Cílem projektu zjištění, jak jsou rozvoj kultury, organizace a využití kulturních aktivit podmíněny sociálním a institucionálním prostředím regionu, a jak lze využít tuto znalost v činnosti subjektů, které se v oblasti kultury a uchování kulturního dědictví angažují. Sociálním prostředím rozumíme strukturální charakteristiky obyvatel, míru sociálního kapitálu a míru soudržnosti a jejich regionální specifika; institucionálním prostředím rozumíme veřejnou správu regionu, zvláště její samosprávné orgány, dále organizace neziskového a podnikatelského sektoru. Soustředěná pozornost je věnována iniciativní a koordinační funkci orgánů krajů a obcí v oblasti kultury a uchování kulturního dědictví a využití kultury a kulturního dědictví v rozvoji cestovního ruchu v regionu.
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 27, zobrazeno 1 - 10)
The article deals with explicit cultural policy and its outcomes in the post-communist Czech Republic. In the first part, the authors look at the organisational and conceptual impact on culture of the transition from a centrally managed economy to a pluralist parliamentary democracy following the collapse of the Eastern Bloc.
Studie Praha 14 JE kulturní mapuje proces revitalizace městské části Praha 14 prostřednictvím kultury v letech 2013 – 2014. Zaměřuje se tak na tvorbu kulturní strategie, celkového strategického plánu, konverzi bývalé sídslištní kotelny na kuturní a kreativní centrum Plechárna, terénní antropologický výzkum a projekty zaměřené na přímou participaci aktivních místních obyvatle při spoluutváření obsahu.
Nestandardní opatření vůči ústeckému divadlu uprostřed sezóny nepřišla ze dne na den. Jsou výsledkem delšího vývoje, v němž se od sebe vzdalovaly postoje a představy politiků a divadelníků. Výsledný stav není dobrý pro nikoho.
Metodika přibližuje postupy tvorby koncepčních dokumentů pro oblast kultury, které se zabývají oblastí kultury komplexně a umožňují tak přesah do dalších oblastí místního rozvoje. Tvorba dokumentu je uvedena jako součást širšího přístupu kulturního plánování, jehož důležitým aspektem je zapojení místní komunity a uplatnění participativního přístupu. Metodika je primárně určena pro města menší a střední velikosti.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- další ›
- poslední »
Facebook
Twitter