POKROKY V MOLEKULÁRNÍ BIOLOGII A GENETICE

39. ROČNÍK (2015)

2. 11. – 13. 11. 2015

Přednáškový kurz pořádá Ústav molekulární genetiky AV ČR, v.v.i. a Centrum doktorských studijních programů v biomedicíně při UK a AV ČR.


Logo PSDB

pdsb.avcr.cz


Logo IMG

www.img.cas.cz


Kurz je určen pro doktorandy v oboru biomedicíny a začínající vědecké pracovníky, ev. i pro magisterské studenty. Cílem kurzu je poskytnout informace o vědeckých pokrocích na mezioborovém poli molekulární biologie, genetiky a biomedicíny s některými biotechnologickými pohledy (http://pdsb.avcr.cz).


DOBA A MÍSTO KONÁNÍ

Kurz se koná ve dnech 2. 11. – 13. 11. 2015 v přednáškovém sálu M. Haška, Ústav molekulární genetiky AV ČR, v.v.i., Vídeňská 1083, Praha 4-Krč v areálu biologických ústavů AV ČR (budova F). Doprava do místa konání je metrem "C" do stanice Kačerov a odtud autobusem č. 114 do stanice Ústavy Akademie věd (konečná stanice) nebo metrem "C" do stanice Budějovická a autobusem č. 193 do stanice IKEM nebo Zelené domky a odtud pěšky k areálu.


PROGRAM KURZU

Na programu je okolo 40 přednášek s následující tématikou: genomika: lidský genom, jaderná mikroarchitektura-funkce a regulace, prostorová organizace regulace genů, počátek replikace, telomery, rostlinná genomika, genomy Neandertalců, epigenetika (chromatin, RNA); RNA: RNA polymeráza, start a terminace transkripce, alternativní sestřih, metabolismus RNA: modifikace, processing, editace degradace; bílkoviny: RTG krystalografie, proteomika – očekávání a realita, nesprávné sbalování bílkovin a klinika, degradace, intramembránové proteolytické systémy; buněčná biologie: mikrotubuly a signalizace, membránové mikrodomény, programovaná buněčná smrt, evoluce mitochondrií a plastidů, reaktivní formy kyslíku a buňka, retroviry a mobilní elementy, mapování signálních drah malými molekulami, kontrolní složky odezvy buňky na poškození DNA, funkční analýza nádorového supresoru p53; vývoj: vývoj bakteriální virulence, časný vývoj myši, vývoj srdce, aktivace genomu zebřičky; nemoci a léčba: leishmanióza, vzácné genetické varianty u mendelovských a komplexních onemocnění, hematopoéza a leukemie, genetika autismu a opožděného duševního vývoje, myší modely střevní rakoviny. 2 workshopy: Budování kariery ve vědě a alternativy. Jak psát vědecké články správně anglicky. Podvádění ve vědě. Příspěvky PhD studentů např. na téma CRISPRy a TALENy. Závěrečná recepce s filmem.

Přednášky budou předneseny v angličtině předními českými a zahraničními vědeckými odborníky. Po skončení kurzu obdrží jeho účastníci zápočet do indexu a budou mít přístup ke všem přednáškám z internetové stránky chráněné heslem.


PŘIHLÁŠKA A DALŠÍ INFORMACE

Další informace jsou uvedeny v pozvánce ke stažení - pokroky2015.doc. Termín registrace je 23. 10. 2015 !