Jesuit cognitive psychology |
25. 9. 2015 |
Kolokvium | TF JČU |
Nejbližší akce
-
25.09.
20159.00Kolokvium -
03.11.–04.11.
2015Konference„Česká otázka“ a dnešní doba
Zámek Pardubice, Zámek 1, PardubiceKonference u příležitosti 120. výročí vydání Masarykovy České otázky
Pořádají Katedra filosofie Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, Oddělení pro studium moderní české filosofie FLÚ AV ČR, Ústav T. G. Masaryka a Masarykův ústav a Archiv AV ČR -
09.11.–10.11.
2015KonferenceFilosofie a sociální vědy
AKC, Husova 4a, Praha 1Pořádají Centrum globálních studií a Oddělení morální a politické filosofie AV ČR
Aktuality
-
Žijeme jen v nové formě starých nepořádků
29.07.2015říká dr. Václav Němec (Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení) v pořadu Pro a proti ČRo Plus, kde polemizuje s politologem Bohumilem Doležalem. Diskusi si můžete poslechnout v archivu pořadu ZDE.
-
Filosofie je odborná disciplína podobně jako přírodní vědy
21.07.2015tvrdí prof. Jaroslav Peregrin (Oddělení logiky FLÚ AV ČR) v rozhovoru pro červencové vydání Literáních novin. Rozhovor o zvláštní povaze filosofie, jejím vztahu k přírodním vědám, možnostech její výuky a popularizace a o geneticky daných "informožravých potřebách" člověka je k nahlédnutí ZDE.
-
Experimental conference Gnothi seauton - no paper conference hosted in Prague, October 2014
15.07.2015The event analysed the philosophical question of self-knowledge with the aid of theoretical and performative means. Supported by Performance Philosophy Association, Institute of Philosophy, Czech Academy of Sciences and Academy of Performing Arts, Prague.
-
Jan Hus byl neoblomný člověk
09.07.2015který neslevil z toho, co považoval za boží pravdu, říká dr. Pavel Soukup z Centra medievistických studií v rozhovoru pro Rádio ZET. Rozhovor si můžete poslechnout ZDE.
Právě vychází
-
-
Intencionalita a apriorita
Hynek JanoušekKniha Intencionalita a apriorita. Studie ke vztahu Brentanovy a Husserlovy filosofie představuje základní pojmy Brentanovy deskriptivní, apriorně orientované psychologie s důrazem na tu část Brentanovy nauky, na kterou navázala fenomenologie Edmunda Husserla, přičemž rozebírá i některá aristotelská východiska Brentanova projektu. Diskutován je také přínos Twardowského nauky o obsahu a předmětu představ. V druhé části je podán stručný nástin rozvoje Husserlovy rané koncepce intencionality a myšlenky jejího apriorního popisu v období před publikováním Logických zkoumání, a to zejména rozlišení reprezentace a názoru, obsahu a předmětu, transformace Husserlova pojetí soudu, přijetí Bolzanových představ a vět o sobě, názoru obecnin a Husserlův pokus o řešení problému intencí neexistujících předmětů. Kromě analýzy usnadňující pochopení rané fenomenologie Edmunda Husserla chce kniha upozornit na Brentanovu filosofii, která byla významnou součástí německy psané filosofie v Čechách před druhou světovou válkou.
Togga -
Česko za sto let
Miroslav Bárta, Václav Cílek, Stanislav Komárek et al.Záznam čtveřice rozprav z konference Evropa a Česko 2113, kterou Knihovna Václava Havla uspořádala spolu s Ace Academy v prostorách Amerického kulturního centra v Praze v květnu 2013: I. Historie (Miroslav Bárta / Ivo Budil / Václav Cílek / Václav Drška / Martin Kovář / Michal Stehlík), II. Sociologie (Jeroným Klimeš / Stanislav Komárek / Jaroslav Petr / Jitka Rychtaříková / Jan Sokol), III. Ekonomika, vize, katastrofismus i výtvarné umění (Petr Hlaváček / Petr Koubský / Zdeněk Kudrna / Jan Macháček / Daniel Münich / Zbyněk Petráček / Tomáš Pospiszyl), IV. Příroda (Václav Cílek / Lukáš Čížek / Vladimír Kokolia / Vojen Ložek / Jan Zrzavý).
Knihovna Václava Havla
-
-
-
Jan Hus
Pavel SoukupŽivot a smrt kazatele
Když se Janu Husovi blížila čtyřicítka, zdál se být na vrcholu slávy a vlivu. Známý kazatel v Betlémské kapli a bakalář svaté teologie se těšil podpoře královského dvora i přátelství pražského arcibiskupa.
Brzy ale přišly potíže: udání, procesy, klatba, vyhnanství a po něm odchod do Kostnice. Tam byl Hus nakonec uvězněn a upálen jako kacíř. Po celý život se přitom zabýval stejnými myšlenkami jako otcové kostnického koncilu – jak napravit zlořády v církvi, sužované papežským schizmatem a nedůstojným životním stylem kleriků. Co tedy otcové koncilu shledali na Janu Husovi tak nebezpečným, že jej poslali na smrt v plamenech? Kniha se zabývá genezí rozsudku a hledá jeho příčiny v osobitých rysech Husovy životní dráhy a veřejného působení. Líčí jeho úspěch a pád: jakými cestami se mu podařilo získat si proslulost a vytvořit okruh stoupenců a proč to přilákalo pozornost strážců dogmatu. Jan Hus je tu chápán jako příklad veřejně angažovaného učence, který se kvůli své popularitě dostane do vážných potíží. Zachytit život a smrt kazatele znamená zároveň dozvědět se něco o pozdně středověké společnosti, jejím chápání světa, jejím vnitřním napětí a předsudcích.Nakladatelství Lidové noviny -
Hranice pravdy
František ŠmahelHusovy listy z Kostnice podle edice Bohumila Ryby
Hranice pravdy stojí na pomezí mezi historií a fikcí. Autor v ní pojednává o dramatickém Husově procesu v Kostnici v letech 1414-1415. Její sepsání bylo podmíněno dobovou společenskou situací, kdy na své hranice pravdy dobrovolně vstoupili studenti Jan Palach a Jan Zajíc, které v dubnu téhož roku následoval jihlavský nástrojař Evžen Plocek. Šmahel svoji primárně historickou studii, založenou na dobových pramenech, jež z Husova zápasu činí příběh plný zvratů, osobního nepřátelství i boje za pravdu, zároveň pojímal jako mentonto pro současníky, jako poučení z minulosti pro přítomnost a budoucnost. Hranice pravdy je psána formou jakési reportáže, v níž Jan Hus vystupuje jako hrdina, jenž nepodlehl tlakům kostnických otců a jenž svoji pravdu hájil na kacířské hranici. Knihu doprovázejí Husovy listy z Kostnice v úpravě Bohumil Ryby (1900-1980).
Argo -
Acta Comeniana 27
Vladimír Urbánek, Lucie Storchová (edd.)Nový svazek přináší kromě recenzní rubriky sedm studií, které se týkají intelektuálních dějin 16.–18. století. Vedle učení židovských myslitelů v renesanční Itálii se zabývají např. vlivem španělského vědění 16. století na Francise Bacona, výrokovou logikou pozdní scholastiky, dramatikou bratrské školy v Lešně, recepcí německé rozjímavé literatury u českých humanistů, obrazem pobělohorských exulantů v městě Slaném či srovnáním náboženských identit u východočeských nekatolíků a languedockých reformovaných.
V anglickém a německém jazyce
Filosofia
-