Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


loga-vlevo_CZ1.png

loga-vlevo_CZ2.png

loga-vlevo_CZ3.png

loga-vlevo_CZ4.png


Regionální výzkumná centra jsou pro budoucnost aplikovaného výzkumu nenahraditelná

(výzkum.cz) K diskuznímu setkání se dnes na Sekci pro vědu, výzkum a inovaci Úřadu vlády sešla dvanáctka předních českých regionálních výzkumných center, která byla v posledních letech vybudována se značným přispěním strukturálních fondů EU. Role hostitele se ujal náměstek místopředsedy vlády Arnošt Marks, který těmto výzkumným kapacitám přičítá pro budoucnost aplikovaného výzkumu v ČR velkou důležitost.

14.7.2015

Více zde

Výzkumné organizace se budou hodnotit i v roce 2016 podle stejné metodiky

(výzkum.cz) Hodnocení výzkumných organizací se bude v roce 2015 a 2016 provádět podle upravené Metodiky hodnocení výsledků výzkumných organizací a hodnocení výsledků ukončených programů. Metodika, původně platná pro léta 2013 až 2015, byla prodloužena o jeden rok, tj. do roku 2016. Prodloužení Metodiky schválila Rada pro výzkum, vývoj a inovace 29. května 2015, na svém dnešním zasedání se Rada zabývala vypořádáním připomínek. Na vládu půjde materiál v průběhu července.

7.7.2015

Více zde

Nové údaje o kvalitě ovzduší

(ČT 1, Události v regionech – Ostrava) Helena DOHNALOVÁ, moderátorka – Kvalita vzduchu v České republice se v posledních dvou letech nezlepšila, spíš naopak. Ukazují to čísla za rok 2014, která zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Vyplývá z nich například, že lidé loni dýchali nadlimitní množství prachu ve větším počtu dní než v roce 2013.

22.6.2015

Více zde

Hledají naději pro nemocné, jako byl Gross

(novinky.cz) Amyotrofická laterální skleróza. Onemocnění, kterému nedávno podlehl bývalý předseda vlády Stanislav Gross, je pro vědce vyvíjející nové způsoby léčby stále velkou neznámou. Přesto přišli na to, jak zpomalit průběh choroby, při níž člověku během několika let ochrnou všechny svaly, až se udusí. „Potkanům geneticky modifikovaným tak, aby měli všechny znaky ALS, dokážeme aplikací kmenových buněk prodloužit život o několik týdnů, což je v jejich případě poměrně dlouhý úsek,“ popisuje část studie, která probíhala na pokusných zvířatech, Eva Syková, ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR.

21.6.2015

Více zde

Zdravotníci bijí na poplach: dělejme něco s dopravou

(PRO-ENERGY) Negativní vliv dopravy na zdravotní stav populace je značný. Nejhorší jsou prachové častice a polycyklické aromatické uhlovodíky. Zasedání Světové zdravotnické organizace (WHO) loni deklarovalo, že důsledkem znečištěného ovzduší došlo v Evropě v r. 2012 k 600 000 úmrtí. V říjnu 2013 označila Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC v Lyonu) znečištěné ovzduší a prachové částice za prokázané lidské karcinogeny, které jsou zodpovědné za cca 15 % všech karcinomů plic. Rok předtím označila emise z dieselových motorů za prokázaný lidský karcinogen.

16.6.2015

Více zde

Naděje pro pacienty s ALS

(TV Nova) ALS, amyotrofická laterální skleróza, napadá nervové buňky v těle, až pacienta totálně paralyzuje a usmrtí. Dnes už ale existuje jistá naděje v podobě takzvané buněčné terapie.

7.6.2015

Více zde