Mezinárodní asociace IAPWS


Historie

Výzkum a standardizace termofyzikálních vlastností vody a vodní páry je na mezinárodním základě organizován od roku 1929, kdy se uskutečnila 1. Mezinárodní konference o parních tabulkách. Cílem bylo poskytnout spolehlivá a jednotná data pro návrh, konstrukci, provoz a garanční zkoušky parních zařízení. Zprvu šlo o volné sdružení odborníků zabývajících se měřením a popisem termofyzikálních vlastností vody a vodní páry nebo využíváním jejich popisu k průmyslovým výpočtům. V roce 1972 bylo volné sdružení nahrazeno trvalou organizací – Mezinárodní asociací pro vlastnosti vodní páry, IAPS – s výkonným výborem a pracovními skupinami. Ta byla v r. 1989 v souladu s doplněním předmětu zájmu přejmenována na Mezinárodní asociaci pro vlastnosti vody a vodní páry, IAPWS (The International Association for the Properties of Water and Steam). Členskými zeměmi v současné době jsou Velká Británie a Irsko, Kanada, Česká republika, Dánsko, Francie, Německo, Řecko, Japonsko, Rusko a USA, přidruženými členy Argentina, Brazílie, Itálie a Švýcarsko.

Poslání
  • Rozšiřovat znalosti o vlastnostech vody ve všech fázích, zvláště významných pro průmyslové aplikace a vědu.
  • Stimulovat a koordinovat nový výzkum.
  • Analyzovat a vyhodnocovat získaná data.
  • Na mezinárodním základě standardizovat vlastnosti vody a páry pro průmyslové a vědecké aplikace.
  • Dosažené výsledky sdělovat prostřednictvím mezinárodních konferencí.


Struktura

V rámci IAPWS pracují čtyři pracovní skupiny, subkomitéto pro mořskou vodu a několik úkolových skupin, zřízených dle potřeby.

  • WG TPWS – pro termofyzikální vlastnosti vody a vodní páry, která se zabývá termodynamickými, transportními a ostatními vlastnostmi obyčejné a těžké vody,
  • WG IRS – pro požadavky průmyslu a jejich řešení (Industial Requirements and Solutions) - nahradila v roce 2001 dřívější WG IC pro průmyslové výpočty - je spojovacím článkem mezi výše uvedenou pracovní skupinou a potřebami průmyslu,
  • WG PCAS – pro fyzikální chemii vodných roztoků, zabývá se formulací termodynamických a transportních vlastností vybraných vodných roztoků za vysokých teplot a tlaků, u nichž jsou dostupná spolehlivá data,
  • WG PCC – pro elektrárenskou chemii, která zajišťuje spojení WG PCAS s energetikou. Zabývá se úpravou vody, vlivem chemických příměsí na materiál a jeho životností v parních obězích klasických i jaderných elektráren.
  • SCSW – Subcommittee for Seawater – zabývá se různými vlastnostmi mořské vody.


Činnost

Výkonný výbor a pracovní skupiny se scházejí každý rok (IAPWS Meeting), aby hodnotily dosažené výsledky a organizovaly další práce. Součástí těchto jednání jsou odborné jednodenní semináře a specializované mini-workshopy. V následujících odkazech jsou uvedeny pouze body jednání. Podrobný zápis v angličtině naleznete zde.

Výroční schůze IAPWS
2011 - Plzeň, Česká republika
2010 - Niagara Falls, Kanada
2009 - Arnham-Doorwerth, Nizozemí
2008 - Berlín, Německo
2007 - Luzern, Švýcarsko
2006 - Witney, Oxfordshire, Velká Británie
2005 - Santorini Island, Řecko
2004 - Kyoto, Japonsko
2003 - Vejle, Dánsko
2002 - Buenos Aires, Argentina
2001 - Gaithersburg, USA
2000 - Praha

Mezinárodní konference (ICPWS)
XIII. ICPWS, 12.–16. 9. 1999, Toronto, Kanada
XIV. ICPWS, 29. 8.–3. 9. 2004, Kyoto, Japonsko
XV. ICPWS, 7.–13. 9. 2008, Berlín, Německo

Materiály publikované asociacemi IAPS a IAPWS

  • Dokument (Release) je pečlivě vyhodnocený a mezinárodně přijatý elaborát, obsahující data nebo formulace vlastností. Veškeré údaje jsou podložené měřeními vysoké kvality v širokém oboru parametrů a kvalita formulace odpovídá nejlepším dostupným datům v době jejího přijetí. Dokument je základem pro technické a vědecké výpočty na delší časový úsek.
  • Směrnice (Guideline) obsahuje pečlivě vyhodnocená a mezinárodně přijatá data nebo formulace vlastností, pro které neexistují nebo nemohou být provedena měření vysoké kvality v širokém oboru parametrů. Kvalita těchto dat nebo formulací závisí na kvalitě znalostí. Předpokládá se jejich revize, jakmile budou dostupná nová měření nebo rovnice.
  • ICRN (IAPWS Certified Research Needs) jsou to stručné souhrny definující naléhavou, specifickou výzkumnou problematiku pro oblast parní energetiky s cílem získání finanční podpory a mezinárodní spolupráce.
  • Advisory Notes, které podávají vysvětlení k některým dokumentům.
  • ITGD (IAPWS Tchnical Guidance Documents) poskytují optimální praktické rady pro specifické aplikace v energetice.

Přehled platných dokumentů a směrnic IAPWS ke 30. září 2011 v plném znění naleznete na domovské stránce IAPWS v nabídce Releases and Guidelines, obdobně i v ICRNs.


Footer menu

© 2008 – 2015 Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.     Facebook  YouTube  RSS