Vyhledávání



Kalendář akcí

Dnes < 2015 >  < září > 
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Akademický bulletin / Živa

abicko- ziva

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academia 

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Superlaser ELI

ELI.jpg

projekt CZECHGLOBE

TITUL.jpg

Vítejte na stránkách Akademie věd České republiky,

veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
 

Proběhl první ročník akademického festivalu A-Fest in Park

news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015
Foto: Viktor Černoch (Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR)

 

Proběhl první ročník akademického festivalu A-Fest in Park

7.9.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150907-01.jpg

V rámci oslav 125. výročí svého založení uspořádala v neděli 6. 9. Akademie věd ČR spolu s Botanickým ústavem AV ČR hudební festival v Průhonickém zámku a parku. Návštěvníci se dočkali pestré palety žánrů od vážné hudby přes bluegrass, jazz až po funky, rock či death metal. „Původně měla akademie v názvu vědu, slovesnost a umění. Vědu děláme a děláme ji dobrou. Co se týče slovesnosti, všelijakých zpráv, výkazů a článků píšeme asi desetkrát tolik, než by bylo zdrávo. Ale s uměním je to bída, a tak bylo namístě to napravit. Proto vznikl z popudu Akademické rady tento festival,“ vysvětlil iniciátor celé akce prof. Josef Lazar.

více zde

Podzimní cyklus přednášek v Ostravě zahájil předseda Akademie věd ČR

11.9.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150911-01.jpg

V Planetáriu Ostrava přednášel ve středu 9. září 2015 v 18 hodin prof. Jiří Drahoš, předseda Akademie věd České republiky. Přednáška s názvem Co je chemické inženýrství, k čemu jsou fraktály a proč se chemické reaktory mohou chovat chaoticky? proběhla v rámci přednáškového cyklu Repetitorium s Akademií věd. V letošním roce si připomínáme 125 let od vzniku České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, předchůdkyně dnešní Akademie věd ČR. Planetárium Ostrava ve spolupráci s Ústavem geoniky AV ČR v Ostravě představuje vždy druhou středu v měsíci v rámci přednáškového cyklu vědce z různých ústavů Akademie věd ČR, kteří popularizují vědecký výzkum ve svém oboru.

více zde

Pršení Perseid nad Kolonickým sedlem

8.9.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150908-ceska-astrofotografie-srpen.png

Česká astrofotografie měsíce

 

Každoročně kolem 12. srpna jsme svědky meteorického roje Perseidy. Meteory Perseid způsobují malá tělíska rozměrů milimetrů, která se před mnoha desítkami, stovkami či tisíci let oddělila od komety Swift-Tuttle, prolétající kolem Slunce, která právě vnikla do zemské atmosféry a zazářila svým posledním světlem. Rychlost Perseid je úctyhodná, téměř šedesát kilometrů za sekundu, a tak při průletu atmosférou shoří. Podobné, v současné době i vydatnější meteorické roje se objevují i jindy během roku. V lednu Kvadrantidy, v květnu Aquaridy a v prosinci Geminidy a další. Fotografie je kompozicí několika snímků pořízených během sedmi dní.

více zde

110 let meteorologické stanice Milešovka

4.9.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150903_Milesovka17.jpg

Ve čtvrtek 3. září uspořádal Ústav fyziky atmosféry AV ČR seminář pro odbornou veřejnost při příležitosti 110 let měření na observatoři Milešovka. Programu se zúčastnil také předseda AV ČR prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c., který popřál stanici další úspěšné fungování: „110 let je úctyhodná série a tradice měření a pozorování.“ Skutečně, stanice patří délkou svého měření mezi nejdéle sloužící horské stanice na světě. Ředitel Ústavu fyziky atmosféry AV ČR doc. RNDr. Zbyněk Sokol, CSc., a ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Ing. Václav Dvořák, Ph.D., si ale posteskli nad současnou situací, kterou vystihli slovy, že by bylo snazší získat evropské dotace na stavbu zcela nové observatoře vedle na kopci než daleko nižší prostředky na provoz stávající observatoře na Milešovce. Na nadcházející víkend 5. a 6. září připravili pracovníci ústavu program pro nejširší veřejnost.

více zde

První monografie o Janu Mukařovském

3.9.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150903-prvni-monografie-o-janu-mukarovskem.jpg

