Sluneční oddělení
Sluneční oddělení studuje naši nejbližší hvězdu, Slunce, a zaměřuje se jak na aktivní, tak i klidné procesy ve sluneční atmosféře. Aktivní procesy ovlivňují celý meziplanetární prostor, včetně naší Země a jejího okolí (tzv. kosmické počasí). V Ondřejově se pozoruje Slunce v optickém a rádiovém oboru elektromagnetického záření a tato pozorování jsou doplněna v rámci mezinárodní spolupráce daty z družic, které poskytují informace o slunečním záření v ultrafialové, rentgenové a gama-oblasti spektra.
Video: Výzkum Slunce v Astronomickém ústavu AV ČR
Díky spolupráci s pracovníky oddělení vzniklo video, ve kterém se dozvíte nejdůležitější informace a zajímavosti o výzkumu Slunce. Vedoucí Slunečního oddělení RNDr. Michal Sobotka, DSc. představí hlavní přístroje oddělení, Mgr. Miroslav Bárta, Ph.D. ukáže největší český radioteleskop na pozorování Slunce, Doc. RNDr. Marian Karlický, DrSc. vás zavede do Chile k největší síti radioteleskopů ALMA s českou účastí, Mgr. Michal Švanda, Ph.D. vás nechá pohlédnout do nitra Slunce pomocí helioseismologie, RNDr. Michal Sobotka, DSc. vysvětlí jak vznikají sluneční skvrny, Prof. RNDr. Petr Heinzel, DrSc. představí vznikající sluneční družici Solar Orbiter, Mgr. Stanislav Gunár, Ph.D. ukáže družice, jejichž data oddělení využívá a RNDr. Michal Sobotka, DSc. vás na závěr seznámí s největšími slunečními dalekohledy světa.
Video ke stažení: vyšší kvalita (HD, 960p, H.264, 166 MB), nižší kvalita (480p, H.264, 41 MB)
Oddělení je rozděleno do tří pracovních skupin
Skupina fyziky slunečních erupcí a protuberancí
Zabývá se výzkumem velmi nápadných jevů na Slunci. Protuberance je velký jasný oblak chladného plazmatu vybíhající z povrchu Slunce a často mající podobu smyček. Protuberance začínají na povrchu Slunce a vybíhají i stovky tisíc kilometrů vysoko. Zatím nejdelší pozorovaná protuberance byla dlouhá 350 000 km, což je asi 28 průměrů Země. Protuberance mohou existovat i mnoho dní. Dále se využívá měření v optickém oboru a data z kosmických družic, převážně evropských, amerických a japonských. Ústav se podílí na přípravě velké evropské družice Solar Orbiter, která má startovat v roce 2017.
Vedoucí: Elena Dzifčáková
Vědečtí pracovníci: Miroslav Bárta, Arkadiusz Berlicki, Bartosz Dabrowski, Jaroslav Dudík, Elena Dzifčáková, František Fárník, Stanislav Gunár, Petr Heinzel, Jana Kašparová, Pavel Kotrč, Hana Meszárosová, Dieter Nickeler, Pavol Schwartz, Jiří Štěpán, Michal Varady, Alena Zemanová, Marian Karlický.
Skupina dynamiky sluneční atmosféry
Zabývá se fyzikálními podmínkami ve sluneční atmosféře, v aktivních oblastech a ve slunečních skvrnách. Studuje klidné a aktivní oblasti na Slunci v různých výškách sluneční atmosféry. Cílem vědců je porozumět pohybu plazmatu v silném slunečním magnetickém poli. Magnetické pole zásadním způsobem ovlivňuje celé chování Slunce. Sluneční skvrny na povrchu Slunce jsou někdy tak velké, že se dají pozorovat i okem bez dalekohledu. Skupina se podílí na vývoji velkých evropských slunečních dalekohledů na Kanárských ostrovech, zejména dalekohledu Gregor o průměru zrcadla 1,5 metru, uvedeného do provozu v roce 2012.
Vedoucí: Michal Sobotka
Vědečtí pracovníci: Pavel Ambrož, Jan Jurčák, Miroslav Klvaňa, Michal Švanda
Skupina heliosféry a kosmického počasí
Zabývá se jevy ve slunečním větru, tj. proudu částic ze Slunce a zejména šířením tzv. koronálních výronů hmoty. Hmota se od Slunce odděluje z velmi silných protuberancí. Putuje pak Sluneční soustavou a může zasáhnout i Zemi. Po zásahu dochází k rozkolísání naší magnetosféry a krásnému přírodnímu jevu - polární záři. Na základě patrolních pozorování v Ondřejově skupina vydává týdenní předpověď sluneční aktivity pro řadu institucí a denní předpověď pro Českou televizi.
Vedoucí: Marek Vandas
Vědečtí pracovníci: Petr Hellinger, Stanislava Šimberová, Štěpán Štverák, Pavel Trávníček
Kontakt
Vedoucí oddělení: Michal Sobotka
Zástupce: Miroslav Bárta
Sekretářka: Alice Chytrová
e-mail: alchytr@asu.cas.cz
tel.: +420 323 620 146
fax: +420 323 620 210
Adresa: Fričova 298, 251 65 Ondřejov, Czech Republic