Sociologické monografie
Ženy mají v rozhodovacích pozicích v České republice ve srovnání zemí Evropské unie (dále EU) velmi podprůměrné zastoupení. Mezi zákonodárci a zákonodárkyněmi je pouze 26 procent žen, na úrovni vyšších úředníků/úřednic a manažerů/manažerek jsou jich pouhá procenta. Tento podíl se v průběhu času příliš nemění. Infrastruktura v České republice v oblasti genderové rovnosti je téměř výhradně omezena na centrální úroveň.
Kolektivní monografie shrnuje pro široké akademické publikum hlavní zjištění etnografického výzkumu uskutečněného v letech 2011-2012 na pěti katedrách českých vysokých škol. Kniha nabízí popis a analýzu praktik vzdělávání a re/produkce vědění na zkoumaných katedrách, poprvé v českém kontextu na základě pozorování. Kniha současně přináší významné revize teorií masifikace (např.
Although the construction of databases, data processing, documentation and other operations with data may have a fundamental influence on research results, the management of data rarely receives attention as a separate subject in the methodology and practice of survey research. More often it gains attention only in the form of individual and isolated tasks during different stages of the research process.
Publikace se zaměřuje na životní a pracovní dráhy mladých žen působících ve vědě, výzkumu nebo terciárním vzdělání. Navazuje na publikaci Dámský gambit: zahájení vědecké dráhy z roku 2007, která představila úspěšné mladé vědkyně z různých vědeckých disciplín na začátku vědecké dráhy. Publikace Talentky sedm let poté se za těmito vědkyněmi vrací po zhruba sedmi letech.
Kniha představuje první úplné zpracování dějin české sociologie od jejích počátků v 19. století do současnosti. Je založena na rozsáhlém a dlouhodobém výzkumu využívajícím archivní a další zdroje, provedeném v rámci výzkumného projektu Dějiny a současnost české sociologie.
Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0233221
Authors:
Česká společnost zažila v letech 2002 až 2012 řadu událostí a změn. Podobné události a změny však probíhaly i v ostatních evropských státech. Stav i vývoj postojů, hodnot a chování populací evropských států zachytil v souvislosti s těmito událostmi a změnami výzkumný projekt European Social Survey. Tato kniha je věnována postojům, hodnotám a chování a jejich změnám v české společnosti v posledních deseti letech.
V předkládané publikaci autorský tým projektu Rekonstituování demokracie v Evropě nabízí pohled na proměny české veřejné sféry a české politiky v kontextu přípravy Smlouvy o Ústavě pro Evropu, ratifikace Lisabonské smlouvy a následných voleb do Evropského parlamentu (2009). Období přípravy a ratifikace Lisabonské smlouvy (2004–2009) je velmi podnětné, protože představovalo v České republice klíčový posun hlavního proudu českého politického diskurzu v otázkách Evropské unie.
Publikace se zaměřuje se na osobní zkušenosti vědců a vědkyň z různých vědních oborů s akademickou mobilitou, na to jak oni sami prožívají stěhování, přesidlování, seznamování, odloučení a nové začátky. Kniha představuje patnáct vědců a vědkyní z různých vědních oblastí, kteří formou hloubkových rozhovorů vyprávěli o akademické mobilitě, která se většinou odehrála ve fázi doktorského či postdoktorského studia.
This study deals with intergenerational transmition of social inequalities during family socialization employing data from the survey “Distinction and Values” (2008) which surveyed cohorts ages 30–34 along with their parents. The results show strong reproduction of social status/class position and also partly lifestyle (leisure activities) in adulthood – it is determined by class position of parents jointly with family’s accessible resources (social and cultural capital).
Monografie je rozdělená do tří částí. Po úvodní kapitole, která se věnuje vymezení pojmu kultura, přináší první část monografie přehled platné legislativy, analýzy koncepčních a strategických dokumentů vztahujících se ke kultuře, analýzy dostupných dat o kulturní infrastruktuře a představení dostupných finančních zdrojů pro oblast neprůmyslových kulturních odvětví. To vše charakterizuje prostředí a utváří podmínky pro rozvoj kulturních aktivit a uchování kulturního dědictví.
