Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


loga-vlevo_CZ1.png

loga-vlevo_CZ2.png

loga-vlevo_CZ3.png

loga-vlevo_CZ4.png

 
 

 V současnosti dochází v medicíně k masivnímu rozvoji léčivých přípravků pro moderní terapii (advanced therapy medicinal products): jedná se o léky obsahující živé buňky (přípravky pro buněčnou terapii, resp. somato-buněčnou léčbu a přípravky tkáňového inženýrství), léky obsahující genetickou informaci uloženou v nukleových kyselinách (přípravky pro genovou terapii) a léčebně využívané nanotechnologické přípravky.

 
Tyto přípravky a metody slibují možnost léčebně ovlivnit řadu onemocnění, která jsou dnes považována za obtížně léčitelná nebo zcela neléčitelná.
Mezi přípravky pro moderní terapii patří například kmenové buňky kostní dřeně pro léčbu autoimunitních onemocnění, autologní náhrady chrupavky, kostí, šlach a kůže připravené metodami buněčné terapie a tkáňového inženýrství, virové vektory (geneticky modifikované viry, schopné vnést do buňky novou informaci) pro léčbu rakoviny prostaty, užití dospělých kmenových buněk pro léčbu degenerativních onemocnění a úrazů mozku a míchy, využití indukovaných pluripotentních buněk z dospělých buněk pacienta, výzkum a diagnostické užití superparamagnetických nanočástic pro sledování chování buněk v živém organismu pomocí zobrazování magnetickou rezonancí (MRI), hydrogelové tkáňové náhrady a kryty ran, apod.
 
V rámci Operačního programu Praha Konkurenceschopnost Ústav experimentální medicíny AV ČR vybudoval Výzkumné centrum buněčné terapie a tkáňových náhrad (VCBT) jako součást infrastruktury pro základní biomedicínský výzkum ve výše zmíněných oborech moderní terapie.
 
Unikátní interdisciplinární výzkumné centrum je zaměřeno na léčivé přípravky pro moderní terapii, jsou to zejména směry:
  • Základní výzkum v oblasti přípravků buněčné terapie a tkáňových náhrad.
  • Základní výzkum v oblasti nasazení nanotechnologií v léčebných postupech.
  • Základní výzkum v oblasti bezpečnosti, efektivity a efektivnosti obou výše uvedených oborech.
 
 IBC-budova-bez-popisky.jpgCentrum bylo vybudováno jako dostavba budovy Inovačního biomedicínského centra ÚEM v areálu výzkumných ústavů AV ČR. Sousedství VCBT s IBC otevírá velké možnosti vzájemně výhodné spolupráce – podnikatelský inkubátor nabízí řadu služeb žádaných i VCBT (ochrana duševního vlastnictví, projektový management a poradenství, vzdělávací akce v biomedicíně, apod.). VCBT synergicky využívá infrastruktury podnikatelského inkubátoru pro inovační MSP firmy zaměřené na výrobu v čistých prostorech, zejména pak zkušeností společnosti Bioinova s.r.o., která má povolení pro farmaceutickou výrobu v režimu Správné výrobní praxe. Společnost Bioinova s.r.o., jako člen klastru CzechBio, může vědcům VCBT zprostředkovat kontakty na nejvýznamnější biotechnologické firmy v ČR. Vědecké výstupy VCBT stimulují orientaci základního biomedicínského výzkumu a poznatky s potenciálem komerčního využití mohou využít inovativní společnosti v IBC.

 

 
A.jpg B.jpg C.jpg
Vzduchotechnická jednotka čistých prostor I - rekuperátor tepla, filtry, ventilátory přívodu i odvodu vzduchu jsou řízeny frekvenčními měniči, vpravo výdech upraveného vzduchu. Vstup do materiálové propusti čistých prostor I - monitoring přetlaku, vstup pouze s čipovou kartou, interkom. Zařízení na výrobu Aqua purificata – čistá voda vyrobená inverzní osmózou, sterilizovaná UV lampou. Používá se pro sanitaci čistých prostor. Vlevo výrobní jednotka, vpravo zásobník 300 litrů.