní mikroanalýzy, jak kriminalisté pracují v antropologické kriminalistické laboratoři nebo o moderních analytických technikách, jako je např. Ramanova spektroskopie.

Rozmanité přednášky nabídly prostory Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Na téma Pitná voda – znečištění zdrojů a technologie výroby zde např. hovořil dr. Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR. Že jsou rostlinné viry dobrým sluhou, ale špatným pánem, dokazoval dr. Tomáš Moravec z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Samozřejmě se ale dostalo i na literární témata, konkrétně komiks v kontextu české literatury či na českou prózu po roce 1990.

06_5.jpg

Hojné účasti se těšila diskuse Změny klimatu: fakta, ne mýty, na níž pohovořili špičkoví odborníci v oboru. Úvodní přednášku studentům přednesl ředitel Ústavu fyziky atmosféry AV ČR dr. Radan Huth, který zdůraznil, že „odborníci klima zkoumají bez jakékoli ideové či ideologické předpojatosti“. Podle jeho názoru existují ve společnosti dvě skupiny s odlišnými názory na klima: alarmisté (změna klimatu je největší současné nebezpečí, jemuž musí lidstvo čelit; je třeba omezit produkci skleníkových plynů) a skeptici (lidská činnost klima neovlivňuje, klima se nemění a současné období není ničím výjimečné). „Obě skupiny si bohužel od vědců berou, co se jim zrovna hodí do krámu,“ uvedl na závěr své prezentace. Ačkoli vědci potvrzují, že se klima mění pravděpodobně též lidskou činností, najdou se lidé, kteří tyto skutečnosti zpochybňují – ať již vytrháváním jednotlivostí z kontextu či překrucováním faktů. Podle ředitele Centra pro otázky životního prostředí UK prof. Bedřicha Moldana je nutná základní představa, jak se klima bude vyvíjet a jak významnou roli lidská činnost sehrává. „Pokud dospějeme k tomu, že má úlohu zásadní, musíme se přizpůsobit. Nemá ovšem smysl, abychom se zaměřili jen na adaptační opatření.“

Součástí letošního Týdne vědy a techniky se staly i filmové projekce – o životním prostředí (Čas hlupáků, Nepříjemná pravda), o klíčovém setkání světových myslitelů (Konference TED) či souboji šachisty Garry Kasparova se supervýkonným počítačem (Game Over: Kasparov and the Machine). O dějinách Slovanů od jejich příchodu na Moravu až do zániku v 10. století pojednával film Velká Morava. Přehled všech projekcí naleznete na www.tydenvedy.cz/.

06_4.jpg
Během deseti let se na Týdnu vědy a techniky vystřídaly tisíce studentů. Mnohé z nich bezpochyby inspiroval k dalšímu studiu.

Organizátoři TVT nově přichystali znalostní kvizy, jichž se zúčastnilo na 800 soutěžících; výherci získali knižní ceny od Nakladatelství Academia. Chcete-li si některé z kvizů vyzkoušet nanečisto, navštivte www.tydenvedy.cz/. V hlavní budově Akademie věd čekaly jako každoročně výstavy. Ve foyer se těšila zájmu expozice Akademické páry: dvojkariérní partnerství ve vědě, výzkumu a vysokých školách, která formou rozhovorů představila portréty patnácti dvojic, v nichž oba partneři působí ve vědě či jako pedagogové na vysokých školách. Výstava je jedním z vyústění projektu Národní kontaktní centrum – ženy a věda, připravil ji Sociologický ústav AV ČR. Rozhovory souběžně vycházejí v knize Akademické duety: o profesním a soukromém životě ve vědě. Mimořádně otevřené výpovědi dávají nahlédnout na akademické páry v různých životních obdobích: od doktorandů na prahu vědecké kariéry, přes etablované vědce, až po ty, jež svou vědeckou dráhu pozvolna ukončují. Jen o pár kroků dále – ve vstupní části Knihovny AV ČR – mohli náv­štěvníci zhlédnout výstavu 10 let od rekonstrukce dvorany Knihovny AV ČR, která připomněla jedinečnou proměnu bývalého několikapatrového skladiště knih na moderní rekonstruovaný historický prostor. Rekonstrukce trvala od října 1998 do listopadu 1999 a náklady přesáhly 47 milionů korun. Společně s výstavou připravila Knihovna také dvě exkurze: ve dvoraně Knihovny a v Digitalizačním centru v Jenštejně u Prahy.

