Detail novinky
ČZU hostila Národní informační den k Horizontu 2020
Technologické centrum ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou uspořádalo první Národní informační den k novému rámcovému programu Horizont 2020, který se konal poslední říjnový den na půdě ČZU. Hlavním tématem dne byly informace o tzv. Společenských výzvách Horizontu 2020, které se týkají problematiky životního prostředí, klimatické změny, zemědělství, potravin a biotechnologií. Příležitosti pro ochranu klimatu, životního prostředí, efektivní využívání zdrojů a surovin v programu H2020 bylo jedno z témat informačního dne a zároveň název prezentace, ve které Tomas Turecki, zástupce generálního ředitelství pro výzkum a inovace Evropské komise, představil krátce hlavní tři priority H2020 - Vynikající věda, Vedoucí postavení průmyslu a Společenské výzvy, a dále se věnoval třetímu jmenovanému. Seznámil posluchače s návrhem finančního rozdělení rozpočtu ve Společenských výzvách a upozornil na hlavní změny v programu H2020 jako je např. posun programu směrem k inovacím a novým formám podpory malých a středních podnikům. Trvale udržitelný rozvoj a změna klimatu by měla být dvě témata, která budou v H2020 více akcentována. Podrobně pak rozebral témata Společenské výzvy a informoval, že přijetí návrhu celého programu Evropskou komisí se očekává k datu 11. 12. 2013.
V následující prezentaci se posluchači dozvěděli, jak si české týmy vedly v tematické prioritě Životní prostředí (ENV) v 7. RP. Jana Čejková z Technologického centra (TC) v přednášce uvedla, že Česká republika se účastnila v 52 projektech z celkových 426 a vyčerpala 0,67% finančních prostředků. Zdůraznila, že dobrý výsledek by byl, pokud by se podařilo vyčerpat alespoň 1% finanční podpory EU v budoucím programu pro ENV.
Petra Perutková z TC navázala přednáškou o grantech Evropské výzkumné rady (ERC) a pokračujícími akcemi Marie Sklodowska Curie. Představila 5 grantových schémat v programu Marie Curie a podmínky účasti jak pro individuální vědecko-výzkumné pobyty, tak pro společné výzkumné doktorské programy a novinky, které se v H2020 vyskytují.
Naďa Koníčková z TC uzavřela dopolední blok tématem“ Příležitosti pro zemědělský výzkum a bioekonomiku v programu H2020“.
V úvodu přednášky ukázala zajímavé statistiky, jak si Česká republika vedla v zemědělském a potravinářském výzkumu v 7. RP. Dále se věnovala tomu, jaká témata můžeme očekávat v potravinovém zabezpečení, lesnictví a bioekonomice v programu H2020.
Prorektor ČZU Tomáš Šubrt zahájil odpolední blok a seznámil účastníky se zkušenostmi, které získaly výzkumné týmy ČZU s projekty 7. RP. Jana Hajšlová z Ústavu chemické analýzy potravin a výživy na VŠCHT poskytla posluchačům praktická doporučení, jak být úspěšní v projektech rámcových programů a na několika příkladech svých dnes již mezinárodně úspěšných studentů motivovala celý sál posluchačů. O zkušenostech v roli koordinátora projektu 7. RP pohovořila Dagmar Janovská z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, kdy zároveň velmi ocenila spolupráci s Technologickým centrem při přípravě a podávání projektu. Zástupce profesních organizací Jan Habart ze společnosti CZ Biom představil novou evropskou iniciativu pro podporu bioprůmyslu s názvem PPP Bridge. Před závěrečnou diskusí seznámila Lucie Matoušková z TC posluchače s novinkami v pravidlech účasti v programu H2020.
Pořadatele Informačního dne potěšila velká účast posluchačů z řad zájmových svazů, ústavů Akademie věd a univerzit, kterých se sešlo více jak 100 a jejich velký zájem o probíranou tématiku. Informační dny pořádané Technologickým centrem k různým oblastem rámcového programu H2020 budou dále pokračovat.
Prezentace dali řečníci k dispozici viz níže.