Previous Next
Již Slunce z Hvězdy vyšlo? JAKUB IVÁNEK Již během několikaletého čekání na nové kritické vydání vánočního kancionálku Jesličky (1658) známého českého...
Problematika popisu a mezioborovost MARKÉTA MAGIDOVÁ Téma deskripce je v literárněvědné teorii, té české zvláště, ve srovnání s naratologickými tématy...
Živá versologie JAN WIENDL Versologický tým při pražském Ústavu pro českou literaturu AV ČR představuje v posledních letech řadu...

Trvnek_temeČteme? Co čteme, kolik čteme, kde čteme, kdy čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, jak si stojíme ve srovnání s jinými zeměmi, jací jsou naši nejoblíbenější autoři a knihy? Jak čtení knih souvisí s jinými činnostmi a co na nás všechno prozrazuje? Jak je to s naší věrností knize jako nejstaršímu „masovému médiu", zejména jsou-li tady média mladší a mnohem dravější (nejnověji internet)? Co s námi coby čtenáři a účastníky knižního trhu dělá fakt, že u nás vychází tolik knih jako nikdy v minulosti (v průměru téměř padesát každý den)? A jak se na našem vztahu ke knize podepsalo sedmnáct let demokracie? Jsme stále knihomilnou populací, za niž jsme se tak dlouho považovali? Především k těmto otázkám se kniha soustřeďuje. Vychází se v ní z vůbec prvního českého reprezentativního průzkumu zaměřeného na čtenáře a čtení, který se uskutečnil v roce 2007 pod patronátem Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., a Národní knihovny ČR. Autor se nejdříve zabývá fenoménem čtení (knih) a poté se snaží jednotlivá data z průzkumu uspořádat do několika oblastí: kniha (čtení, nakupování, půjčování, domácí knihovny), dále čas (volný a pracovní, čtení  a jiná média) a nakonec  hodnoty, s nimiž knihy spojujeme (preference, vlivy, postoje, návyky, důvody). V závěru jsou výsledky průzkumu  konfrontovány s tradovanými předsudky, které o čtení knih, zejména v současné době, panují.

V rámci edice Literatura ke stažení nyní volně nabízíme výstavu „Tyto sem kniežky napsal…“ Putování díla Jana Husa z 15. do 21. století. Výstava obsahuje 12 panelů, které seznamují s literárním dílem Jana Husa a vnímáním jeho odkazu od 15. do 21. století.

V sekci "O ústavu" těchto webových stránek je Vám k dispozici elektronická verze Výroční zprávy o činnosti a hospodaření za rok 2014.

Ústav pro českou literaturu AV ČR vydal pod názvem Cesty za smyslem literárního díla II soubor literárněvědných studií Milana Jankoviče z posledních patnáctil let. Svazek redakčně připravila Daniela Hodrová.

Ve dnech 29. 6. – 4. 7. 2015 proběhne v Praze V. kongres světové literárněvědné bohemistiky, největší celosvětové setkání odborníků na českou literaturu. Tisková zpráva je k dispozici zde.

Ve středu 3. 6. 2015 zemřel v Moskvě po dlouhé nemoci známý slavista, nestor ruské bohemistiky Sergej Vasiljevič Nikolskij (* 27. 2. 1922). Oznámil to Ústav slavistiky Ruské akademie věd, k jehož zakladatelům a vedoucím pracovníkům Nikolskij patřil.

V Edici E jsou aktuálně v elektronické podobě k dispozici čtyři svazky soustředící příspěvky ze IV. kongresu světové literárněvědné bohemistiky, které v roce 2010 vydal ÚČL AV ČR v nakladatelství Filip Tomáš - Akropolis.

Slovník české literatury po roce 1945 Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny Literárněvědné fórum: přednáškový cyklus Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2