06_7.jpg
Vědu a umění se podařilo propojit Geofyzikálnímu ústavu AV ČR a Archivu výtvarného umění, když společně v prostorách Národní technické knihovny připravily expozici Rovnoběžky a průsečíky.

První patro hlavní budovy AV ČR opanovala expozice Astronomického ústavu AV ČR Pohledy do nebe, která představila velkoformátové snímky pořízené na nejvýkonnější observatoři světa – Evropské jižní observatoři, dále výstava fotografií převážně anorganických materiálů, jež získali vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR za pomoci výkonných mikroskopů (Mikroskopy – oči do nanosvěta) či výstava s chytlavým názvem Mutanti!, kterou připravil Ústav experimentální botaniky AV ČR. Nepleťme si však mutanty s hrůznými obludami. Jsou totiž všude mezi námi: někteří obývají laboratoře, kde pomáhají vědcům při výzkumu, na spoustu z nich ale narazíme i na vlastním talíři. Věděli jste například, že oblíbená nektarinka není ničím jiným nežli obyčejnou broskví? Za to, že je hladká, vděčí mutaci v jediném genu. Archeologický ústav AV ČR, Brno se pochlubil unikátními nálezy z výzkumů, které se zaměřily na duchovní život lidí ze dvou odlišných a časově vzdálených period na jižní Moravě (mladý paleolit a Velká Morava).

06_6.jpg

Vědu a umění se podařilo propojit Geofyzikálnímu ústavu AV ČR a Archivu výtvarného umění, když společně v prostorách Národní technické knihovny připravily expozici Rovnoběžky a průsečíky. Díla výtvarníků majících blízko k vědeckému bádání doplnil exponát Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, jenž představuje principy zkoumání chemických látek, které se ve formě léků uplatňují např. proti viru HIV. Obdobný exponát reprezentoval českou vědu na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

LUDĚK SVOBODA

Aktuality

5.6.2015 Konference o rovných příležitostech

premie_OW_perex_2015.JPGV pražském Karolinu se ve dnech 4. až 6. června 2015 koná mezinárodní konference Gendering Science: Women and Men Producing Knowledge. „Věda a technologie hrají v rozvoji společnosti klíčovou roli. Proto by ve vědě měli rovným dílem působit jak muži, tak i ženy", uvádí profesorka fyziky z Univerzity Nigérie ve městě Nsukka a první ženská děkanka fakulty fyzikálních věd na této univerzitě Francisca Nneka Okeke. Ve svém příspěvku z úvodního dne sympozia se tato nositelka ceny Pro ženy ve vědě věnovala pracovním i společenským podmínkám, v nichž pracují africké vědkyně. Cílem bienální konference, kterou pod záštitou rektora Univerzity Karlovy prof. Tomáše Zimy pořádají Ústav dějin UK a archiv UK Národní kontaktní centrum – ženy a věda a Společnost pro dějiny věd a techniky, je upozornit na cestu žen k rovným příležitostem ve vzdělání v různém kulturním prostředí, kterou ušly od druhé poloviny 19. století až do současnosti. Prezidentem konference je prof. Petr Svobodný.

více zde 5.6.2015 Wichterleho prémie 2015

Jednadvaceti perspektivním mladým badatelům, kteří dosahují špičkových výsledků a zasazují se o rozvoj příslušné vědní disciplíny, předal předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš 2. června 2015 ve vile Lanna diplomy k významným prémiím. Oceněným vědcům náleží finanční prémie 270 000 Kč rozdělená do tří mimořádných odměn po 90 000 Kč, jíž mohou použít dle svého uvážení. Cílem udělení tohoto vyznamenání je udržet kvalitní vědecké pracovníky při náročné, přesto ale nepříliš lukrativní práci v oblasti výzkumu. Současně je oceněním za vynikající výsledky a tvůrčí přístup bádání.

