Centrum orální historie

Hlavní stránka » Vědecké útvary » Centrum orální historie »

Centrum orální historie (COH) bylo zřízeno v roce 2000 pro systematický rozvoj orální historie a její aplikace v historiografii s cílem zabezpečit podmínky a standardy, jež jsou běžné na vyspělých pracovištích v zahraničí. Největší důraz činnosti COH je kladen na základní výzkum nedávné minulosti vedený v rámci nejrůznějších projektů za pomoci orální historie. Pro léta 2011–2015 se jedná především o grantový projekt GA ČR Česká společnost v období tzv. normalizace a transformace: životopisná vyprávění, který navazuje na předešlé výzkumné projekty COH zaměřené na výzkum určitých sociálních a generačních skupin české společnosti především v éře tzv. normalizace (vysokoškolští studenti a příslušníci mladé generace, politické elity a disent, dělníci a příslušníci inteligence). Dále pak COH ve svém výzkumném zaměření usiluje o zmapování méně badatelsky zpracovaných sfér života naší společnosti jako celku, případně pak některých jejích entit, v delším časovém horizontu úseku soudobých dějin (např. chalupářské subkultury, společenských aspektů dějin rockové a alternativní hudební scény, dějin československého exilu a emigrace).

COH udržuje velmi intenzivní mezinárodní spolupráci s podobně zaměřenými institucemi a výzkumnými týmy v zahraničí, které jsou sdruženy v International Oral History Assocation (IOHA) a také v Oral History Association (OHA). Dlouhodobě usiluje o získání podpory pro realizaci komparativního mezinárodního projektu s pracovním názvem „Žili jsme v socialismech“, jenž by měl zachytit a interpretovat zkušenost občanů ze zemí bývalého východního bloku s dobou existence komunistických režimů a obdobím postkomunistické transformace.

Vedle výzkumu se COH zaměřuje i na vzdělávací činnost (systematická výuková činnost na FHS UK, jednorázové semináře, přednášky apod.) a na poskytování teoreticko-metodologických konzultací a servisních služeb badatelům a zájemcům o orální historii z ČR i ze zahraničí. Zároveň COH spravuje vlastní i do péče svěřené sbírky rozhovorů, provádí jejich inventarizaci, digitalizaci a archivaci. K vybraným sbírkám se vytváří prostřednictvím unikátního akademického digitálního archivu on-line badatelský přístup.

Webové stránky COH viz www.coh.usd.cas.cz

Výzkumný tým: Hana Bortlová, Jiří Hlaváček, Lenka Krátká, Pavel Mücke, Petra Schindler-Wisten, Miroslav Vaněk


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Československo 38-89 Němečtí odpůrci nacismu v Československu jewishhistory.cz výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Obrazové aktuality

Bruce Lockhart Lecture: Profesor Richard Overy (University of Exeter) přednáší dne 5. června o britské politické propagandě vůči okupované Evropě. 
Foto: Britské velvyslanectví
1. panel konference nazvaný The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 1). Proti směru hodinových ručiček: Albert E. Kersten (University of Leyden), Chantal Kesteloot (Centre for Historical Research, Brussels), Anita J. Prazmowska (London School of Economics and Political Science, London), Detlef Brandes (Heinrich-Heine-Universität, Düsseldorf), Mark Cornwall (předsedající; University of Exeter) a Jan Bečka (FSV UK, Praha)
2. panel konference nazvaný The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 2). Zleva: Vít Smetana (koordinátor konference; ÚSD AV ČR, Praha), Jiří Ellinger (předsedající; MZV, Praha), Edita Ivaničková (HÚ SAV, Bratislava), Radoslaw Zurawski vel Grajewski (Univerzita Lodž), Viktoria Vasilenko (Belgorodská státní univerzita)

Mezinárodní historická konference CZECHOSLOVAKIA AND THE OTHER OCCUPIED NATIONS IN LONDON: The Story of the Exile Revisited after Seventy Years 6.-7. června 2013.

více...