Nejbližší akce

  • 29.06.
    04.07.
    2015
    Letní škola

    Letní škola francouzské filosofie

    Štěkeň

    Pořádá Oddělení současné a kontinentální filosofie FLÚ AV ČR

  • 20.07.
    24.07.
    2015
    Letní škola

    The 3rd CENDARI Summer school

    AKC, Husova 4a, Praha 1

    Pořádají Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení FLÚ AV ČR a Collegium Europaeum při FF UK  a FLÚ AV ČR

  • 25.09.
    2015
    9.00
    Kolokvium

    Jesuit cognitive psychology

    TF JČU, uč. 3, Kněžská 8, České Budějovice

    Pořádají FLÚ AV ČR a TF JČU

Kalendář akcí

«  červenec 2015  »
poútstčtsone
1 2 3 4 5
6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Aktuality

  • Horečná nehybnost vědy

    24.06.2015

    O důsledcích diktátu kvantitativního měření výkonu na akademické půdě pojednává článek dr. Filipa Vostala (Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti FLÚ AV ČR) a dr. Terezy Stöckelové (Sociologický ústav AV ČR), který vyšel v červnovém číle měsíčníku HOST. Článek si můžete přečíst ZDE

  • Žít podle pravidel znamená žít jako lidé

    24.06.2015

    tvrdí prof. Jaroslav Peregrin z Oddělení logiky FLÚ AV ČR v rozhovoru "o anarchii, logice a sudoku", který si můžete přečíst ZDE.

  • Výroční zpráva FLÚ AV ČR za rok 2014

    23.06.2015

    Výroční zpráva o činnosti a hospodaření Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i. za rok 2014 je ke stažení ZDE.

  • Jan Hus je příkladem osobní statečnosti

    19.06.2015

    říká prof. František Šmahel v pořadu U zavěšené knihy ČT art. Rozhovor mimo jiné také o novém vydání jeho knihy Hranice pravdy je možné zhlédnout ZDE.

Právě vychází

    • cesko-za-sto-let

      Česko za sto let

      Miroslav Bárta, Václav Cílek, Stanislav Komárek et al.

      Záznam čtveřice rozprav z konference Evropa a Česko 2113, kterou Knihovna Václava Havla uspořádala spolu s Ace Academy v prostorách Amerického kulturního centra v Praze v květnu 2013: I. Historie (Miroslav Bárta / Ivo Budil / Václav Cílek / Václav Drška / Martin Kovář / Michal Stehlík), II. Sociologie (Jeroným Klimeš / Stanislav Komárek / Jaroslav Petr / Jitka Rychtaříková / Jan Sokol), III. Ekonomika, vize, katastrofismus i výtvarné umění (Petr Hlaváček / Petr Koubský / Zdeněk Kudrna / Jan Macháček / Daniel Münich / Zbyněk Petráček / Tomáš Pospiszyl), IV. Příroda (Václav Cílek / Lukáš Čížek / Vladimír Kokolia / Vojen Ložek / Jan Zrzavý).

      Knihovna Václava Havla
    • filosoficky-casopis-2-2015

      Filosofický časopis

      2/2015
      Filosofický ústav AV ČR
    • jan-hus3

      Jan Hus

      Pavel Soukup

      Život a smrt kazatele

      Když se Janu Husovi blížila čtyřicítka, zdál se být na vrcholu slávy a vlivu. Známý kazatel v Betlémské kapli a bakalář svaté teologie se těšil podpoře královského dvora i přátelství pražského arcibiskupa.
      Brzy ale přišly potíže: udání, procesy, klatba, vyhnanství a po něm odchod do Kostnice. Tam byl Hus nakonec uvězněn a upálen jako kacíř. Po celý život se přitom zabýval stejnými myšlenkami jako otcové kostnického koncilu – jak napravit zlořády v církvi, sužované papežským schizmatem a nedůstojným životním stylem kleriků. Co tedy otcové koncilu shledali na Janu Husovi tak nebezpečným, že jej poslali na smrt v plamenech? Kniha se zabývá genezí rozsudku a hledá jeho příčiny v osobitých rysech Husovy životní dráhy a veřejného působení. Líčí jeho úspěch a pád: jakými cestami se mu podařilo získat si proslulost a vytvořit okruh stoupenců a proč to přilákalo pozornost strážců dogmatu. Jan Hus je tu chápán jako příklad veřejně angažovaného učence, který se kvůli své popularitě dostane do vážných potíží. Zachytit život a smrt kazatele znamená zároveň dozvědět se něco o pozdně středověké společnosti, jejím chápání světa, jejím vnitřním napětí a předsudcích.

      Nakladatelství Lidové noviny
    • hranice-pravdy

      Hranice pravdy

      František Šmahel

      Husovy listy z Kostnice podle edice Bohumila Ryby

      Hranice pravdy stojí na pomezí mezi historií a fikcí. Autor v ní pojednává o dramatickém Husově procesu v Kostnici v letech 1414-1415. Její sepsání bylo podmíněno dobovou společenskou situací, kdy na své hranice pravdy dobrovolně vstoupili studenti Jan Palach a Jan Zajíc, které v dubnu téhož roku následoval jihlavský nástrojař Evžen Plocek. Šmahel svoji primárně historickou studii, založenou na dobových pramenech, jež z Husova zápasu činí příběh plný zvratů, osobního nepřátelství i boje za pravdu, zároveň pojímal jako mentonto pro současníky, jako poučení z minulosti pro přítomnost a budoucnost. Hranice pravdy je psána formou jakési reportáže, v níž Jan Hus vystupuje jako hrdina, jenž nepodlehl tlakům kostnických otců a jenž svoji pravdu hájil na kacířské hranici. Knihu doprovázejí Husovy listy z Kostnice v úpravě Bohumil Ryby (1900-1980).

      Argo
    • acta-comeniana-27

      Acta Comeniana 27

      Vladimír Urbánek, Lucie Storchová (edd.)

      Nový svazek přináší kromě recenzní rubriky sedm studií, které se týkají intelektuálních dějin 16.–18. století. Vedle učení židovských myslitelů v renesanční Itálii se zabývají např. vlivem španělského vědění 16. století na Francise Bacona, výrokovou logikou pozdní scholastiky, dramatikou bratrské školy v Lešně, recepcí německé rozjímavé literatury u českých humanistů, obrazem pobělohorských exulantů v městě Slaném či srovnáním náboženských identit u východočeských nekatolíků a languedockých reformovaných.

      V anglickém a německém jazyce

       

      Filosofia
    • pristupy-k-etice-i

      Přístupy k etice I.

      Štěpán Špinka et al.

      V čem spočívá lidská blaženost? Jakou roli v našem úsilí o zdařilý život má ctnost, slast, přátelství, láska a vztah k bohu či bohům? A jak se do našeho pojetí blaženosti promítá naše porozumění sobě samým a celku, jehož jsme součástí? Cílem této knihy je představit šest odlišných antických a středověkých filosofických přístupů k těmto otázkám a k etickému tázání vůbec.

      Filosofia

AKC

125 3