Úvod » Historický fond » Martinická bible

Martinická bible

Digitální podoba Martinické bible (signatura 1TB 3), kterou pro projekt Memoria Mundi Series Bohemica digitálně zpracovala firma Albertina Icome Beroun, s. r. o., je přístupná přes http://www.manuscriptorium.com.

Odborná literatura považuje rukopis Martinické bible za jeden z nejlepších a nejzajímavějších přepisů bible českého původu první poloviny 15. století, a to jak po stránce výtvarné, tak i textové. Jde o latinský text, psaný ve dvou sloupcích o 51 řádku na 434 pergamenových listech doprovázený 55 kaligrafickými a 108 malovanými iniciálami. Pět z nich je figurálních.

Pátrání po předchozích majitelích této latinské bible vychází přímo ze zmíněné figurální iniciály s Mistrem Janem Husem. Do výjevu je vkomponována postava muže, odcházejícího s knihou v ruce od hořící hranice, k níž se ohlíží. Mohl by to být objednavatel rukopisu a soudí se, že jím byl přímo Husův žák Petr z Mladoňovic, který byl na koncilu v Kostnici též přítomen a sám sepsal „Zprávu o soudu a odsouzení M. J. Husi v Kostnici“.

Za předpokladu, že Petr z Mladoňovic, jinak od roku 1439 farář u sv. Michala v Praze, byl skutečně prvním vlastníkem tohoto rukopisu, pak patrně bible zůstala na svatomichalské faře i po jeho smrti. Faru v roce 1627 dostali darem od Ferdinanda II. servité, kteří si začali budovat klášter na Bílé hoře. Stavbu však nedokončili, zůstali u sv. Michala a budovy na Bílé hoře prodali roku 1673 Maxmiliánu Valentinovi z Martinic. Ten také vlastnil pražský rukopis Richenthalovy kroniky, pojednávající o kostnickém koncilu. Je tedy možné, že od servitů získal do rodové knihovny Martiniců i latinskou bibli s Husovým upálením.

Někdy v první třetině 19. století byla knihovna Martiniců převezena na Smečno, kam s ní pravděpodobně cestovala i „naše“ bible. Podle těchto vlastníků bible se ujal její přívlastek Martinická. V roce 1924 je doložena v majetku velkostatkáře J. Filipa na Smečně a roku 1926 se jako „Husitská bible“ objevila v katalogu Zinkovy aukce. V roce 1967 byla bible opět na prodej – z nabídky antikvariátu ji zakoupila tehdejší Základní knihovna ČSAV (dnes Knihovna Akademie věd ČR) a bible se stala nejcennější knihou v jejím historickém knižním fondu, spravovaném Knihovědným oddělením.

Bible byla od září 2005 do ledna 2006 vystavena v Metropolitním muzeu v New Yorku na prestižní výstavě Prague, The Crown of Bohemia 1347–1437, která byla pod názvem Karel IV. – císař z Boží milosti představena od února do května 2006 na Pražském hradě. Před zapůjčením na výstavu byla bible kompletně digitalizována a restaurátor akad. mal. David Frank vytvořil rukodělné faksimile osmi stran, z nichž na jedné je umístěna iniciála se scénou Husova upálení; restaurátorka paní Jarmila Franková zhotovila pro faksimile knižní korpus a vazbu a u originálu bible opravila na vazbě novodobé necitlivé úpravy a poškození.

Knihovna Akademie věd ČR uspořádala ve dnech 27. 3.–14. 4. 2006 výstavu „Martinická bible a její cesta z 15. do 21. století. Osudy jednoho exponátu výstavy Karel IV. – císař z boží milosti. Restaurátorská práce Jarmily a Davida Frankových“. Výstava zůstala rovněž uchována k případnému zapůjčení na 20 laminovaných plakátech formátu A2.

Veškerou fotodokumentaci i výkladové texty z této výstavy archivuje CD-ROM:

Baďurová, Anežka – Hartmanová, Dagmar a kol.
Martinická bible a její cesta z 15. do 21. století. Restaurátorská práce Jarmily a Davida Frankových – výstava uspořádaná 27. 3.–14. 4. 2006 Knihovnou akademie věd ČR. Praha, Knihovna Akademie věd ČR 2006. Objednávka »