Kniha pojednává o politologickém empirickém výzkumu, jenž využívá data z výběrových šetření. Určena je všem, kteří analyzují kvantitativní data o politických tématech v České republice, avšak užitečná je i jako zdroj informací pro analýzu dat z jiných zemí; rovněž může sloužit jako vodítko ke kvantitativnímu výzkumu v sociálních vědách obecně. Kniha je rozdělena do tří částí: teorie, data a analýza.
Problematika umělých potratů není v současné době v České republice často otevírána – snad proto, že k legalizaci interrupcí došlo v této zemi poměrně brzy (již v roce 1957), či proto, že počet interrupcí nyní dosahuje historického minima. Málo se ale ví o tom, co tuto první legalizaci provázelo, jakým způsobem byly interrupce v období komunizmu chápány a regulovány a jak tento historický vývoj ovlivnil současný status-quo v této oblasti.
Publikace se zabývá otázkou, jak evropské státy finančně podporují rodiny s dětmi a jak se tato podpora odráží na životní úrovni různých typů rodin a jak souhra sociálního systému a podmínek rodičům pomáhá se o své rodiny postarat. Dále se diskutuje otázka, jaký mají pohled na povinnosti státu samotní rodiče a jak do výpomoci s dětmi vstupují prarodiče. Mapovány jsou tedy jak fungování systému dávek a daní a situace na trhu práce, tak postoje rodičů a mezigenerační výpomoc.
Edice sociologických časopisů je studijním materiálem zpřístupňujícím akademické veřejnosti vybrané významné, avšak problematicky dostupné české sociologické časopisy: Parlament, Sociální problémy a Sociologickou revui z předmarxistického období a samizdatový Sociologický obzor. Obsahuje všechny texty publikované v příslušných časopisech (resp.
Publikace přináší portréty patnácti párů, v nichž oba partneři pracují ve vědě, výzkumu nebo na vysoké škole. Rozhovory zastihují akademické páry z různých vědních oborů v rozmanitých životních etapách: od mladých doktorandů s malými dětmi, kteří stojí na samotném začátku vědecké dráhy, přes postdoktorandy a etablované vědce a vědkyně na vrcholu svých kariér, až po páry, které svou profesionální vědeckou kariéru pomalu ukončují a jejichž děti už dospěly a založily své vlastní rodiny.
Publikace se snaží navrhnout změnu vybraných nástrojů bytové politiky ČR za cílem zvýšení její efektivity, efektivnosti, neutrality ve vztahu k různým právním důvodům užívání bydlení a anticykličnosti. Ve druhé části jsou uvedeny výsledky rozsáhlých simulací těchto změn, zejména pak její dopady na veřejné výdaje i distribuci podpor.
Cílem publikace je analýza role sociálního kapitálu a jeho jednotlivých složek při překonávání důsledků ekonomické krize obyvatelstvem. Text se soustředí na detailní analýzu obyvatelstva Kraje Vysočina, v němž se předpokládá vysoká úroveň sociálního kapitálu, a Ústeckého kraje, s předpokládanou nízkou úrovní sociálního kapitálu.
Monografie Standardy bydlení 2010/2011 je již pátou v řadě monografií se stejným názvem, ale různým vročením, vydaných Sociologickým ústavem AV ČR, v.v.i.; předcházející monografie byly vydány v letech 2003, 2004, 2005 a 2008.
Publikace The Nexus Between Democracy, Collective Identity, Formation, and EU Enlargement je výsledkem pětileté mezinárodní spolupráce v rámci evropského výzkumného projektu „RECON – Reconstituting Democracy in Europe“ (RECON – Přetváření demokracie v Evropě) a prezentuje případové studie ze střední a východní Evropy, komparativní analýzy zaměřené na transformaci kolektivních identit ve středoevropském regionu v kontextu rozšiřování Evropské unie.
Tématem studie jsou souvislosti sociálního kapitálu a sítě vazeb mezi organizacemi, podílejícími se na aktivitách rozvoje cestovního ruchu v Pardubickém kraji. Analýza jejich sítě ukázala vzájemnou provázanost, důvěru, kterou si projevují ve vzájemné spolupráci a kterou mají v proces rozhodování o podpoře projektů rozvoje cestovního ruchu. Část práce se věnuje mikroregionu Králicko, které je zájmovým územím Turistické oblasti Králický Sněžník.
