Akademie věd ČR - Akademie věd ČR


Poprvé na světě: Protony urychlené v plazmatu vytvářeném z vodíkového ledu laserem

Skupině českých a zahraničních fyziků v pražské laserové laboratoři PALS se jako prvním na světě podařil světově unikátní experiment.

 

V pražské laserové laboratoři PALS, společném pracovišti Ústavu fyziky plazmatu AV ČR a Fyzikálního ústavu AV ČR se v pondělí 24. srpna 2015 povedl světově ojedinělý experiment - použít čistý tenký pásek vodíkového ledu jako laserový terč, vytvořit na něm horké plazma a urychlit v něm protony na vysoké energie. Zásluhu na tomto unikátním experimentu má tým pracovníků z francouzské laboratoře INAC/SBT CEA, kteří pro PALS vyvinuli speciální heliový kryostat pro vytváření vodíkového ledu, tým pracovníků projektu ELI, kteří se podíleli na přípravě kryostatu a na měření urychlených protonů a samozřejmě pracovníci laboratoře PALS, kteří celý experiment připravili a realizovali. Protony o vysoké energii nalézají uplatnění zejména v lékařství pro ozařování nádorů i v mnoha dalších vědeckých a technologických oborech (např. protonová radiografie). Důkaz možnosti využití vodíkového ledu pro urychlování protonů byl podán, další výzkumné práce budou v laboratoři PALS pokračovat na podzim tohoto roku.

 

Vlevo: Kryostat. Pro provedení experimentu bylo zapotřebí 250 l tekutého hélia. Vpravo: Interiér laboratoře PALS. Foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Vlevo: Pásek vodíkového ledu. Vpravo: Interferogram protónového plazmatu.

Ribbon

Interferogram

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Get the Flash Player to see this player.

 

27. 8. 2015