Vyhledávání



Kalendář akcí

Dnes < 2015 >  < říjen > 
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Akademický bulletin / Živa

abicko- ziva

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academia 

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Superlaser ELI

ELI.jpg

projekt CZECHGLOBE

TITUL.jpg

Vítejte na stránkách Akademie věd České republiky,

veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
 

Akademie věd k tématu migrace

news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015 news2015
Foto: Viktor Černoch (Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR)

 

Akademie věd k tématu migrace

16.10.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151016-seminar-001.jpg

Akademie věd ČR uspořádala 16. října ve spolupráci s Poslaneckou sněmovnou PČR seminář Poznatky českých společenských vědců o imigraci do České republiky v evropském kontextu. Setkání zahájil předseda PS PČR Jan Hamáček, předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš a Mgr. Helena Langšádlová, předsedkyně podvýboru pro migraci a azylovou politiku. Prof. Drahoš zdůraznil nutnost interdisciplinárního řešení tohoto problému: „Je důležité kvalifikovaně seznamovat veřejnost a politiky s věcnými fakty. V reakci na aktuální situaci AV ČR otevře v rámci Strategie AV21 nový výzkumný program Globální konflikty a lokální souvislosti.“

více zde

Nová výstava AV ČR v Národním muzeu ukáže Nobelovu cenu i neandrtálce

16.10.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151016-BE8A1100.jpg

Národní muzeum a Akademie věd České republiky představily ve čtvrtek 15. října výstavu Věda – národ – dějiny. Akce, která je součástí celoročních oslav 125 let od založení Akademie věd, je od 16. října přístupná veřejnosti v Nové budově Národního muzea. „Výstava připomíná nejvýznamnější události a vědecké úspěchy Akademie věd a osobnosti, třeba i na první pohled trochu kontroverzí,“ komentuje autor výstavy dr. Marek Junek z Národního muzea. „Jsou zde mj. k vidění vzácné historické exponáty, které zas tak brzy vystavovány nebudou,“ uvedl na slavnostní vernisáži předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš, který rovněž krátce shrnul celý rok oslav založení české akademie věd.

více zde

AV ČR předala deseti vědcům titul doktor věd

15.10.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151015-dsc.jpg

Ve středu 14. října předal předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš diplomy „doktor věd“ deseti novým nositelům. Vědecký titul DSc. představuje v současnosti v ČR nejvyšší kvalifikaci v profesní kariéře vědce. Akademie věd ČR jej uděluje od roku 2003 vědeckým osobnostem jako výraz jejich zvláště vysoké profesní úrovně, prokázané vytvořením významných a originálních prací s dopadem na rozvoj bádání v daném oboru. Titul DSc. se uděluje na základě rozhodnutí Vědecké rady AV ČR, kterému přechází náročné řízení. „Titul potvrzuje, že jeho nositelé vytvořili a vytvářejí syntézy svých poznatků, nové koncepce, nové školy na poli národním i mezinárodním,“ uvedl na slavnostním předávání prof. Drahoš.

více zde

Vztahy v proměnlivosti klimatu Země

14.10.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151014-vztahy-v-promenlivosti-klimatu-zeme.jpg

Vědci z Ústavu informatiky AV ČR ve spolupráci s kolegy z Postupimského ústavu pro výzkum dopadu klimatu vyvinuli novou matematickou a výpočetní metodu k posouzení kauzálních souvislostí změn meteorologických veličin v různých oblastech světa. Změny v teplotě, množství srážek či síle větru na jednom místě na Zemi totiž mohou ovlivnit obdobné změny i na velmi vzdáleném místě. „Porozumění těchto souvislostí je klíčová znalost, kterou potřebujeme k posouzení rizik spojených se změnami klimatu,“ vysvětluje spoluautor metody RNDr. Milan Paluš, DrSc., z Ústavu informatiky AV ČR. Výsledky publikoval prestižní časopis Nature Communications.

více zde

Inaugurace Platformy CEFRES

8.10.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151007-cefres_006.jpg

Předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš, rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima a velvyslanec Francouzské republiky v Praze Jean-Pierre Asvazadourian slavnostně zahájili 7. října činnost česko-francouzské platformy výzkumu v humanitních a společenských vědách nazvanou Platforma CEFRES. Ta spojuje AV ČR, UK a CEFRES (Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách). „Jsem rád, že je to právě Akademie věd ČR, která se stala hostitelkou tohoto institutu. Zároveň je to důkazem, že naše pracoviště představují respektovanou akademickou půdu pro další rozvoj mezinárodní spolupráce,“ uvedl prof. Drahoš.

více zde

Čestné medaile AV ČR osobnostem vědy

8.10.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151008-medaile_008_1.jpg

Ve čtvrtek 8. října udělil předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš významným vědcům čestné medaile AV ČR, včetně té nejvyšší – De scientia et humanitate optime meritis –, kterou převzal prof. Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Čestnou oborovou medaili Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách získal prof. Alexander Lichtenstein z Univerzity v Hamburku, čestnou oborovou medaili Františka Palackého za zásluhy v historických vědách prof. Pavel Oliva (Filosofický ústav AV ČR) a čestnou oborovou medaili Josefa Dobrovského za zásluhy ve filologických a filosofických vědách dr. Zdena Ribarova (Slovanský ústav AV ČR).

více zde

Reflexní mlhovina LBN 552

7.10.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151007-cam-rijen.jpg

Česká astrofotografie měsíce


Amatérský astrofotograf Pavel Pech jezdí po práci po nocích fotografovat noční oblohu, přičemž je schopen dosáhnout technicky i vizuálně atraktivních snímků. Tentokrát zachytil reflexní mlhovinu v souhvězdí Kefea. Uvnitř se nachází hvězdná formace takzvaných Herbig-Haro objektů, tedy nově se rodících hvězd. Jejich výtrysky hmoty velkou rychlostí několika set kilometrů za sekundu narážejí do okolního plynu. Trvají řádově několik tisíc let. Nalezneme je také na tomto snímku jako oranžově svítící, poněkud mlhavé objekty uvnitř tmavé mlhoviny tvaru vysoké boty vlevo nahoře od jasné modré hvězdy, která snímku dominuje.

