Pracoviště Orální historie – Soudobých dějin (Pracoviště OH-SD) Fakulty humanitních studií UK v Praze bylo založeno v roce 2008 jako dvouleté navazující magisterské studium v rámci programu Humanitní studia. Toto pracoviště souvisle navazuje na předeslou přednáškovou a pedagogickou praxi svého zakladatele, prof. Miroslava Vaňka, na různých univerzitách a na vysokých školách u nás i v zahraničí.
Obor je v českém prostředí unikátní a v současné době jako jediný v republice nabízí komplexní studium soudobých dějin a orální historie. Cílem Pracoviště je realizovat výuku a výzkum v obou oblastech na úrovni srovnatelné s mezinárodními trendy na podobných univerzitních a vědeckých pracovištích ve světě. Pracoviště úzce spolupracuje s Centrem orální historie ÚSD AV ČR a s dalšími národními a mezinárodními institucemi zabývajícími se výzkumem nedávné minulosti, stejně jako s archivy, institucemi z neziskového sektoru a nadacemi.
V rámci dvouletého studia má student Pracoviště Orální historie – Soudobých dějin možnost intenzivně se věnovat prohlubování vědomostí o evropské a světové nedávné minulosti. Navíc se prostřednictvím orální historie dokáže „ponořit“ do hloubkového studia oblasti lidské zkušenosti v dějinách, které mj. vedou k systematickému poznávání dobových souvislostí a důsledků, které minulost zanechává v přítomnosti. Studium je koncipováno interdisciplinárně a klade velký důraz na propojování vědeckých a výzkumných postupů napříč humanitními a sociálními disciplínami.
Kurzy Pracoviště jsou otevřené studujícím v oboru Orální historie – Soudobé dějiny, stejně jako studentům magisterských a bakalářských oborů FHS UK a dalších fakult. Součástí Pracoviště je technicky vybavená Laboratoř a Archiv, v němž se shromažďují studentské a projektové prameny a další dokumenty.
Další informace o oboru a požadavky k příjímacímu řízení naleznete zde.