více zde 4.6.2015 Přínosy a rizika očkování

Akademie věd ČR a Poslanecká sněmovna PČR uspořádaly 2. června 2015 další z cyklu seminářů Vědecké poznatky: základy pro lepší, konkurenceschopnou společnost – tentokrát na téma Očkování v ČR – přínosy a rizika. Akce, kterou zaštítili předseda PS PČR Jan Hamáček a předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš, se konala v rámci Memoranda o vzájemné podpoře a spolupráci. Prostřednictvím této společné aktivity se od roku 2012 uskutečnilo více jak 10 seminářů, které významně přispěly k osvětě nejen mezi členy Poslanecké sněmovny, ale i mezi veřejností, jak připomněl v úvodu jednání předseda AV ČR prof. Drahoš.

více zde 3.6.2015 Gendering Science

Ústav dějin UK a archiv UK, Národní kontaktní centrum – ženy a věda a Společnost pro dějiny věd a techniky pořádají ve dnech 4.–6. června 2015 konferenci Gandering Science: Women and Men Producing Knowledge, jež si klade za cíl upozornit na cestu žen k rovným příležitostem ve vzdělání v různém kulturním prostředí, kterou ušly od druhé poloviny 19. století až do současnosti. Program, v němž jsou zastoupeni přednášející ze čtyř kontinentů, nabízí širokou škálu témat – například diskusní panely s vědkyněmi na manažerských pozicích, přednášky o genderových nerovnostech napříč Evropou, či o posledních trendech v dělbě práce a rodinných povinností mezi ženami a muži v Albánii. Mezi přednášejícími se mj. objeví profesorka fyziky z Univerzity Nigérie Francisca Nneka Okeke, řecká vědkyně Marie Rentetzi, americký profesor Donald Opitz či francouzská historička Anne-Sophie Godfroy. Za českou stranu vystoupí Milada Sekyrková z Ústavu dějin UK a archivu UK s pohledem do historie ženského vysokoškolského vzdělání a uplatnění žen ve vědě a Soňa Štrbáňová z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, zabývající se místem žen ve vědeckých týmech v minulosti. Sociologický pohled na genderovou tématiku nabídnou zástupkyně z NKC – ženy a věda Marcela Linková a Kateřina Cidlinská.

více zde 2.6.2015 Pohyby v kině Ponrepo

Ledová voda, skály, křik ptáků, parta geologů zkoumajících pohyby skal až do nedávna pevně sevřených a stlačených ledovcovou masou, z níž se v důsledku tání ledovců vymanily, aby se staly objektem unikátních výzkumů. Samota, jen omezený kontakt s civilizací, nutnost spoléhat sám na sebe a také ostražitost před ledními medvědy – to vše patří k dojmům, které si odnášejí diváci dokumentárního filmu Pohyby viz http://abicko.avcr.cz/2015/05/08/zeme.html. Dokument z produkce Střediska společných činností AV ČR se představil 16. dubna 2015 na festivalu Academia film v Olomouci a ve čtvrtek 4. června od 10:00 hod. jej můžete shlédnout v rámci Jarních exkurzí do světa vědy v pražském kině Ponrepo za přítomnosti hlavních protagonistů z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR.

více zde 1.6.2015 Rozkrývání tajemství mořského planktonu

Tým parazitologů z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR se podílí na jednom z největších a nejambicióznějších vědeckých projektů současnosti, TARA Oceans, který si vůbec poprvé v lidské historii klade za cíl zmapovat mikrosvět v mořích po celé planetě. Výsledky výzkumu o rozmanitosti eukaryotického planktonu publikoval v nejnovějším vydání renomovaný vědecký časopis Science (Science 22 May 2015: Vol. 348 no. 6237, Eukaryotic plankton diversity in the sunlit ocean).

