Archiv zpráv
2015 (27)
Říjen (3)
Září (4)
Srpen (1)
Červenec (2)
Červen (2)
Květen (3)
Duben (5)
Březen (2)
Únor (5)
2014 (12)
Prosinec (1)
Září (1)
Srpen (1)
Červenec (1)
Červen (2)
Květen (3)
Březen (3)
2013 (17)
Prosinec (3)
Listopad (2)
Říjen (2)
Září (1)
Červen (1)
Květen (3)
Duben (2)
Březen (1)
Únor (1)
Leden (1)
2012 (12)
Prosinec (1)
Listopad (1)
Říjen (1)
Září (2)
Srpen (1)
Červen (1)
Květen (1)
Duben (1)
Březen (1)
Únor (2)
2011 (9)
Prosinec (1)
Říjen (1)
Srpen (1)
Červenec (2)
Květen (2)
Duben (1)
Únor (1)
Zprávy
Nová studie: Publikační výkonnost
IDEA vydává Oborová publikační výkonnost pracovišť výzkumných organizací v České republice v letech 2008-2012. Autoři studie Štěpán Jurajda a Daniel Münich v ní ukazují, která vědecká pracoviště publikují v daném vědním oboru nejvíce článků v renomovaných vědeckých časopisech. Jde o jediný přehled excelentních pracovišť pro jednotlivé vědní obory v ČR v posledních letech.
Studie pro každý z více než stovky vědních oborů (dle databáze Web of Science firmy Thomson Reuters ) srovnává ústavy Akademie věd České republiky (AV ČR) s fakultami veřejných vysokých škol a ukazuje publikační výkon prvních deseti pracovišť seřazených podle počtu článků v desetině nejvíce citovaných časopisů na světě v daném oboru.
Autoři studie využili veřejně dostupná data z Rejstříku informací o výsledcích (RIV) vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), která dosud nejsou pro oborová srovnání využívána. Součástí studie je také interaktivní internetový nástroj, pomocí kterého si zájemci o informace mohou zvolit obor či pracoviště a zobrazit řazení pracovišť dle preferovaného ukazatele.
Studie dokládá, že česká vědecká pracoviště pravidelně publikují ve špičkových světových časopisech v řadě přírodovědných či lékařských oborů a také v matematice. Na předních místech oborových žebříčků se často vyskytuje např. Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze či ústavy AV ČR, které jsou zpravidla úžeji oborově zaměřeny, než fakulty vysokých škol.
Autoři studie čtenáře nabádají k obezřetné interpretaci nabízených srovnání. Zdůrazňují, že srovnání nepodávají informaci o vědecké produktivitě pracovišť. Nelze z něj tedy usuzovat kolik finančních prostředků potřebovala pracoviště na jednu kvalitní publikaci nebo kolik publikací v příslušném pracovišti připadá na jednoho vědce.
Studie IDEA odhaluje obrovský rozdíl v kvalitě publikací mezi obory živé a neživé přírody na straně jedné a obory společenských věd. Ve společenských vědách, kde je ve světě běžné publikovat i v odborných časopisech, je publikační výkon českých pracovišť ve světově špičkových časopisech až na výjimky zanedbatelný. Jednou takovou výjimkou je CERGE-EI, společné pracoviště Univerzity Karlovy v Praze a Národohospodářského ústavu AV ČR, z kterého oba autoři pocházejí, a které vykazuje vysoký podíl článků ve špičkových světových časopisech v oboru ekonomie. V dalších společenskovědních oborech jako je psychologie a sociologie vyšla většina článků pouze v českých časopisech, navíc namnoze vydávaných samotnými pracovišti.
Studie také odhaluje, jak v Česku zavedený systém financování výzkumných organizací, známý jako ‚kafemlejnek‘, umožňuje získání významné veřejné podpory cestou publikování (velkého počtu) méně náročných publikací. Jde zřejmě o důsledky negativních motivací, kterými tento systém působí na přístupy k vědecké práci. Studie tak ukazuje na slabiny našeho světově unikátního systému financování, který na základě jednoduchých publikačních indikátorů rozděluje téměř celou institucionální veřejnou podporu výzkumu a vývoje a inovací na vysokých školách.
Text studie IDEA_Studie_5_2015_Publikacni_vykonnost
Interaktivní internetový nástroj http://idea.cerge-ei.cz/studie/publikacni-vykonnost/
Autoři: Daniel Münich, Štěpán Jurajda
ISBN 978-80-7344-348-1 (Národohospodářský ústav AV ČR, v.v.i.)