Na našich komunálních vlajkách se jako přírodopisný prvek velice často uplatňují také rostliny, nejčastěji v kvetoucí podobě nebo jako samostatné květy, keře a stromy. Za jistý rostlinný prvek můžeme dokonce považovat různotvará zelená pole nebo pruhy, které autoři návrhů vysvětlují jako zobrazení lesů, hájů a luk, žluté pruhy pak často představují lány zrajícího obilí. Takovýmto až příliš zobecněným „rostlinstvem“ se zabývat nebudeme, ale zaměříme se na znázornění konkrétních druhů, které však někdy mohou být značně heraldicky stylizované, jako např. lilie a růže. V poslední době pronikají na vlajky obcí i vyobrazení reálných polních, okrasných a užitkových rostlin a úspěšně tak narušují jistou monotónnost klasických obecných heraldických figur.
The fifth part of the series is devoted to various flowers, trees and shrubs on the flags of Czech towns and villages. The most numerous are the general figures of lilies, roses, conifers and deciduous trees and shrubs. The trees are mostly limes and their leaves, generally regarded as a Czech national symbol. The flags of many designers are often inspired by not only protected plant species in the area, but also plants characterized by local farm produce.
-
Heraldická, tzv. přepásaná lilie na vlajce obce Hněvnice v okrese Plzeň – sever, udělené v r. 2006
-
Tři žluté lilie na stoncích na vlajce obce Provodov z okresu Zlín, udělené v r. 2011, připomínají studánku u místní poutní kaple Panny Marie Sněžné.
-
Mariánská lilie na vlajce obce Nesvačilka, okres Brno – venkov (2003)
-
Dvě lilie zlatohlavé (Lilium martagon) na vlajce obce Vápenice, okres Uherské Hradiště, udělené v r. 2009. Tato chráněná rostlina se vyskytuje nedaleko obce na lokalitě Mravenčí louka – Rubaniska.
-
Žluté růže pánů z Hradce a kotva rodu Slavatů na vlajce obce Střížovice, okres Jindřichův Hradec, udělené v r. 2007
-
Medvěd s červenou rožmberskou růží na vlajce Horní Plané, okres Český Krumlov, udělené v r. 2008
-
Vlajka města Kostelce nad Černými lesy, okres Praha – východ, udělená v r. 2009, s lesním mužem a žlutou růží z městského znaku
-
Vlajka obce Mouřínov v okrese Vyškov, udělená v r. 2010. Oddělená vykořeněná lekna, odvozená od leknínu (Nymphaea) byla převzata z erbu Kouniců.
-
Bílý leknínový trojlist na vlajce města Ledeč nad Sázavou, okres Havlíčkův Brod, udělené v r. 1998
-
Rozdvojený stonek lnu setého (Linum usitatissimum) na vlajce obce Police, okres Šumperk, udělené v r. 2007
-
Vlajka obce Rajnochovice v okrese Kroměříž, udělená v r. 2011, s chráněnými sněženkami podsněžníky (Galanthus nivalis), hojně se vyskytujícími v okolí
-
Vzácný upolín nejvyšší (Trollius altissimus) na vlajce obce Vítězná, okres Trutnov, udělené v r. 2003
-
Tři květy vachty trojlisté (Menyanthes trifoliata) na vlajce Římova, okres Třebíč, udělené v r. 2001
-
Koniklec luční (Pulsatilla pratensis) na vlajce obce Grygov, okres Olomouc, udělené v r. 1997
-
Vlajka obce Lesnice v okrese Šumperk, udělená v r. 2003. Zobrazená okrotice červená (Cephalanthera rubra) roste v nedaleké přírodní rezervaci Pod Trlinou.
-
Tři květy vzácného orlíčku obecného (Aquilegia vulgaris) jsou mluvícím znamením na vlajce obce Bartošovice v Orlických horách, okres Rychnov nad Kněžnou, udělené v r. 2011.
-
Vlajka obce Řetová v okrese Ústí nad Orlicí, udělená v r. 2003, se dvěma rostlinami mařinky barvířské (Asperula tinctoria), dodnes rostoucí v údolí místního potoka. Uprostřed hořící černý milíř
-
Vzácná kotvice plovoucí (Trapa natans) na vlajce obce Bítovany v okrese chrudimském, udělené v r. 2010
-
Kandík psí zub (Erythonium dens-canis) na vlajce posázavské obce Hradištko v okrese Praha – západ, udělené v r. 2002. Kriticky ohrožený druh zde roste v přírodní rezervaci Medník.
-
Realistická podoba jetele lučního (Trifolium pratense) na vlajce obce Lány, okres Rakovník, udělené v r. 1997
-
Moderní vexilologické pojetí obecné figury jetele na vlajce obce Trpík z okresu Ústí nad Orlicí, udělené v r. 2004
-
Figura žluté řeřichy seté (Lepidum sativum) na vlajce obce Jeřišno, okres Havlíčkův Brod, udělené v r. 2003
-
Neobvyklá kombinace květů hlohu (Crataegus) a jeřábu oskeruše (Sorbus domestica) na vlajce obce Oskořínek v okrese Nymburk z r. 2002
-
Charakteristický list jírovce maďalu (Aesculus hippocastanum) na vexilologicky dokonalé vlajce obce Lhota v kladenském okrese, udělené v r. 2000. Představuje místní rozsáhlou kaštanovou alej.
-
25 Vlajka obce Krásná Lípa v okrese Děčín, udělená v r. 2002, s realisticky rozkreslenou stromovou figurou lípy
-
Vlajka obce Myštice v okrese Strakonice, kde počet lipových listů odpovídá počtu místních částí obce a labuť vyjadřuje pojmenování místního rybníka. Vlajka byla udělena v r. 2010.
-
Vlajka obce Snovídky v okrese Vyškov, udělená v r. 2008. Dub (Quercus) je tu nahrazen tzv. derivátem v podobě žaludu a dvou listů vyrůstajících z položené osekané větve – ostrve.
-
Tři smrky ztepilé (Picea abies) na vlajce obce Rozkoš, udělené v r. 2011, představují nejen okolní lesy, ale i tři místní hospody na rozcestí silnic.
-
Malý žlutý smrk, třímaný obrněnou pravou paží na vlajce obce Býšovec v okrese Žďár nad Sázavou, značí obecní místní část Smrček. Vlajka byla udělena v r. 2009.
-
Moderně vexilologicky pojatý vlajkový list s figurou borovice na vlajce obce Horní Suchá v okrese Karviná, udělené v r. 2000. Obr. z archivu autora a databáze www.psp.cz/rekoslog