více zde 1.6.2015 Mimouniverzitní vědecké instituce v letech 1890–2015

U příležitosti 125. výročí Akademie věd pořádala ve dnech 27.–29. května AV ČR mezinárodní konferenci „Mimouniverzitní vědecké instituce v letech 1890–2015“. V jejím rámci se 27. května sešli u kulatého stolu nejvyšší představitelé zahraničního neuniverzitního vědeckého výzkumu. O vztahu neuniverzitního výzkumu a vysokých škol, jeho financování, roli akademií věd, vztahu neuniverzitního výzkumu k vládám a byznysu rokovali Martin Stratmann (prezident Max Planck Society), Peter Haslinger (ředitel Herder Institute, Leibnitz Association), Ed Noort (viceprezident ALLEA, All European Academies), Luigi Nicolais (prezident Consiglio Nazionale delle Ricerche) a další významní hosté. Jednání zahájil předseda AV ČR Jiří Drahoš a místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek. Historickou část konference, která se koná 28. a 29. května v NTM, pořádá Masarykův ústav a Archiv AV ČR a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR. Více informací naleznete na http://www.cas.cz/. FOTOGALERIE

více zde 29.5.2015 Ceny SVU 2015

Pražská skupina Společnosti pro vědy a umění uděluje každoročně na jaře ve spolupráci se Stálou komisí Senátu PČR pro krajany žijící v zahraničí ocenění význačným osobnostem české kultury a vědy. Letošní ceremoniál v tradičním dějišti, Rytířském sále Valdštejnského paláce na Malé Straně, se uskutečnil 28. května 2015 za účasti senátorů Jaromíra Jermáře a Karla Kühnla. Předsedkyně Pražské skupiny prof. Alena Morávková vyznamenala devět osobností, které reprezentují nejrůznější kulturní a vědecké obory – egyptologa prof. Miroslava Vernera, lékaře prof. Eduarda Zvěřinu, českého katolického kněze, bohemistu, lingvistu a pedagoga prof. Petra Piťhu, astronoma Ing. Marcela Grüna, politika, sociologa a prognostika doc. Fedora Gála, scénografa prof. Jaroslava Malinu, herečku Ivu Janžurovou, operní pěvkyni Dagmar Peckovou a výtvarnici Emu Srncovou.
Společnost pro vědy a umění vznikla v padesátých letech minulého století ve Spojených státech amerických; v dalších letech se rozšířila do celého světa a dodnes funguje na československém principu. Jedenkrát za dva roky se její členové scházejí na kongresech, které se po návratu demokracie konají také v Česku a na Slovensku.

více zde 29.5.2015 25 let Českého svazu vědeckotechnických společností

Akademie věd ČR dlouhodobě spolupracuje s Českým svazem vědeckotechnických společností, který u nás vedle Akademie a univerzit sdružuje nejvýznamnější vědeckotechnický a inženýrský potenciál. Podobně jako jiné tradiční organizace, které působily i ve společném Československu, také ČSVTS si připomíná v letošním roce 25. výročí založení. V rámci oslav se 18. května 2015 konala konference Věda a technika v ČR s mottem „Perspektivy techniky a technologií do roku 2030“, na kterou navázala 28. května valná hromada svazu v jeho sídle na Novotného Lávce. Při té příležitosti bylo významným osobnostem uděleno nejvyšší ocenění za zásluhy o ČSVTS, medaile Christiana Josefa Willenberga. Ocenění nese jméno zakladatele nejstarší inženýrské školy ve střední Evropě: bylo jeho zásluhou, že rakouský císař Josef I. povolil založení Stavovské inženýrské školy v Praze v roce 1707. Toto datum je považováno za datum založení nejstarší technické univerzity v českých zemích, v celé střední Evropě a současně jedné z nejstarších technických univerzit v celosvětovém měřítku. ČSVTS ocenil Willenbergovou medailí mj. předsedu Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše.