Předkládaná kniha je výběrem reprezentativních prací profesorky Iris Marion Young z poslední doby. I. M. Young se v nich zabývá pojetím politického sebeurčení v globálním kontextu a sociálními a genderovými strukturálními nespravedlnostmi. Kniha je uvedena kapitolou editorky.
Publikace přináší portréty patnácti párů, v nichž oba partneři pracují ve vědě, výzkumu nebo na vysoké škole. Rozhovory zastihují akademické páry z různých vědních oborů v rozmanitých životních etapách: od mladých doktorandů s malými dětmi, kteří stojí na samotném začátku vědecké dráhy, přes postdoktorandy a etablované vědce a vědkyně na vrcholu svých kariér, až po páry, které svou profesionální vědeckou kariéru pomalu ukončují a jejichž děti už dospěly a založily své vlastní rodiny.
Náplní studie je porovnání míry migrace v ČR a vybraných zemích EU-27, analýza struktury migrace v ČR, mezikrajských rozdílů v úrovni vnitřní migrace, stručný přehled vybraných teorií o souvislostech mezi finanční dostupností bydlení a migrací za prací, výsledky empirických analýz vztahu mezi finanční dostupností bydlení a úrovní vnitřní migrace v ČR, přehled nástrojů na podporu migrace za prací používané v zahraničí a návrhy konkrétních nástrojů k podpoře pracovně orientované migrace v ČR.
Publikace hodnotí dopady hospodářské krize a identifikuje domácnosti ohrožené finanční nedostupností bydlení, zejména z důvodu ztráty zaměstnání. Obsahuje rešerši zahraničních politických nástrojů reagujících na krizi a formuluje návrhy programů podpory migrace za prací a bezúročné půjčky vlastníkům bydlení.
Publikace vychází z teoretického rámce vztahů mezi bytovou a populační politikou, dále zhodnocuje dosavadní nástroje bytové politiky ve vyspělých zemích. Zaměřuje se hlavně na sektor nájemního bydlení a skupinu mladých rodin a podává souhrn státních a lokálních politik zacílených na tuto skupinu. Na státní úrovni navrhují autoři novelizaci pravidel pro poskytování příspěvku na bydlení, na obecní úrovni podávají návrh cílené obecní garance.
Publikace si klade za cíl upozornit na postavení žen v české vědě a na důležitost řešení problému genderové rovnosti obecně.
Publikace přináší portréty patnácti párů, v nichž oba partneři pracují ve vědě, výzkumu nebo na vysoké škole. Rozhovory zastihují akademické páry z různých vědních oborů v rozmanitých životních etapách: od mladých doktorandů s malými dětmi, kteří stojí na samotném začátku vědecké dráhy, přes postdoktorandy a etablované vědce a vědkyně na vrcholu svých kariér, až po páry, které svou profesionální vědeckou kariéru pomalu ukončují a jejichž děti už dospěly a založily své vlastní rodiny.
Studie se zabývá analýzou dostupnosti bydlení pro sociálně vyloučené v ČR na základě zkušeností neziskových organizací a případových studií. Ve studii jsou rovněž diskutovány různé nástroje veřejné politiky vedoucí ke snížení sociálního vyloučení v souvislosti s bydlením používané v zahraničí. Cílem studie je navrhnout možné nástroje vedoucí ke zvýšení dostupnosti bydlení pro lidi ohrožené sociálním vyloučením v ČR.
Kniha se zaměřuje na demografické a socioekonomické chování jedinců a domácností v České republice po roce 1989, které porovnává se situací v dalších zemích EU, v prvé řadě zemích středovýchodní Evropy. Pojednávané oblasti zahrnují formování rodiny a životní trajektorie, rozdíly ve výdělcích a příjmovou nerovnost, postavení sebezaměstnaných a rodinných firem, a také spojitost náboženské přináležitosti jedinců a rodin.
