Mír nebyl zadarmo aneb připomínka 70. výročí zahájení „Bitvy o palivo“´- takový název nese akce, která se v Braňanech na Mostecku uskuteční v neděli 18. května. Místem hlavního dění se stane prostor u kulturního domu. Snahou je připomenout význam Braňan a jejich okolí za 2. světové války. V plánu jsou ukázky i projížďky v technice z 2. sv. války a výlety do místa unikátního archeologického výzkumu, kde pyrotechnici zlikvidovali tuny munice. Připravená bude i airsoftová střelnice a dětské hornické hry a atrakce.
Akce má připomenout „Bitvu o palivo“, což byla největší a nejúspěšnější strategická bombardovací ofenziva spojeneckého letectva. Začala 12. května 1944, kdy americké letectvo vyslalo více než 900 strojů z Británie a Itálie proti závodům na výrobu syntetických pohonných hmot v Německu a okolní okupované Evropě. Litvínovský chemický závod, ve kterém si Němci vyráběli z uhlí palivo do válečných strojů, se postupně stal cílem 17. náletů, které ho zcela vyřadily z provozu. Nedostatek pohonných hmot ochromil německé pozemní síly i letectvo, což byl klíčový moment vedoucí k německé porážce.
V neděli budou Braňany plné vojenské techniky. Už v 10,30 hod. přijede do obce kolona historických vozidel, které za 2. světové války používala americká, sovětská, britská a německá armáda. V průběhu dne se stanou jednou z hlavních atrakcí. Zájemci do aut budou moci nahlédnout a někteří se v nich i svezou. V plánu jsou také projížďky obrněným transportérem německé armády. V blízkosti kulturního domu navíc vyroste dobové ležení s ukázkami zbraní a předmětů denní potřeby britského vojáka za 2. světové války. Program zatraktivní i airsoftová střelnice a dětské hornické hry a kulisy. V místech, kde je výhled na nejhlubší hnědouhelný důl v Evropě – lom Bílina, vyrostou čtyři soutěžní trasy. Na nich si děti vyzkouší práci pohádkových postav, které podle pověstí pomáhají horníkům s těžbou. Spolu s permoníky, ohnivcem a drakem tak návštěvníci nahlédnou do historie hornictví, které má v Podkrušnohoří více než 700letou tradici. Zároveň se dozvědí, že je potřeba chránit přírodu.
Dojde i na výlety terénním autem do místa unikátního archeologického výzkumu, který se koná na předpolí lomu Bílina a kde pyrotechnici zlikvidovali tuny munice. Archeologové v lokalitě odkryli jedno z postavení německého protiletadlového dělostřelectva a dostali se k základům kanónů i těžké munici. Odborný výklad budou na místě poskytovat archeologové z Akademie věd a policejní pyrotechnici.
Akce s názvem „Mír nebyl zadarmo“ bude v neděli 18. května od 10 do 17 hodin. Vstup je zdarma. Pořadateli jsou Akademie věd, Vojenský historický ústav, obec Braňany a Severočeské doly.
plakát: PDF