více zde 28.5.2015 L 'Oreál pro ženy ve vědě 2015

Vítězky devátého ročníku stipendijního programu L’Oréal Pro ženy ve vědě vyhlásila 25. května 2015 na galavečeru v prostorách Francouzského velvyslanectví v Praze odborná porota vedená význačnou imunoložkou prof. Blankou Říhovou. „Letošní ročník bych přirovnala k velmi napínavému utkání, kdy se na Akademii věd ČR sešlo velké množství rozličných osobností žen, ale i vědeckých prací. Ostatně tato situace je pěkně reflektována i v našich nových laureátkách, které jsou každá velmi výjimečnou ženou se zcela jinak zaměřeným projektem. Osobně bych ocenila všech 16 finalistek, jelikož dokázaly uspět ve velmi náročné konkurenci a jejich práce byly tematicky opravdu zajímavé. Pevně věřím, že se zúčastní i v příštím roce, a budou také moci vyhrát ocenění, které jim dopomůže nejen k dalšímu vědeckému bádání, ale i jako odměna za vytrvalou práci,“ uvedla. Za účasti předsedy Akademie věd prof. Jiřího Drahoše a francouzského velvyslance Jean-Pierre Asvazadouriana převzaly ocenění prof. Eva Matalová z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR a dr. Eva Schmoranzerová z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Více informací zde.

více zde 28.5.2015 Vyjádření Technologického centra AV ČR k článku pana Plhoně uveřejněném v Lidových novinách 22. 5. 2015

vyjadreni_TC.jpgLidové noviny uveřejnily článek pana Tomáše Plhoně s názvem „Náměstek působí v podezřelé firmě“, kde v závěru uvádí nepravdivou a zcela zavádějící informaci, že pan Jezbera coby honorární konzul afrického Senegalu sídlil přímo v budově Technologického centra Akademie věd. Tato informace se nezakládá na pravdě, neboť podle informací z archivu MZV, sídlil konzulát Senegalu na adrese Ve Struhách 27/1076, Praha 6 v roce 2004, kdy Technologické centrum Akademie věd ČR mělo své sídlo v areálu Akademie věd v Rozvojové 135, Praha 6 a s budovou Ve Struhách 27 nemělo v té době nic společného. Do administrativní budovy Ve Struhách 27/1076 se Technologické centrum AV ČR přestěhovalo až po jejím zakoupení v roce 2011.
Konzulát Senegalu tedy nikdy nesídlil v budově Technologického centra AV ČR, jak je uvedeno v článku LN. Vzhledem k tomu, že tato zavádějící informace uvedená v LN může naznačovat spojení Technologického centra AV ČR s osobou a podezřelými aktivitami pana Jezbery, žádáme o uveřejnění opravy v následujícím vydání LN.
Karel Klusáček,
ředitel Technologického centra AV ČR

více zde 27.5.2015 Výzva pro stochastiku a optimalizaci

Akademie věd ČR, Univerzita Karlova, České vysoké učení technické v Praze a společnost ČEZ pořádají v rámci programu Účinná přeměna a skladování energie – Strategie AV21 mezinárodní workshop Modelling smart grids – Výzva pro stochastiku a optimalizaci, který se uskuteční ve dnech 10.–11. září 2015 na Novotného lávce 5, Praha 1, Staré Město. V první den konference se od 14:00 do 17:00 hod. koná kulatý stůl Informatika pro moderní energetiku s význačnými hosty z akademického prostředí a energetického průmyslu s možností individuálních konzultací; jednací řečí workshopu je angličtina, kulatého stolu čeština a angličtina.