Čtyřicet let od úmrtí Jana Mukařovského (1891−1975) vychází v těchto dnech první monografie o životě a díle významného českého literárního vědce a estetika, jejímž autorem je Ondřej Sládek, vědecký pracovník Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Rozsáhlá publikace představuje Mukařovského nejen jako významného vědce, jednoho ze zakladatelů Pražského lingvistického kroužku, profesora estetiky, jenž působil na univerzitách v Praze a v Bratislavě, ale také jako veřejného a politického činitele (mj. rektora Univerzity Karlovy). Monografie sleduje hlavní vlivy, které formovaly Mukařovského osobnost a myšlení. Kromě toho vykresluje osobní vztahy, které ho pojily například s Karlem Čapkem, Vítězslavem Nezvalem, Vladislavem Vančurou a dalšími.

více zde

Putovní výstava „Umění vědy“ v Jihlavě

31.8.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150831-putovni-vystava-jihlava.jpg

Putovní exteriérovou výstavu „Umění vědy“, představující široké veřejnosti to nejlepší z práce ústavů Akademie věd ČR, můžete v těchto dnech vidět v jihlavském Parku Gustava Mahlera. Výstava zde bude umístěna až do 20. září 2015. Spolupráce a přítomnost vědců z Akademie věd ČR v Kraji Vysočina je velmi široká. V regionu je například rozmístěno několik pozorovacích stanic Centra pro výzkum globální změny AV ČR (např. atmosférická a ekosystémová stanice Křešín u Pacova), v Třešti u Jihlavy se nachází konferenční centrum AV ČR, v němž Středisko společných činností AV ČR umožňuje pořádat vědecká i kulturní setkání všeho druhu. Přímo v Jihlavě se nachází Technologický park, využívající unikátní postup, který patentoval kolektiv vědců z Ústavu chemických procesů AV ČR pod vedením dr. Pavla Izáka. Jedná se o zcela nový postup čištění surového bioplynu od nežádoucích složek až na úroveň zemního plynu.

více zde

Letní škola astronomie v Brně

31.8.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150831-tz-astro-horalek.png

Astronomický ústav Akademie věd České republiky spolu s Ústavem teoretické fyziky a astrofyziky Masarykovy univerzity (MU), organizací OPTICON a Mezinárodní astronomickou unií v Univerzitním kampusu Bohunice v Brně pořádá letní školu „ESO/OPTICON/IAU summer school on modern instruments, their science case, and practical data reduction“. Koná se od 1. do 11. 9. v Brně a jde o jedinečnou mezinárodní akci. Hlavním úkolem je vzdělávat mladé české astronomy, většinou studenty Ph.D. oboru astronomie, kteří budou pracovat po boku svých zahraničních kolegů na nejmodernějších projektech astronomie, pod vedením špičkových lektorů Evropské jižní observatoře (ESO), které je ČR členem od roku 2007 a dalších prvotřídních evropských pracovišť.

více zde

Poprvé na světě: Protony urychlené v plazmatu vytvářeném z vodíkového ledu laserem PALS

28.8.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150828-poprve-na-svete-protony-urychlene-v-plazmatu-vytvarenem-z-vodikoveho-ledu-laserem-pals-01.JPG

Tým českých a francouzských fyziků dokázal v pražské laserové laboratoři PALS spojit a využít zdánlivě neslučitelné: horké plazma o teplotě řádu milionů stupňů a vodíkový led – přesněji čistý vodík zmražený do pevného stavu při teplotách až -261°C. Vytvořili z něho tenký pásek, do kterého vystřelili laserový paprsek z pulzního výkonového laseru, takže se na terčíku vytvořilo horké plazma a došlo k urychlení protonů na vysoké energie. Zásluhu na úspěchu tohoto unikátního experimentu mají nejen pracovníci PALS (společné pracoviště Ústavu fyziky plazmatu AV ČR a Fyzikálního ústavu AV ČR), kteří celý experiment připravili a realizovali, ale také tým badatelů z francouzské laboratoře INAC/SBT CEA, kteří pro PALS vyvinuli speciální heliový kryostat pro vytváření vodíkového ledu, a dále skupina odborníků z projektu ELI, kteří se podíleli na přípravě kryostatu a na měření urychlených protonů.

více zde

Praha zažije největší setkání sociologů a socioložek v evropské historii

25.8.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150825-praha-zazije-nejvetsi-setkani-sociologu-a-sociolozek-v-evropske-historii.jpg

