Čteme? Co čteme, kolik čteme, kde čteme, kdy čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, jak si stojíme ve srovnání s jinými zeměmi, jací jsou naši nejoblíbenější autoři a knihy? Jak čtení knih souvisí s jinými činnostmi a co na nás všechno prozrazuje? Jak je to s naší věrností knize jako nejstaršímu „masovému médiu", zejména jsou-li tady média mladší a mnohem dravější (nejnověji internet)? Co s námi coby čtenáři a účastníky knižního trhu dělá fakt, že u nás vychází tolik knih jako nikdy v minulosti (v průměru téměř padesát každý den)? A jak se na našem vztahu ke knize podepsalo sedmnáct let demokracie? Jsme stále knihomilnou populací, za niž jsme se tak dlouho považovali? Především k těmto otázkám se kniha soustřeďuje. Vychází se v ní z vůbec prvního českého reprezentativního průzkumu zaměřeného na čtenáře a čtení, který se uskutečnil v roce 2007 pod patronátem Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., a Národní knihovny ČR. Autor se nejdříve zabývá fenoménem čtení (knih) a poté se snaží jednotlivá data z průzkumu uspořádat do několika oblastí: kniha (čtení, nakupování, půjčování, domácí knihovny), dále čas (volný a pracovní, čtení a jiná média) a nakonec hodnoty, s nimiž knihy spojujeme (preference, vlivy, postoje, návyky, důvody). V závěru jsou výsledky průzkumu konfrontovány s tradovanými předsudky, které o čtení knih, zejména v současné době, panují.
22.– 24. října 2015 se v přednáškovém sále ÚČL AV ČR uskuteční mezinárodní konference "Perspektivy a hranice kognitivní naratologie / Perspectives and Frontiers of Cognitive Narratology".
Ne gentleman, ale politický génius. Ústav pro českou literaturu AV ČR ke kauze "Hitler je gentleman"
Specialisté na dějiny cenzury ÚČL AV ČR dohledali necenzurované vydání Peroutkova článku, v němž se má údajně vyskytovat označení "Hitler je gentleman". Peroutka ovšem ani zde Hitlera za gentlemana neoznačil. TISKOVÁ ZPRÁVA
V nakladatelství Akropolis právě vychází monografie Lenky Jungmannové Příběhy obyčejných šílenství, v níž se autorka zabývá polistopadovou „novou vlnou" původní české dramatiky.
Vyšel první svazek spisů Vladimíra Macury Znamení zrodu a české sny (eds. K. Piorecká – M. Vojtková)
Nakladatelství Academia vydalo první svazek spisů Vladimíra Macury Znamení zrodu a české sny, který edičně připravily Kateřina Piorecká a Milena Vojtková.
Na zimní semestr jsme pro Vás připravili cyklus veřejných kulatých stolů věnovaný pěti kolektivním publikacím ÚČL AV ČR, které vyšly v uplynulém roce. Jako první bude 13. 10. od 17:00 představena edice Díla Františka Gellnera. Jste srdečně zváni!
Ve formátu PDF jsou aktuálně k dispozici čtyřsvazkové Spisy Jiřího Wolkera (http://ucl.cas.cz/edicee/soubory-del/spisy-jiriho-wolkera), vydané v letech 1953–1954 v edici Knihovna klasiků.