pelikan_konferemce.jpg

Cílem workshopu i kulatého stolu je zprostředkovat setkání výzkumných akademických i univerzitních pracovníků s výrobci, provozovateli přepravních soustav a s obchodníky s energiemi, a to zejména s elektřinou a zemním plynem. Workshop se zaměří na možnosti využití sofistikovaných prostředků moderní statistiky zahrnující například metody analýzy rozsáhlých souborů dat (big data), predikční modely umožňující odhad stavu i jeho nejistoty, metody pro optimalizaci realistických ztrátových funkcí podložených ekonomickými i technickými požadavky apod. Hlavním výstupem bude jak předání současných znalostí uživatelům, tak i získání podnětů k dalšímu výzkumu s cílem přispět k efektivnějšímu využití energií, k zajištění stabilního prostředí pro volný trh s energiemi, ke zmírnění rizika provozovatelů přepravních soustav i ke zlepšení kvality životního prostředí. Workshop volně naváže na 15. výroční konferenci European Network for Business and Industrial Statistics (ENBIS), která se koná v Praze ve dnech 6.–9. září 2015. Kontakt: Lenka Semeráková, e-mail: info@smartgrids2015.eu; elektronickou přihlášku společně s programem a dalšími informacemi naleznete na www.smartgrids2015.eu. Registrujte se nejpozději do 15. srpna 2015.

více zde 27.5.2015 Evropský kongres ortopedie a traumatologie

Česká metropole hostí v těchto dnech (27.–29. května 2015) nejvýznamnější mezinárodní vědeckou událost na poli ortopedie a traumatologie. V pořadí již 16. evropského kongresu ortopedie a traumatologie se účastní 7000 delegátů, kteří v Kongresovém centru diskutují nad tématem infekce. Více informací viz https://www.efort.org.

více zde 27.5.2015 Pumpička na kolo jako inspirace pro možnou léčbu nádorových onemocnění

Buněčné dělení je jeden ze základních mechanismů, které neustále probíhají ve všech živých organismech. Jeho poruchy mají za následek vážná onemocnění jako dědičné nebo nádorové choroby. Mezinárodnímu týmu vědců z České republiky, Německa a Nizozemska se nyní podařilo doplnit další dílek do skládačky molekulárních mechanismů, nezbytných k pochopení, jak buněčné dělení funguje. O tomto výzkumu nedávno informovali v prestižním vědeckém časopisu Cell.

více zde 25.5.2015 Společnost Edvarda Beneše

Společnost Edvarda Beneše, která vznikla jako nástupnická organizace Ústavu Dr. Edvarda Beneše pro politické a sociální studium v Londýně, pořádá každoročně šest veřejných přednášek významných českých historiků z Ústavu českých dějin FFUK, Historického ústavu AV ČR, Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR aj. Dne 14. května v rámci Jarního cyklu vystoupil mj. ředitel Nakladatelství Academia Jiří Padevět na téma Násilnosti německé branné moci páchané na civilistech v březnu až květnu 1945 na území nynější České republiky. Dne 11. června se uskuteční přednáška novináře a spisovatele dr. Pavla Kosatíka pod názvem Hana Benešová. Bližší informace o činnosti společnosti přináší Bulletin Společnosti Edvarda Beneše, jehož poslední číslo je věnováno památce zakladatelky Společnosti a významné české historičce prof. Věře Olivové, která zesnula začátkem března t. r. Více informací viz http://www.spolecnosteb.cz/contact.html.

více zde 25.5.2015 Veletrh vědy – věda hrou!

Pražské výstaviště PVA EXPO PRAHA hostilo ve dnech 21. až 23. května 2015 druhý ročník největší populárně-naučné akce svého druhu v České republice, na které ústavy Akademie věd ČR, univerzity, muzea a science centra nejen z České republiky představily zábavnou formou svou každodenní badatelskou či popularizační činnost. Na ploše 1700 m2 čekaly návštěvníky desítky výstavních stánků; nechyběly ani interaktivní exponáty, výstavy vědeckých fotografií, workshopy či přednášky českých i zahraničních odborníků. Veřejnost se mohla těšit například na expozici z CERN (Evropské organizace pro jaderný výzkum) nebo Evropské jižní observatoře, na stánky chemických kouzelníků z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, roboty a nejnovější trendy ze světa techniky z ČVUT v Praze, ukázky izolace vlastní DNA a luminiscence v podání Přírodovědců.cz, molekulární bar, dobrodružné pátrání za pomoci metod forenzní analýzy s Kriminalistickým ústavem Praha atd. Z doprovodných programů dále zaujaly workshop na téma létání s drony, představení Úžasného divadla fyziky (ÚDiF) nebo mobilní planetárium s filmem o vesmíru a evoluci života. Program vědeckého veletrhu zakončil 23. května astrofyzik dr. Jiří Grygar z Fyzikálního ústavu AV ČR přednáškou Jsme sami ve vesmíru?