Cena: 204 CZK
Publikace shrnuje výsledky výzkumu sexuálního obtěžování ve vysokoškolském prostředí, který byl součástí výzkumného projektu podpořeného MŠMT ČR "Rovné příležitosti ve vědě a výzkumu: Analýza genderových bariér a rozvoj talentů". V první části představujeme výsledky kvantitativního výzkumného šetření, ve druhé části zprávy následují výsledky kvalitativní studie založené na analýze hloubkových rozhovorů se studujícími.
Studie mapuje stav finanční podpory rodin s dětmi v České republice a dalších šestnácti evropských zemích v roce 2004. Pomocí analýzy daňového a dávkového systému zjišťuje, jak si v oblasti finanční podpory domácností s dětmi různých příjmových úrovní a složení stojí Česká republika v porovnání s ostatními evropskými zeměmi a kterým z těchto zemí je v současné chvíli svým pojetím této podpory nejpodobnější.
Ulrike Felt is professor of social studies of science since 1999 and head of Vienna STS department. After having finished her PhD in theoretical physics at the University of Vienna in 1983, she worked for nearly five years in an interdisciplinary research team of science historians at the European Center for High Energy Physics (CERN) in Geneva studying social, political and scientific aspects in the foundation period of this first big European research institution.
Kritická pozornost, kterou feministické badatelky věnovaly konceptu občanství, zásadním způsobem přispěla k současnému chápání tohoto pojmu a proměně politické imaginace, která jej doprovází.
Cílem publikace je představení regionu Orlicko ve vědecko-výzkumných pracích několika týmů, které se podílejí na řešení projektu Rozvojové zájmy pohraničí. Region Orlicko je v projektu případovým územím pohraničí. Geograficky a společensky je region Orlicka vymezen obcemi Sdružení obcí Orlicko v Pardubickém kraji, v okrese Ústí nad Orlicí. Region je představen v několika vzájemně provázaných aspektech.
This monograph explores public and elite opinion toward events associated with the Prague Spring of 1968 in Czechoslovakia. This investigation is based on an analysis of a unique collection of aggregate and individual level survey datasets. The central goal of this study is to illustrate how the survey evidence from the 1967 to 1969 period may increase understanding of the Prague Spring era.
Studie se zabývá postoji k migrantům. Její autoři se zaměřují na postoje existující v české společnosti, ale využívají i data z mezinárodních šetření, aby mohli postoje respondentů z České republiky zařadit do širšího kontextu. Téma vztahů mezi „domácí populací“ a cizinci je v současnosti velice aktuální. Meziroční nárůst cizinecké populace je v ČR jeden z nejvyšších v Evropě.
Monografie zkoumá otázku postavení žen ve vědě v pěti zemích střední Evropy (ČR, Maďarsko, Polsko, Slovensko a Slovinsko). Problematiku postavení žen ve vědě nahlíží z historického hlediska a zkoumá dopady východního rozšíření na tematizaci problematiky v těchto pěti zemích dnes.
The aim of this project was to provide reliable data and information on the real and effective distribution of (teaching-related) costs of higher education. The shares of public and private costs were calculated for students of different socio-economic origin, reflecting social disparity and social exclusion.
Rodinné a pracovní starty jsou v sociologii pojímány jako součást širšího procesu přijetí souboru sociálních rolí spjatých se statusem dospělého – tzv. přechodu do dospělosti. Zatímco některým dílčím tranzicím vstupu do dospělosti, jako je vstup do prvního partnerského soužití či vstup do rodičovství a faktorům, které jsou spojeny s prodlužováním období bezdětnosti, byla v české sociologii věnována poměrně velká pozornost, řada dalších témat stála dosud více méně stranou zájmu.
Cílem analytické části knihy byla prezentace výsledků řady sociologických výzkumů provedených za cílem najít hlavní faktory v pozadí nízké finanční dostupnosti vlastnického bydlení v Praze. Tyto faktory byly hledány jak na straně poptávky, tak na straně nabídky bydlení. Detailní analýza nabídky bydlení (bytové výstavby) by mohla být významným příspěvkem k obecnější diskusi nad efektivitou trhu bydlení.
Tato kniha se zaměřuje na studování souvislostí a důsledků současných proměn pracovního trhu a pracovních podmínek na soukromý život lidí v České republice. Ve středu pozornosti přitom stojí dva fenomény, které mohou, ale nemusí být vzájemně provázané: zvyšující se flexibilita pracovních trhů a pracovních podmínek a marginalizace určitých skupin na pracovním trhu.
