V rámci spolupráce s kolegy z Ústavu informatiky AV ČR jsme pro jejich OPVK projekt "100 vědců do středních škol" připravili program pro necelou třicítku pedagogů z různých středních škol z celé ČR.
Program praktického kursu pro středoškolské pedagogy chemie a fyziky
11.4. -12.4. 2014 (pátek a sobota) se odehrával v několika laboratořích a 2 posluchárnách ÚFCH J. Heyrovského AV ČR, v.v.i.:
Dopolední a odpolední praktická měření v laboratořích:
I. Studium katalytických materiálů a membrán rastrovacím elektronovým mikroskopem Jeol (lektor RNDr. Libor Brabec, CSc.)
II. Použití hmotnostní spektrometrie pro sledování chemických reakci probíhajících v ionosféře Titanu (lektor: Mgr. Ján Žabka, CSc.)
III. Mikroskopie rastrovací sondou studuje nanosvět - metody AFM
a STM mikroskopie (lektor Ing. Pavel Janda, CSc.)
IV. Analýza povrchově aktivních látek fotoelektronovou spektroskopií
(lektor Ing. Jan Plšek, Ph.D.)
Workshop „Chemie není nuda“- pedagogové, opět po skupinkách, absolvovali 4 úlohy worskshopu (každý všechny úlohy), na které jezdí žáci ZŠ a studenti SŠ z celé ČR (např. elektrochemická úloha představující galvanický článek a reaktivitu kovů; stanovení pH univerzálním indikátorem; struktura organických molekul - stavba molekulárního modelu; elektronické obvody- postav a zjisti proč a jak fungují...)
Popularizační přednáška "Moderní směry fyzikální chemie - nad čím dnes bádají vědci v ÚFCH J. Heyrovského" představila většinu současných směrů výzkumu badatelů z ÚFCH JH oborech fyzikálních chemie, a uvedla tak návštěvníky kurzu do „reality“moderní fyzikální chemie (přednášející Ing. Květoslava Stejskalová, CSc.).
Popularizační přednáška "Chromatografie – královna analýz " Mgr. Moniky Klusáčkové (PGS studentka PřF UK v Praze mj. pracující jako lektorka SŠ stáže v projektu Otevřená věda III a IV a workshopů v projektu Tři nástroje) představila tuto metodu a její využití v celé řadě oborů. Po té následoval krátký workshop – papírová chromatografie, který pedagogové absolvovali opět coby "žáci".
Pedagogové k praktikům obdrželi sborník tištěných materiálů, které zahrnovaly program, stručné manuály k úlohám, prezentaci "Moderní směry….", kontaktní údaje na lektory, dále např. doporučenou literaturu k dalšímu studiu daného oboru a pracovní listy k úlohám na workshopech.
Atmosféru dvoudenního semináře nejlépe ilustruje níže připojená fotogalerie
(Fota: K. Stejskalová, archiv ÚFCH JH).
http://www.100vedcu.cz/pozvanka.html#prahapg |