více zde 25.5.2015 Nový svazek edice J. A. Comenii Opera omnia

Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku FLÚ AV ČR představilo nový svazek kritické edice J. A. Comenii Opera omnia – Dílo Jana Amose Komenského 19/I. Svazek zpřístupňuje první část Komenského zásadního a nejrozsáhlejšího díla, Obecné porady o nápravě věcí lidských. Úvod z pera editorů přibližuje základní ideje díla, historii jeho vzniku i další osudy. Svazek obsahuje dedikaci Europae lumina (Světlům Evropy), následuje Panegersia (Všeobecné probouzení, první část díla), návrh na svolání všeobecné porady, a Panaugia (Všeobecné osvěcování, druhá část), systematický výklad metafyziky světla. Titul za přítomnosti místopředsedy Akademie věd ČR prof. Pavla Barana uvedli 20. května 2015 v Akademickém konferenčním centru v Husově ulici ředitel Filosofického ústavu AV ČR dr. Ondřej Ševeček s ředitelem nakladatelství Academia Jiřím Padevětem a editoři publikace dr. Martin Steiner, dr. Vojtěch Balík a dr. Věra Schifferová.

více zde 22.5.2015 Čeští vědci budou zkoumat ekologii lesů na šesti kontinentech

Jak by vypadaly lesy bez hmyzu? Proč dává většina hmyzích druhů přednost životu v tropickém pralese před českými luhy a háji? Na tyto otázky se zaměří mezinárodní vědecký tým pod vedením profesora Vojtěcha Novotného z Biologického centra Akademie věd ČR, který obdržel prestižní grant Evropské rady pro výzkum. Odborníci budou na šesti kontinentech studovat složité vztahy lesních ekosystémů; v tropických novoguinejských pralesech pro tyto účely dokonce postaví padesátimetrový jeřáb. Výsledky přispějí k pochopení ekologických principů, podle nichž se jednotlivé druhy rostlin a hmyzu samy poskládají do fungujícího lesního ekosystému, a budou tak důležité i pro ochranu biologické rozmanitosti lesů.

více zde 21.5.2015 Jihočeská univerzita udělila dva čestné doktoráty

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích udělila na slavnostním zasedání Vědecké rady JU 20. května 2015 dva čestné doktoráty. Titulem doctor honoris causa ocenila významného českého literárního historika a kritika Jaroslava Meda a vynikajícího kanadského odborníka v oblasti filozofování s dětmi Michela Sassevillea.
Hlavní oblastí vědeckého zájmu Jaroslava Meda je moderní česká literatura z přelomu 19. a 20. století a křesťansky orientovaná poezie a próza. Michel Sasseville se podílel na vzniku programu Filozofie pro děti: prevence násilí určeného dětem na prvním stupni základních škol.

více zde 21.5.2015 Měsíc žen v médiích začíná

Mediální kampaň s cílem vyvolat veřejnou diskuzi o postavení žen v českém mediálním prostoru zahájila 20. května 2015 tisková konference v Café Theraphy v Praze 1. Zástupkyně a zástupci médií se shodli na nutnosti budovat otevřený prostor pro konstruktivní diskuzi, která vyvolává reálná témata reflektující potřeby žen i mužů, a představili význam kampaně, která vyvrcholí 20. června 2015 v Národním domě na Vinohradech druhým ročníkem Kongresu žen.

více zde

archiv aktualit

Oficiální časopis Akademie věd ČR