Monografie sleduje tyto okruhy problémů sociální soudržnosti v české společnosti: sociální nerovnosti, sociální napětí, spravedlnost, důvěra a legitimita, soudržnost v prostorové dimenzi a role přemosťujícího sociálního kapitálu.
In order to compete in the global labor market of top-qualified workers, many states introduce various types of targeted policies to improve the migration balance of highly qualified workers.
Předkládaná monografie „Regionální rozdíly v dostupnosti bydlení v České republice“ se snaží, a to za využití nových metodických přístupů, alternativních datových zdrojů a nových pohledů na tuto problematiku, postihnout vývoj regionálních rozdílů ve finanční a fyzické dostupnosti bydlení v naší zemi, a to zejména mezi roky 2000 a 2006.
Publikace představuje komplexní a současně velmi fundovaný přehled několika rovin a konceptualizací jevu, souhrnně řazeného pod pojem agenda-setting. Navzdory obvyklým vymezením pojmu se pokouší o plastičtější tematizaci a kromě nastínění historického pozadí různých rovin uvedeného jevu se je pokouší uchopit jak teoreticky, tak metodologicky. V tomto smyslu jednoznačně překračuje většinu standardních publikací věnovaných této problematice.
Monografie uvádí přehled teoretických východisek studia sociokulturních a symbolických nerovností. Důraz je kladen na relační aspekt a kulturní dimenzi stratifikace (sociální identita, symbolické umisťování, kulturní praxe). V prismatu „kulturalistického přístupu“ nerovnosti vznikají v relacích mezi lidmi. Společné „alternativním“ přístupům je porozumění konkrétním vztahům a vzniku relací ve vzájemných interakcích mezi lidmi: komunikaci a asociaci v přátelských a partnerských vazbách.
Publikace Dámský gambit: zahájení vědecké práce přináší 10 rozhovorů s mladými badatelkami o začátcích vědecké kariéry, zahraniční zkušenosti a ženách ve vědě.
Publikace Dámský gambit: zahájení vědecké práce přináší 10 rozhovorů s mladými badatelkami o začátcích vědecké kariéry, zahraniční zkušenosti a ženách ve vědě.
Kniha se věnuje nárůstu mimomanželské plodnosti po roce 1989 v České republice. Poté, co popisujeme demografický vývoj, se kniha věnuje následujícím otázkám. Jaké jsou postoje vůči rození děti mimo manželství? Kolik z mimomanželsky narozených dětí se rodí osamělým matkám? Jakou motivaci mají ženy k tomu, aby se vdaly, resp. zůstaly neprovdané. Komu se může v českém sociálním systému vyplatit zůstat neprovdanou matkou? Vyplácí se osamělým matkám vyplácí pracovat?
Publikace Cesty labyrintem. O vědecké profesi, soukromém životě a jejich propojování se popularizujícím způsobem věnuje tématu propojování práce a vědecké kariéry. 5 autorek diskutuje situace a diskurzy s nimiž se vědci a vědkyně setkávají při snaze sladit nebo oddělit práci a soukromí.
Publikace Transformace: gender, věda a společnost se věnuje postavení žen ve vědě v ČR od 19. století do současnosti. Navazuje na zjištění expertní skupiny Enwise Evropské komise z roku 2004. Zpráva dokumentuje změny, ke kterým dochází v souvislosti s nástupem žen do vědecké profese, analyzuje specifika genderového kontraktu v post-komunistických zemích, věnuje se změnám, ke kterým došlo v souvislosti se vstupem do Evropského výzkumného prostoru, a opatřením přijímaným v ČR.
Předložená studie se zaměřuje na zkoumání vzájemného vnímání obyvatelstva pohraničních oblastí Bavorska a západních Čech. Analýza vztahu historického vědomí k utváření regionální identity se opírá o empirické šetření biografických identit pohraničí, jež proběhlo v ČR a Bavorsku v létě roku 2004 na území přiléhajícím ke společné hranici.
