Konference Mezi státním plánem a badatelskou svobodou. Etnologie ve střední Evropě v letech 1945–1989

Datum konání: 
17.3. 2016 0:00 - 18.3. 2016 0:00

Dovolujeme si Vás pozvat na mezinárodní konferenci

Mezi státním plánem a badatelskou svobodou. Etnologie ve střední Evropě v letech 1945–1989,

která se bude konat ve dnech 17. – 18. března 2016 v přednáškovém sále Etnologického ústavu AV ČR (Praha 6, Puškinovo náměstí 9).

Konferenci organizuje Etnologický ústav AV ČR, v. v. i., Masarykův ústav a Archiv Akademie věd AV ČR, v. v. i., a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR. v. v. i.

kraslice.jpg?itok=sC8RzPIq Tématem konference je institucionální, personální, teoreticko metodologický i obecně epistemologický vývoj etnologie (národopisu, etnografie a folkloristiky, sociokulturní antropologie) ve střední Evropě ve 2. polovině 20. století. Naším východiskem i cílem je popis a analýza vývoje etnologie jako svébytného vědeckého oboru s vlastní vnitřní dynamikou, který se v Československu vyvíjel po roce 1945 ve zcela specifických kulturních, sociálních i politických podmínkách totalitární společnosti a ideologie. Vývoj oboru proto chápeme jako jakousi společnou platformu, kde vedle sebe existovaly oficiální proudy, tj. sporná i obohacující dobová paradigmata a východiska, a sféra tzv. badatelských nik vyznačujících se značnou mírou kreativity a vědecké svobody. Dynamika jejich vzájemného střetávání a ovlivňování pak definovala vývoj české (československé) etnologie ve druhé polovině 20. století – a to samozřejmě i s přihlédnutím k mezinárodnímu vývoji oboru ve světě.

Připravovaná konference by měla významným způsobem přispět k doposud opomíjenému poznání dějin etnologie a příbuzných oborů ve střední Evropě. Jejím cílem je také rozpoutat diskusi o dějinách etnologie a příbuzných tématech i možnostech jejich poznání z hlediska soudobých přístupů k dějinám vědy v totalitárních režimech. K účasti proto zveme nejen etnology z České republiky a střední Evropy, které tato problematika oslovuje, ale též specialisty z dalších příbuzných oborů a v neposlední řadě odborníky zabývající se dějinami vědy a vědeckých institucí.

 

Konferenční program bude strukturován (nejen) kolem těchto tematických okruhů:

1. Proměny etnologického paradigmatu ve druhé polovině 20. století. Obecný vývoj vědeckého poznání a ideologické limity. Mezníky ve vývoji oboru.

2. Odborná příprava etnologů. Systém výuky, studované specializace, skladba posluchačů a profilace témat závěrečných prací. Vzájemné postavení etnografie a folkloristiky – sbližování metod a témat.

3. Plánování vědy: projekty a výsledky. Výtěžnost pětiletých projektů státního plánu (SPZV) v porovnání s projekty s vyšší mírou osobního badatelského zájmu. Témata žádaná, trpěná, tabuizovaná.

4. Mezinárodně koordinované projekty (Narody mira, MKKK(B), Evropský etnologický atlas, Etnologie západních Slovanů) a jejich výsledky. Možnosti zahraničních kontaktů. Účast českých etnologů v mezinárodních oborových organizacích a grémiích. Emigrace vědců a exilová věda.

5. Institucionální zázemí etnologického výzkumu: akademická a vysokoškolská pracoviště, muzea. Národopisná společnost. Profilace oborových periodik.

6. Terénní výzkumy jako nejvlastnější etnologická doména: rozsah, metody, výsledky. Záchranné výzkumy, výzkumy v zahraničí.

7. Vzájemnost české a slovenské etnologie při nestejnoměrné dynamice jejich rozvoje.

8. Aplikovaná věda: ÚLUV, Umělecká řemesla, pomoc folklornímu hnutí, festivaly, skanzeny, výchova k ateismu.

9. Osobnosti středoevropské etnologie.

 

Na příspěvky bude vyhrazeno 15 a 30 minut (diskuzní a profilující příspěvek). Oficiálním jazykem konference je čeština a angličtina. Abstrakty příspěvků v českém nebo anglickém jazyce (200–250 slov) přijímáme do 30. října 2015, rozhodnutí o přijetí příspěvků bude oznámeno do 30. listopadu 2015.

Příspěvky (dodané organizátorům do 31. května 2016) budou v roce 2016 otištěny v kolektivní monografii. Organizátoři si vyhrazují právo vybrat příspěvky k otištění. Přiložený formulář prosím zasílejte do 30. října 2015 na adresu: Adéla Jůnová Macková, mackovija@volny.cz.

 

Za organizátory:

PhDr. Jiří Woitsch, Ph.D.

Mgr. Doubravka Olšáková, Ph.D.

Mgr. Adéla Jůnová Macková, Ph.D.

 

Call for Papers (pdf)

Přihláška účastníka