Mimouniverzitní vědecké instituce v letech 1890-2015 / Non-University Institutions in Science and Humanities, 1890-2015

Datum konání: 
27.5. 2015 0:00 - 29.5. 2015 0:00

Ke 125. výročí založení České akademie věd a umění pořádá Masarykův ústav a Archiv AV ČR ve spolupráci s Kabinetem pro dějiny vědy Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR ve dnech 27. – 29. května 2015 v Praze mezinárodní konferenci Mimouniverzitní vědecké instituce v letech 1890-2015 / Non-University Institutions in Science and Humanities, 1890-2015.

Call for papers

call for papers - English (pdf)
call for papers - česky (pdf)

Mimouniverzitní vědecké instituce v letech 1890-2015 

Hlavním účelem konference konané u příležitosti 125. výročí založení ČAVU v Praze je shrnout vývoj a význam neuniverzitních institucí spjatých s rozvojem vědy, a to nejen v ČR, ale i v širším prostoru okolních zemí. Konference má trojí perspektivu z hlediska uchopení svého tématu: jednak historickou (půjde o to shrnout a popsat dosavadní formy neuniverzitního prostoru a přiblížit jejich vývoj), jednak analytickou (půjde o to zvážit současný stav těchto institucí a analyzovat jejich funkčnost z hlediska potřeb rozvoje vzdělanosti a vědy), a dále i programatickou (půjde o to navrhnout realistickou vizi jejich dalšího fungování). Je tudíž určena nejen historikům, ale i sociologům, ekonomům a manažerům vědy. V návaznosti na to je konference rozdělena do tří sekcí: A. Vývoj v letech 1890-1989, B. Vývoj v letech 1989-2015, C. Kulatý stůl věnovaný prognózám dalšího vývoje.

Geograficky se konference obrací přednostně k prostoru středovýchodní Evropy („Ostmitteleuropa“); zahrnuje tudíž přednostně státy, které byly před rokem 1989 součástí sovětského bloku (ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko, pobaltské státy, Rumunsko, země někdejší Jugoslávie a Albánie), ale nebude se vyhýbat ani tématům souvisejícím s německým a rakouským vývojem. Komparativně je předmětem jejího zájmu prostor celé evropské, popř. světové vědy.

Specifikace konkrétních témat, kterými se bude konference zabývat:

  • adaptace modelu velkých akademií věd v tomto prostoru a jeho přizpůsobování (19. a první polovina 20. století)
  • význam mimouniverzitních institucí ve vědeckém životě regionu, země či státu
  • jejich poměr k jiným typům vědeckých institucí (vysoké školy a jejich ústavy, rezortní výzkum, průmyslový výzkum, NGO atd.)
  • jejich role při zařazování vědy do mezinárodních vědeckých sítí
  • jejich vliv na utváření a proměny vědecké obce v daných zemích a regionech
  • mechanismy jejich fungování, způsoby jejich financování a jejich role při financování vědy v dané zemi či regionu
  • adaptace sovětského modelu akademií věd v tomto prostoru a jeho překonávání (druhá polovina 20. a počátek 21. století)
  • perspektivy dalšího vývoje mimouniverzitních vědeckých institucí v prostoru středovýchodní Evropy a možné formy jejich dalšího působení.

Konferenci pořádá Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i., ve spolupráci s Kabinetem pro dějiny vědy Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i.

Jednacími jazyky jsou čeština a angličtina. Konferenční poplatek (na společenský večer a občerstvení během jednání) činí 600 Kč nebo 25 €, od poplatku jsou osvobozeni referenti, studenti a důchodci.

Abstrakty příspěvků posílejte do 31. ledna 2015 na e-mailovou adresu casa125@mua.cas.cz.

Za organizátory: Doc. PhDr. Martin Franc, Ph.D. (MÚA AV ČR) a PhDr. Antonín Kostlán, CSc. (ÚSD AV ČR).