- 2015 (20)
- Červen (8)
- CERGE-EI participuje na výzkumu "Proměny české společnosti"
- Trendy a příčiny odchodů do důchodu – odborný seminář
- Seriál Věda na UK: ekonom Štěpán Jurajda
- Jak nastavit inovační systém: Švýcarský model pro Česko?
- Nová prospěchová stipendia pro magisterský program MA in Applied Economics
- Volná místa v nové výzkumné skupině - ekonomie inovací
- Známe vítěze soutěže Nový ekonomický talent 2015
- ČR si v konkurenceschopnosti polepšila a vrátila se mezi 30 nejkonkurenceschopnějších ekonomik
- Květen (2)
- Duben (4)
- Březen (1)
- Únor (3)
- Leden (2)
- Červen (8)
- 2014 (38)
- Prosinec (3)
- Listopad (2)
- Říjen (2)
- Září (5)
- Srpen (5)
- Červen (6)
- Květen (5)
- Duben (2)
- Březen (2)
- Únor (2)
- Leden (4)
- 2013 (3)
Zprávy
Nobelovu cenu za ekonomii získal Jean Tirole
Po 13.10.2014
Ekonom Jean Tirole získal letošní Nobelovu cenu za ekonomii za analýzy tržní síly a regulace.
Jean Tirole dostal Nobelovu cenu za sérii článků a objevů, kterými vybudoval celý obor zabývající se fungováním firem v nedokonalé konkurenci. Ukázal, proč jsou na některých trzích ceny příliš vysoké, proč nenabízí dostatečnou škálu produktů nebo nejsou v dostatečné kvalitě. Popsal také, jak by těmto nežádoucím jevům mohly zamezit antimonopolní úřady. Tyto otázky jsou v dnešním světě nadnárodních korporací stále důležitější. Někdy je vhodné omezit tržní podíl největší firmy, někdy zamezit komunikaci mezi soupeři, jindy naopak zjednodušit vstup novým hráčům na trh či prostě nechat odvětví jít vlastní cestou. Studoval i způsob rozhodování ve firmách. Například ukázal, jak a kdy dokáže management odporovat přání vlastníka nebo jak může vlastník firmy svůj management efektivně kontrolovat. Také se věnoval tématům na hranici mezi ekonomií a psychologií, například zkoumal čím jsou lidé motivovaní nebo jak je ekonomika ovlivněná tím, že lidem záleží i na ostatních, nejenom na sobě.
Jako jeden z prvních velkých ekonomů žijích v USA (pracoval na MIT) se rozhodl vrátit do Evropy. V Toulouse se mu podařilo vybudovat prvotřídní školu ekonomie, z čehož teď těží celá Evropa. Po návratu do Francie jeho role výrazně přesahuje roli vědce. Má obrovský vliv na současné francouzské politiky i veřejné ekonomické diskuze, i když v případě Francie bohužel stále nedostatečný.
„Za poslední dva roky jsem na jeho oddělení ekonomie strávil asi 6 měsíců. Jean je neobyčejně skromný a milý. Ve chvíli když potřebujete poradit s vlastním výzkumem, tak hned poznáte, jak výjimečně inteligentní je. Chvilka s ním mi mnohokrát ušetřila spoustu času,” říká Filip Matějka, výzkumný pracovník CERGE-EI.
Zdroj: komentář RNDr. Filipa Matějky, Ph.D.