Previous Next
Ani vítěz, ani poražený MICHAELA BEČKOVÁ Na sklonu roku 2013, kdy by Ladislav Fuks oslavil devadesáté narozeniny, vyšla v nakladatelství Host...
Hledání průniků loajalit IVA KREJČOVÁ — PETR PÍŠA Pětatřicátý ročník plzeňských sympozií k problematice 19. století, pořádaný ve dnech ve dnech...
Kultivovaný bedekr DANIEL SOUKUP Po knihách věnovaných G. K. Chestertonovi (Fanatik, prorok, či klaun? [2008]) a kulturněhistorickému...

Čtenáři a internautiKniha přináší výsledky druhého reprezentativního výzkumu čtenářů a čtení v České republice. Ten první proběhl v roce 2007 a jeho výsledky, včetně interpretací, byly představeny v knize Čteme? Obyvatelé České republiky a jejich vztah ke knize (2007). Není pouhým souhrnem statistických údajů o tom, kolik čteme, co čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, kde si nejčastěji obstaráváme informace o knihách, co má na náš vztah ke knihám největší vliv, jaké časopisy čteme atd. Data ukazují, jak je české čtenářstvo rozloženo, tj. kdo jsou jeho tahouni a kdo ho naopak táhne dolů, kde se nacházejí bariéry a kde má česká čtenářská kultura své silné stránky. Dále je zde čtení nahlíženo v kontextu jiných aktivit — mediálních, pracovních i volnočasových. Specifickým tématem druhého výzkumu je čtení beletrie a čtení v digitálním prostředí. Součástí knihy jsou i rámcující kapitoly o tom, kdy, kde a z jakého důvodu se zrodila beletrie, jakož i jak se mění či nemění čtení pod tlakem nových technologií. Nechybí ani srovnání se čtenářskou kulturou v jiných zemích.

Ústav pro českou literaturu AV ČR ve spolupráci s espresso barem Ema 30. září od 19:00 pořádá 6. (počtení) u Emy. Ze své povídkové sbírky Předběžná ohledání bude číst Petr Pazdera Payne. Součástí programu bude beseda s autorem.

15. 9. 2015 proběhne v ÚČL Den s dějinami literární cenzury. V jeho průběhu představíme výsledky šestiletého výzkumu literární cenzury, zejména monografii V obecném zájmu. Cenzura a sociální regulace literatury v moderní české kultuře, 1749–2014.

Ústav pro českou literaturu AV ČR srdečně zve na další ročník plzeňského sympozia k dlouhému 19. století, zaměřený tentokrát na vztah člověka a společnosti ke katastrofickému dění. Sympozium se bude konat ve dnech 25. až 27. února 2016.

Nakladatelství FF UK vydalo publikaci Prozodické spisy raného obrození, na které edičně spolupracovali pracovníci ÚČL Robert Kolár a Jakub Říha. 

10. - 12. září 2015 v přednáškovém sále ÚČL AV ČR proběhne V. bienále České spolecnosti pro výzkum 18. století, které  je organizováno  ve spolupráci s FF UK a ÚČL AV ČR, v. v. i. Tématem je formování a vzestup drobné inteligence v 18. století.

Nakl. Academia ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu vydává rozsáhlou dvousvazkovou monografii kol. autorů ÚČL pod vedením M. Wögerbauera  V obecném zájmu. Cenzura a sociální regulace literatury v moderní české kultuře, 1749–2014.

Slovník české literatury po roce 1945 Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny Literárněvědné fórum: přednáškový cyklus Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2