Kniha Voliči a volby 2006 je první knihou svého druhu, která detailně analyzuje volební chování, v tomto případě ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2006. Autoři v ní zkoumají, které skupiny občanů a proč se voleb zúčastnily a proč se rozhodly právě pro ty strany, které volily. Hledají motivační zdroje a příčiny jednotlivých volebních rozhodnutí.
Publikace analyzuje volby do Evropského parlamentu v roce 2004 z různých úhlů a zahrnuje celkem 15 studií. Kniha je rozdělena do čtyř částí, z nichž první se věnuje postojům voličů, stran a jejich vzájemnému vztahu, druhá se zaměřuje na volební chování, především volební účast a výběr strany, a třetí na evropský stranický systém. Poslední část prezentuje studie voleb do Evropského parlamentu v Česku a na Slovensku.
Nejenže ve většině zemí střední Evropy mají občané právo iniciovat referenda, která jsou závazná pro místní samosprávy, kniha ukazuje, že občané v tomto regionu této možnosti stale více využívají. Kniha se zaměřuje na identifikaci proměnných, jež přispívají ke schopnosti občanů úspěšně prosadit konání referenda o místních kontroverzních otázkách, a to i v případě, že obecní zastupitelé nejsou přímé demokracii nakloněni.
Náplní studie analýza vlivu právního důvodu užívání bydlení na faktickou a zamýšlenou prostorovou mobilitu českých domácností za pracovními příležitostmi a zhodnocení váhy vlivu právního důvodu užívání bydlení na zamýšlenou prostorovou mobilitu českých domácností za prac. příležitostmi při porovnání s vahou jiných možných, zejména kulturních a psychologických, faktorů. Součástí studie jsou doporučení programů v oblasti bytové politiky, které by mohly přispět ke zvýšení mobility za prac.
Náplní studie je prezentace základních závěrů vybraných teoretických i empirických studií publikovaných světovým výzkumem bydlení zabývajících se vazbou mezi trhem práce (resp. migrací domácností za prací) a trhem bydlení. Dále zmapování celkové migrace českých domácností i migrace českých domácností za pracovními příležitostmi a její srovnání s mírou migrace ve vybraných vyspělých i transformujících se zemích.
Bulletin se zaměřuje na situaci neprovdaných matek. První část shrnuje demografický vývoj nemanželské plodnosti a dále ukazuje základní výsledky víceúrovňových modelů. Druhá část bulletinu přináší základní výsledky specializovaného šetření matek, které umožňuje detailnější pohled na sociální situaci neprovdaných matek.
Publikace, která je výsledkem spolupráce odborníků z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce a Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR, si klade za cíl seznámit čtenáře s pojmem kvalita pracovního života, s jeho vztahem ke kvalitě života obecně i s různými přístupy a pojetími daných kategorií.
Abstrakt
Publikace se zabývá tématem, jehož systematické pokrytí je nutné nejen pro budování odborného diskursu genderových studií u nás, ale také pro úplnější poznání transformačních procesů v České republice po roce 1989. Svým rozsahem a tématem je tato publikace důležitým zdrojem především pro vysokoškolské studující a vyučující v kursech genderových studií, médií, sociálních hnutí a politicko-ekonomické tranzice.
Publikace je souborem odborných statí, které si kladou za cíl poskytnout komplexní přehled o výsledcích kontinuálních výzkumů veřejného mínění prováděných v rámci CVVM na pozadí širšího teoretického diskurzu pojmů jako veřejnost, veřejné mínění či média a s přihlédnutím k základním metodologickým otázkám. Širší společenský a historický kontext tvoří ve spojení s analýzami dat z konkrétních šetření v českém prostředí unikátní příspěvek k aktuálním tématům i otázkám výzkumu veřejného mínění.
Kapitola knihy Sexualizovaná reality pracovních vztahů Marie Čermákové vychází z výzkumu veřejného mínění o obtěžování a sexuálním obtěžování na pracovišti zejména mezi zaměstnanci s důrazem na kontext a typ pracovního prostředí a výskyt tohoto jevu. Autorka se v textu zaměřuje na analýzu mezilidských vztahů na pracovišti s ohledem na výskyt a formy znevýhodňování a obtěžování z důvodu pohlaví.
