Fyzikální ústav Akademie věd ČR

extreme light infrastructure Nové lasery pro průmysl a výzkum
Rozcestník experimentálního vybavení pro fyziku a materiálové vědy Centrum pro inovace a transfer technologií

Události

Výbor pro spolupráci ČR s CERN

Vítejte na stránkách FZÚ

Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i. (FZÚ) je veřejná výzkumná instituce, zaměřená na základní a aplikovaný výzkum v oblasti fyziky. Zřizovatelem FZÚ je Akademie věd České republiky.

Současný program ústavu zahrnuje pět oblastí: fyziku elementárních částic, kondenzovaných systémů a pevných látek, optiku a fyziku plazmatu, kterým odpovídá členění do vědeckých sekcí.

Více o činnosti FZÚ ...

Středa, 09.09.2015, Pavel Jelínek

Výzkumní pracovníci z Fyzikálního ústavu AV ČR a Univerzity v Řezně v Německu představili novou metodu mikroskopie atomárních sil (Atomic Force Microscopy = AFM), která umožňuje zobrazit polaritu jednotlivých chemických vazeb v molekule. Možnost detailního zobrazení rozložení náboje v chemických vazbách v rámci jedné molekuly výrazně posouvá současné možnosti studia přenosu náboje na atomární a molekulární úrovni. Právě detailní znalost rozložení náboje na molekulární úrovni by mohla pomoci např. při konstrukci solárních článků.

Středa, 02.09.2015

Projektu TA01011165 „Multiepitopová syntetická vakcína proti borelióze pro veterinární aplikace“, na jehož řešení se podílel vědecký tým Fyzikálního ústavu pod vedením doc. I. Kratochvílové, byla udělena cena TAČR 2015.

Lymeská borelióza je onemocnění, pro které v současné době není nalezena spolehlivá léčba a jediný léčebný postup spočívá v rychlém nasazení antibiotik v počátku onemocnění.

Středa, 02.09.2015, Miloš Lokajíček, ml.

Vědci z experimentu NOvA oficiálně zveřejnili svá první pozorování oscilací neutrin. Stalo se tak na konferenci Americké fyzikální společnosti v Ann Arbor, USA. Potvrdili tím nejen plánovanou funkčnost svého detektoru, ale provedli i významný krok k naplnění cíle celého experimentu, kterým je bližší poznání těchto tajemných částic.

Středa, 05.08.2015

Vědci z Fyzikálního Ústavu AV ČR, v. v. i., společně s kolegy z Osacké univerzity v Japonsku představili v časopise Nature Communications [1] novou metodu, která výrazně posouvá možností mikroskopů atomárních sil zobrazit chemickou strukturu jednotlivých molekul.

Poslední vývoj rastrovacích mikroskopů umožnil zobrazit chemickou strukturu jednotlivých molekul na povrchu pevné látky.

Pondělí, 20.07.2015, Petr Trávníček, Michael Prouza

Na svém dvoudenním zasedání 15. a 16. července 2015 rozhodl kontrolní výbor observatoře Cherenkov Telescope Array (CTA) za účasti českých zástupců, že pro závěrečnou fázi vyjednávání o umístění největší světové sítě teleskopů pro pozorování vysokoenergetického gama záření bylo vybráno na jižní polokouli místo v poušti Atacama v Chile a na severní polokouli lokalita na Kanárských ostrovech, konkrétně na ostrově La Palma.

Copyright © 2008-2014, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.