Kniha mapuje poznatky o procesu sociální integrace, zejména integrace na pracovním trhu. Čerpá ze souboru více než 250 kvalitativních rozhovorů s přistěhovalci žijícími dlouhodobě v ČR. Různé aspekty procesu integrace do života hostitelské společnosti jsou zpracovány formou dílčích případových studií, které jsou rozděleny do skupin podle zemí původu přistěhovalců. Každá ze studií představuje samostatnou kapitolu monografie a svoji pozornost věnuje sociální integraci dané skupiny v různých dimenzích tohoto procesu. Kniha rozkrývá řadu specifik jednotlivých skupin, současně však ukazuje i na společné rysy sociální integrace, které se projevují bez ohledu na původ přistěhovalců. Společné charakteristiky považují autoři za základní rysy sociální integrace v ČR a schematicky je shrnují v kapitole, jež předchází jednotlivým dílčím případovým studiím. Kniha končí kapitolou, která zjištění o sociální integraci v ČR pojednává průřezově podle jednotlivých dimenzí sociální integrace, nikoliv podle jednotlivých skupin vymezených na základě zdrojové země migrace.
Jaké strategie volí přistěhovalci ve svém životě v České republice? O jaké místo ve společnosti usilují? Jak ovlivňují postoje majoritní společnosti životní strategie přistěhovalců? Nacházejí cizinci v České republice svůj domov? Chtějí tady žít, nebo jenom pracovat? Jaké mechanismy ovlivňují proces integrace na straně veřejnosti, veřejných institucí a zaměstnavatelů?
kapitola v knize / monografii
Leontiyeva, Yana, Mirka, Nečasová
Kulturně blízcí? Integrace přistěhovalců ze zemí bývalého Sovětského svazu
Leontiyeva, Yana, Mirka, Nečasová. 2009. „Kulturně blízcí? Integrace přistěhovalců ze zemí bývalého Sovětského svazu.“ Pp. 117-160 in Rakoczyová, Miroslava, Robert Trbola (eds.). Sociální integrace přistěhovalců v České republice. Praha: Sociologické nakladatelství SLON. 310 s. ISBN 978-80-7419-077-3.
Autoři:
Oddělení:
Témata:
migrace a mobilita
práce
Facebook
Twitter