První část studie seznamuje s různými teoretickými přístupy, které v sociologii vymezují pojem elita, a následně pak s různými postupy, kterými je elita zkoumána. Druhá část předkládá faktograficky podložený rozbor vývoje politických a ekonomických elit za období posledních 15 let postsocialistické transformace České republiky a poslední část je věnována každodennosti současných ekonomických elit.
Kniha se věnuje výzkumu životního cyklu. Soustředí se na situaci v České republice po roce 1989 a věnuje se jednak změnám v rodinném chování a životním cyklu, jednak nestandardním životním drahám. Kniha pokrývá životní cyklus od hledání partnera, odchodu od rodičů, přátelství vstupu do manželství, narození dětí, rodičovství, rozvodům, stejně jako situaci starších lidí a úmrtnosti. Do knihy přispělo celkem 19 autorů.
Kniha Sexualizovaná realita pracovních vztahů je výsledkem sociologického výzkumu obtěžování z důvodu pohlaví a sexuálního obtěžování, který realizovalo oddělení Gender & sociologie SOÚ AV ČR. Autorky prezentují jednak teoretická východiska výzkumu, jednak analýzy jednotlivých studií, které byly zaměřeny na konkrétní typ aktérů: zaměstnanci a zaměstnankyně jako celek, vedení podniků a organizací, oběti obtěžování a sexuálního obtěžování, zástupci a zástupkyně odborů.
V roce 2005 vyšla třetí, poslední (vzhledem ke končícímu projektu stejného názvu) z řady publikací Standardy bydlení. Studie se prioritně věnuje oblasti tržního financování vlastnického bydlení a měření efektivity systémů financování ve vyspělých i tranzitivních zemích, včetně České republiky.
Tato monografie ukazuje, do jaké míry existují v České republice podmínky pro přechod od výdajového modelu financování vysokého školství k investičnímu modelu, resp. jaké povahy jsou bariéry, které tomuto přechodu brání. Autorský tým se pokusil o propojení diskuse probíhající na poli ekonomické teorie s analýzou vývoje pokusů o reformu financování českého vysokého školství v kontextu jeho celkové proměny v období postkomunistické transformace.
Publikace je zaměřena na hledání optimálních nástrojů bytové politiky v českém prostředí. Autoři se soustředili na otázku bytového nedostatku v ČR, porovnání systémů regulace nájemného první a druhé generace, sociálního bydlení a příspěvku na bydlení. Navrhována je nejvhodnější podoba regulace nájemného druhé generace v ČR, systému sociálního bydlení a příspěvku na nájemné.
Abstract
Sborník příspěvků shrnuje výsledky první dekády fungování demokracie v zemích střední Evropy z hlediska významu národních parlamentů.
Obsahem sborníku jsou příspěvky českých a slovenských účastníků mezinárodní konference Česko-slovenské sociologické dny, pořádané v Praze ve Vile Lanna 10. – 12. května 2004 ve spolupráci Sociologického ústavu AV ČR, Sociologického ústavu SAV a Masarykovy české sociologické společnosti. Kapitoly jsou věnované oblastem sociologického výzkumu v České republice a na Slovensku - výzkumům veřejného mínění, politické sociologii, lokální problematice, rodině, bydlení či sociologické metodologii.
Soubor vědecky založených studií podává přehled o českých výzkumech volebních preferencí a vyjadřuje se k hlavním problémům a možnostem uplatnění výsledků výzkumů, např. k otázkám významu pro demokracii, dopadů publikace výsledků, vztahům mezi výzkumem a žurnalistikou, konceptualizaci stranických identitfikací, hodnocení kvality šetření, konstrukci dotazníků atp. Samostatná kapitola je věnována také výzkumu na Slovensku.
Výrazná převaha "mainstreamové" neoklasické ekonomie a absence mimoekonomických analýz hospodářského rozměru české transformace po roce 1989 prakticky znemožnila vznik adekvátních domácích socioekonomických studií na dané téma. Otázka dynamiky socioekonomických hodnot a behaviorálních praktik v transformačním procesu byla českými vědci do značné míry přehlížena, s výjimkou teoretických a kvantitativních studií J. Večerníka a kvalitativních prací J. Kabeleho.