více zde

Česká veřejnost pomůže najít jméno pro největší laser světa

7.10.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151007-pojmenuj-laser.jpg

Fyzikální ústav Akademie věd ČR a časopis Vesmír připravily veřejnou soutěž Pojmenuj superlaser, v rámci které hodlají najít oficiální název pro pět vysoce výkonných laserů vědeckých center ELI Beamlines a HiLASE v Dolních Břežanech u Prahy. Pomocí SMS bude kdokoliv moci navrhnout budoucí jméno mj. pro nejvýkonnější laser světa, který bude v rámci projektu ELI instalován právě v Dolních Břežanech. Soutěž byla 7. října představena na tiskové konferenci v sídle Akademie věd ČR v Praze a návrhy bude možné posílat od 8. října do 23. listopadu 2015. Šestičlenná porota poté vybere nejlepší jména.

více zde

Představení českého vydání encykliky Laudato si´

6.10.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151006-laudato-si_006.jpg

České autorizované vydání druhé encykliky papeže Františka představila diskuse v sídle Akademie věd ČR v Praze. Podtitul „O péči o společný domov“ naznačuje, že v textu jde především o budoucnost. Svým zaměřením encyklika apeluje nejen na politiky, ekonomy, manažery nadnárodních korporací, ale také na vědce, kteří svým bádáním přispívají k poznání a šíření informací o stavu planety a vlivu lidské činnosti na něj. Pořádání diskuse na půdě AV ČR je výrazem snahy akademické sféry vést debatu napříč názorovými proudy a zachovat v této debatě odborný rámec. „I AV ČR se věnuje otázkám životního prostředí a s nimi spojenými tématy také v rámci Strategie AV21,“ řekl v úvodním slově předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš.

více zde

Listopad bude patřit vědě – už popatnácté

6.10.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151006-tvt-proteus.jpg

Týden vědy a techniky 2015

 

Největší vědecký festival v České republice – Týden vědy a techniky AV ČR – letos uvede více jak 500 akcí. Patnáctý ročník, který se uskuteční od 1. do 15. listopadu 2015, přinese přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, workshopy a mnohé další akce napříč všemi vědeckými obory. Na festivalu se představí přední čeští vědci a popularizátoři vědy a festivalovému centru budou dominovat interaktivní exponáty. Kompletní festivalový program najdete na webových stránkách www.tydenvedy.cz. Vstup na celý festival je zdarma.

více zde

Grantová agentura ČR ocenila nejlepší vědce základnho výzkumu

2.10.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150108-otevreny-dopis-predstavitelu-vyzkumnych-instituci-cr-predsedovi-grantove-agentury-cr.jpg

Řešitelé nejlepších projektů základního výzkumu převzali Cenu předsedy Grantové agentury ČR. Získal ji archeolog Jan Klápště z Filozofické fakulty UK za výzkum zaměřený na poznání středověké společnosti a krajiny českých zemí, chemik Václav Švorčík z Fakulty chemické technologie VŠCHT za vytvoření nových materiálů s upraveným povrchem, které by mohly najít uplatnění v tkáňovém inženýrství, ekolog David Storch z Centra pro teoretická studia a katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK za makroekologickou analýzu příčin rozdílů v biologické rozmanitosti na povrchu Země a biolog Richard Štefl z brněnského vědeckého centra CEITEC za studium vzniku nekódující RNA, označované někdy jako temná hmota genomu.

více zde

Kam směřuje současná energetika v kontextu změny klimatu?

1.10.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150929-av-009.jpg

Prof. Hans Joachim Schellnhuber, CBE, přední světový klimatolog a poradce A. Merkelové přednášel v úterý 29. září v sídle Akademie věd ČR na téma Problém klimatu a jeho transformativní řešení. „Pokud selžeme ve snaze výrazně snížit emise skleníkových plynů a necháme volný průběh zvyšování průměrné teploty, my, naši sousedé a naše děti budeme vystaveni nesnesitelému nebezpečí,“ uvedl Schellnhuber. „Myšlenka, že vědec nemá zasahovat do společnosti, je nezodpovědná,“ upozornil a nastínil pět způsobů jak transformovat světové hospodářství. Přednáška se konala pod záštitou předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše.

více zde

Výstava (nejen) zakázaných umělců v ústavech Akademie věd ČR

1.10.2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/151001-vystava-cesty-mohou-byti-rozlicne.jpg

Ústavy tehdejší ČSAV byly v 70. a 80. letech jedním z mála míst, kde mohli vystavovat neoficiální a mnohdy i politicky nežádoucí výtvarní umělci. Výstava s názvem Cesty mohou býti rozličné mapuje výstavní činnost ústavů AV ČR a je přístupná veřejnosti v galerii Národní technické knihovny v Praze 6 do 30. října. Návštěvníci zhlédnou díla velikánů českého výtvarného umění, např. Kurta Gebauera, Olbrama Zoubka či Karla Nepraše. Výstavu, jež je jednou z mnoha akcí, kterou si Akademie věd připomíná 125. výročí svého založení, zahájil iniciátor celého projektu RNDr. Aleš Špičák, CSc., z Geofyzikálního ústavu AV ČR. Úvodní slovo pronesl ředitel NTK Ing. Martin Svoboda a člen Akademické rady AV ČR prof. Pavel Janoušek.

více zde

Více aktualit...