Cíl projektu
Cílem projektu je zejména odhalit a kvantifikovat regionální disparity ve finanční a fyzické dostupnosti bydlení, jejich vývoj, analyzovat vybrané důsledky těchto disparit a navrhnout opatření, která povedou ke snížení disparit a zvýšení finanční a fyzické dostupnosti bydlení.
Očekávané přínosy projektu
Přínosem projektu by mělo být zejména odhalení a kvantifikace vývoje i aktuálních regionálních disparit mezi kraji NUTS 3 ve finanční i fyzické dostupnosti bydlení a komplexní analýza vybraných důsledků těchto regionálních disparit. Přínosem by rovněž mělo být definování přesnějších metod pro měření regionálních disparit ve finanční a fyzické dostupnosti bydlení mezi jednotlivými českými kraji. Smyslem projektu je následně též identifikovat jevy ovlivňující fyzickou i finanční dostupnost bydlení a regionální disparity ve finanční a fyzické dostupnosti bydlení, které je možno efektivně ovlivnit regulačními zásahy, a navrhnout taková konkrétní opatření, která by vedla ke:
- zvýšení finanční dostupnosti vlastnického i nájemního bydlení;
- snížení regionálních disparit ve finanční dostupnosti mezi kraji NUTS 3;
- snížení negativních důsledků nízké finanční dostupnosti bydlení nebo vysokých regionálních disparit ve finanční dostupnosti bydlení – a to zejména na demografické chování mladých lidí, prostorovou mobilitu domácností za pracovními příležitostmi a nebezpečí sociálního vyloučení domácností ohrožených finanční nedostupností bydlení;
- zvýšení fyzické dostupnosti bydlení, zejména tam, kde existuje nepoměr mezi nabídkou bydlení a potřebou (poptávkou) po bydlení;
- zvýšení fyzické dostupnosti bydlení pomocí nástrojů určených na rehabilitaci (modernizaci) bytového fondu;
- zvýšení fyzické dostupnosti nájemního bydlení pomocí rozvoje nových forem nájemního bydlení.
Tato opatření by měla být upravena tak, aby odpovídala lokálním specifikům a byla zejména vhodná k realizaci ve čtyřech vybraných českých krajích Moravskoslezském, Jihomoravském, Středočeském kraji a Hl.m. Praha. Opatření budou rozdělena na opatření týkající se regionální působnosti, působnosti obcí, ale též působnosti státu. Jelikož bytová politika je zejména v působnosti státu a obcí, není možné zacílit navrhovaná opatření pouze na regionální úroveň a některá opatření budou nutně zacílena na úroveň centrální. Předpokládaným uživatelem výstupů budou tak jak orgány státní správy na celorepublikové úrovni (ministerstva), tak orgány státní správy na regionální a lokální úrovni (krajské úřady, magistráty, obecní úřady) a neziskové obecně prospěšné organizace působící v oblasti zajišťování sociálních služeb pro osoby ohrožené sociálním vyloučením.
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 35, zobrazeno 1 - 10)
Článek se zabývá problematikou bezdomovství v České republice. Cílem článku je popsat příčiny ztráty bydlení a identifikovat faktory podmiňující úspěšnou reintegraci do společnosti a opětovné získání i udržení si dlouhodobého bydlení.
Cílem článku je otestovat hypotézu, zda regionální rozdíly ve finanční dostupnosti bydlení ovlivňují mobilitu za prací. Případný vztah mezi regionálními rozdíly v dostupnosti bydlení a ochotou stěhovat se za prací může být jedním z faktorů strukturální nezaměstnanosti a překážkou ekonomického růstu. Provedené analýzy ukázaly, že vliv regionálních rozdílů ve finanční dostupnosti bydlení na migraci za prací je relativně slabý a týká se pouze vysokoškoláků stěhujících se za prací do Prahy.
Cílem příspěvku je poukázat na provázanost pracovního trhu a trhu s bydlením, kdy rostoucí podíl vlastníků může představovat bariéru pro stěhování domácností za pracovními příležitostmi. Negativní vliv vlastnické formy bydlení na zamýšlenou mobilitu domácností byl prokázán i v českém prostředí. Regionální rozdíly ve finanční dostupnosti bydlení jsou dalším faktorem, který může být významnou brzdou pro stěhování za pracovními příležitostmi, a to zejména pro jednotlivce s nižší kvalifikací.
Cílem kapitoly je prezentace závěrů statistických analýz souvislosti mezi vývojem regionálních rozdílů ve finanční dostupnosti bydlení a vývojem ekonomické výkonnosti regionů v ČR.
Kraje v České republice se značně liší v dostupnosti vlastnického bydlení, protože regionální rozdíly v cenách vlastnického bydlení jsou větší než regionální rozdíly v příjmech domácností. Nejhorší dostupnost vlastnického bydlení je v Praze a v Jihomoravském kraji. Nejdostupnější je vlastnické bydlení v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Analýza údajů o dostupnosti bydlení v období 2000 až 2006 ukázala, že finanční dostupnost vlastnického bydlení se rychle mění v čase.
Cílem kapitoly bylo popsat vývoj regionálních rozdílů ve finanční dostupnosti nájemního bydlení v ČR mezi roky 2000 a 2006 pro různé typy a shluky domácností a následně vyvodit základní socioekonomické důsledky tohoto vývoje.
Náplní studie je porovnání míry migrace v ČR a vybraných zemích EU-27, analýza struktury migrace v ČR, mezikrajských rozdílů v úrovni vnitřní migrace, stručný přehled vybraných teorií o souvislostech mezi finanční dostupností bydlení a migrací za prací, výsledky empirických analýz vztahu mezi finanční dostupností bydlení a úrovní vnitřní migrace v ČR, přehled nástrojů na podporu migrace za prací používané v zahraničí a návrhy konkrétních nástrojů k podpoře pracovně orientované migrace v ČR.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- další ›
- poslední »
Facebook
Twitter