Publikace Standardy bydlení 2002/03: Finanční dostupnost a postoje občanů autorů Ing. Mgr. Martina Luxe, Ing. Petra Sunegy, RNDr. Tomáše Kosteleckého, CSc. a Mgr. Daniela Čermáka vznikla v rámci projektu Standardy bydlení českých domácností a potenciály k jejich růstu s přihlédnutím ke zkušenostem vyspělých zemí Evropské unie podpořeného Grantovou agenturou ČR. Jedná se o první z řady tří studií, které budou v průběhu let 2003 - 2005 (tj.
Práce se zabývá vývojem vysokého školství v České republice po roce 1989, se zvláštním zaměřením na příslušné právní předpisy, institucionální rámec, financování a přijímací procedury. Vstupní hypotéza o rostoucím vlivu sociálního původu na tento přechod v období po roce 1989 byla na námi analyzovaném datovém souboru potvrzena.
Celkem 18 autorů analyzuje volby do Poslanecké sněmovny z roku 2002 z různých úhlů pohledu. První část publikace se věnuje událostem předcházejícím volbám (primárky ve stranách, volební kampaň, programatika stran). Druhá část analyzuje volební chování na základě výsledků dat z dotazníkových šetření a hodnotí výsledky voleb z hlediska vlivu volebního systému, systému preferenčního hlasování a geografické rozložení voličů českých stran.
The author provides an extensive analysis of the Czech and foreign literature devoted to the study of migration processes in the 20th century. A sociological analysis of modern Czech emigration can as a result be conducted which is capable of facilitating important historical comparisons, but above all formulating a significant socio-cultural framework for migration processes of teh second half of the 20th century.
This paper analysed the hypothesis of the growing influence of family (social) origin on success in the transition between secondary and post-secondary school in the 1990s. The family origin of the respondent was indicated through the father's education and his socio-economic status. With the use of the method of logistic regression the hypothesis of the growing influence of social origin was not confirmed.
The topic of this book is analyse of activity of the Czech Parliament in first and second electoral period of the House of Deputies (1993-1996 and 1996-1998) and first electoral period of the Senate (1996-1998). The publication is distributed into parts, four chapters and one attachment.
Kniha je novým, originálním zpracováním problematiky diskutované na mezinárodním sympoziu v Praze v květnu 2001 v českém jazyce. Jejím obsahem je kritická reflexe současného stavu postscocialistické transformace ve střední Evropě tváří v tvář soudobým modernizačním výzvám. Kromě větších textů národních týmů českého, německého, maďarského a polského zahrnuje expertní a diskusní vyjádření k řešené problematice z úst sociologů z 11 převážně evropských zemí.
Přes mnoho podobností se rodinné chování v evropských zemích liší. Obyvatelstvo se liší nejen v postojích, ale i v chování, především v typu soužití (manželství, nesezdané soužití) a plodnosti. První část přináší přehled demografického vývoje v posledních letech, druhá a třetí část se věnují výsledkům Šetření rodiny a reprodukce (FFS).
Publikace předkládá sociologický pohled na podmínky, v nichž probíhá transformacegenderových vztahů v české společnosti v 90. letech. Zaměřuje se nejen na současné uspořádání pozic mužů a žen ve společnosti, ale zabírá i širší spektrum otázek dlouhodobéhopůsobení kulturních a sociálních mechanismů, které podmiňují charakter možných změn a posunů. V rámci studie je významná i aktuální analýza srovnatelných trendův zemích EU a jejich intervence do českého prostředí.
Tato práce se věnuje testování přítomnosti a relevanci tří štěpících linií v prostoru voličů na národní a na lokální úrovni. Testovanými liniemi jsou ekonomický populismus - tržní liberalismus, libertarianismus - autoritarianismus a náboženství a morálka - sekularita a tolerance.
Tato monografie je výsledkem výzkumu, který probíhal v letech 1991-1998 a byl zaměřen v prvé řadě na zkoumání čistě sociologických témat, týkajících se objektivních a subjektivních stránek stratifikace v České republice. Věnuje se vývoji konzistence sociálně-ekonomického statusu, vnímání sociální mobility a sociálních nerovností a utváření norem distributivní spravedlnosti.
Facebook
Twitter