Ve dnech 25.–28. srpna 2015 se v Praze koná významná mezinárodní sociologická konference s názvem Rozdíly, nerovnosti a sociologická imaginace. Zúčastní se jí rekordní počet 3500 vědců a vědkyň, především z Evropy, ale i z mnoha mimoevropských zemí. Konference je jedinečnou příležitostí k setkáním a diskusím nad tématy a problémy, se kterými se potýkají společnosti ve vyspělých zemích, zvláště pak v Evropě. „Velká část problémů soudobých společností je důsledkem exponenciálního nárůstu sociálních nerovností jak na globální úrovni, mezi státy, tak na úrovních národních, regionálních i lokálních, tedy mezi lidmi v rámci jednoho státu, regionu či města,“ říká ředitel Sociologického ústavu AV ČR dr. Tomáš Kostelecký.

více zde

Finále Expedice vesmír 2015

25.8.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150825-pet-mladych-kosmonautu-zachranilo-zemi.jpg

Populárně-naučná soutěž Expedice vesmír úspěšně skončila. Během simulovaného letu pětice mladých kosmonautů (Alena Kupská, Ondřej Brhlík, Vojtěch Fárek, Adam Karas a Jakub Zemek) ke čtyřkilometrovému asteroidu se posádce podařilo odklonit toto kosmické těleso z kolizní dráhy se Zemí a zachránit tak naši planetu před katastrofou.
Do třetího ročníku soutěže se přihlásily stovky dětí z celé republiky ve věku 10–15 let, do semifinále jich postoupilo třicet. O pětici finalistů rozhodla odborná porota, v níž zasedli astrofyzik Jiří Grygar, psychiatr Cyril Höschl, letec-kosmonaut Oldřich Pelčák, publicista Pavel Toufar a fyzikové Bedřich Rus (ELI Beamlines) a Tomáš Mocek, vedoucí centra HiLASE, jehož konstruktéři postavili raketu, ve které astronauti strávili téměř 24 hodin. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

více zde

Nejpřesnější test základního zákona mikrosvěta – symetrie CPT

20.8.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150820-01-CERN-magnet.jpg

Vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR, Ústavu jaderné fyziky AV ČR a ČVUT v Praze společně se zahraničními kolegy z experimentu ALICE provedli doposud nejpřesnější test základního zákona mikrosvěta – symetrie CPT. „Pozorování jeho byť jen velmi slabého narušení by mohlo mít dalekosáhlé důsledky – mimo jiné i pro platnost Einsteinovy speciální teorie relativity. Ve srážkách dvou jader olova na urychlovači LHC v Evropském středisku jaderného výzkumu CERN vzniká srovnatelné množství hmoty i antihmoty.

 

více zde

V obecném zájmu.

20.8.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150819-v-obecnem-zajmu.jpg

Cenzura a sociální regulace literatury v moderní české kultuře, 1749–2014.
Nakladatelství Academia ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV ČR vydává dnes rozsáhlou dvousvazkovou publikaci, která je první českou vědeckou prací, zabývající se cenzurou literatury v mimořádně dlouhém časovém záběru. Monografie, která je svým pojetím unikátní i ve světovém srovnání, je dílem kolektivu autorů pod vedením Michaela Wögerbauera (Petr Píša, Petr Šámal, Pavel Janáček ad.). Předkládaná kniha k fenoménu cenzury přistupuje inovativně a nechápe regulaci literatury pouze jako soubor zákazů brzdících všeobecný pokrok. Naopak se ji snaží popsat jako komplexní jev zakotvený ve struktuře kultury, který literární tvorbu i její recepci nejen omezuje, ale i povzbuzuje, provokuje a obohacuje.. Publikace bude představena veřejnosti 15. září 2015 v přednáškovém sále ÚČL AV ČR (Na Florenci 1420/3, Praha 1) v rámci Dne s dějinami literární cenzury. Viz www.ucl.cas.cz. Tisková zpráva zde.

více zde

Vědecká spolupráce s Korejskou republikou

20.8.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150819-vedecka-spoluprace-s-korejskou-republikou.jpg

Předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš navštívil začátkem srpna Korejskou republiku. S představiteli významných výzkumných institucí, např. Korea Institute of Science and Technology (KIST), Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST), Korea Research Institute of Chemical Technology (KRICT) a Korea Electronics Technology Institute (KETI), jednal o spolupráci s Akademií věd i konkrétních možnostech přímé spolupráce s pracovišti AV ČR především v biomedicíně, organické chemii, nanotechnologiích a výzkumu nových materiálů.
Mimo to se rovněž setkal s vedením korejské National Research Foundation (NRF) a s jejím prezidentem prof. Min K. Chungem podepsal oficiální smlouvu o spolupráci. Oba představitelé diskutovali i možnosti financování společných projektů. Během své návštěvy podepsal prof. Jiří Drahoš též oficiální smlouvu o spolupráci s prezidentem KAIST prof. Sung Mo Kangem.

více zde

Více aktualit...