O našem ústavu

Základní informace o Ústavu

Ústav experimentální botaniky Akademie věd České republiky (ÚEB) byl založen v roce 1962. Má 15 laboratoří, které se nacházejí v Praze a Olomouci. Ústav provádí především základní výzkum v rostlinné biologii, konkrétně v rostlinné genetice, fyziologii a biotechnologiích. Je však aktivní také v aplikovaném výzkumu.

Nepřehlédněte

Muzejní noc 2015

Muzejní noc 2015Muzejní noc 2015Muzejní noc 2015Muzejní noc 2015Muzejní noc 2015

Na 12. ročníku Muzejní noci jsme navštívili se svou expozicí Národní technické muzeum v Praze-Dejvicích. Mohli jste se u nás podívat, jak rostliny vnímají různobarevné světlo a jak klíčí hrách pod různobarevnými filtry. Kromě toho jsme Vám ukázali izolaci květních barviv a jejich dělení pomocí papírové chromatografie. V temné komoře pod UV zářením jste mohli spatřit barviva na denním světle lidským okem neviditelná. A nejen to, nechyběla ani tradiční zahrádka rostlin pěstovaných na živném médiu ve skleněných baňkách.

Nové biotechnologické produkty ÚEB AVČR

Projekt CZ.1.05/3.1.00/14.0327 „Nové biotechnologické produkty ÚEB AVČR“na podporu pre-seed aktivit získal dotaci z programu OP VaVpI.

Vybíráme ze sekce Pro veřejnost...

Vidí rostliny barevně?

Letošní rok byl Organizací spojených národů vyhlášen Mezinárodním rokem světla. Světlo je důležité mimo jiné pro vznik a vývoj života na Zemi. A mezi organizmy, které světlo a jeho jednotlivé barevné složky vnímají, patří nejen živočichové včetně člověka, ale také rostliny. Na webu vědaproživot.cz se můžete dočíst, jakými receptory rostliny světlo vnímají a proč je pro ně tak důležité...

Botanické příběhy v Průhonicích

Ku příležitosti 125. založení České akademie císaře Františka Josefa

pro vědy, slovesnost a umění, předchůdkyně dnešní Akademie věd České republiky se v Průhonicích koná výstava věnovaná rostlinám. Výstavu můžete navštívit od 30. dubna do 13. září 2015 denně mezi 11. a 19. hodinou, zatímco tamější botanická zahrada otevře denně mimo pondělí v čase 9-17 hodin. Srdečně Vás zveme na návštěvu výstavy.

Rostlina s příběhem

Sloupovité kořeny

Mnozí z vás pěstují nějaký druh fíkovníku (známého spíše pod svým latinským názvem Ficus) jako pokojovou rostlinu. Některé druhy však ve své domovině, jíž jsou subtropické a tropické oblasti, dosahují úctyhodných velikostí, že by se nevešly ani do toho největšího bytu. Jsou to totiž dřeviny s jednoduchými listy. Mezi fíkovníky najdeme z botanického hlediska řadu zajímavých fenoménů. Už samotné kvetení fíkovníků stojí za zmínku – malé květy jsou uspořádány ve specializovaném dužnatém květenství. Z tohoto květenství se posléze vyvíjí plod, běžně známý jako fík.

Kontakt

Ústav experimentální botaniky, v.v.i., Rozvojová 263, 165 02 Praha 6 - Lysolaje, Česká republika
IČ: 61389030, DIČ: CZ61389030, Tel.: 225 106 453, Fax: 225 106 456, E-mail: uebatueb [dot] cas [dot] cz, seznam zaměstnanců