Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


loga-vlevo_CZ1.png

loga-vlevo_CZ2.png

loga-vlevo_CZ3.png

loga-vlevo_CZ4.png

Projekty ze Strukturálních fondů EU a Národních dotačních programů

 

V letech 2007-2013 získala Česká republika jedinečnou příležitost investovat až 700 mld. Kč ze strukturálních fondů Evropské unie do rozvoje infrastruktury a lidských zdrojů. Zatímco Evropský fond pro regionální rozvoj se soustřeďuje spíše na investice do fyzické infrastruktury, Evropský sociální fond pak financuje investice do vzdělávání a sociální oblasti. Politika hospodářské a sociální soudržnosti EU si klade za cíl vyrovnávat výrazné ekonomické disparity mezi regiony a tak je pochopitelné, že i investice do vědy a výzkumu jsou její logickou součástí. Bohužel, značné množství vědeckovýzkumných institucí ČR, včetně ÚEM AV ČR sídlí v Praze, která je jako ekonomicky vyspělý region EU z hlediska možností financování ze strukturálních fondů velmi výrazně omezena a naprostá většina prostředků směřuje do ostatních regionů ČR.

Navzdory této skutečnosti se v ústavu Akademie věd ČR daří maximálně využít příležitosti, které strukturální fondy pro Českou republiku nabízejí. Byl vytvořen interní systém sledování, vyhodnocování a realizace projektů, ať už zaměřených na budování či technické zhodnocení fyzické infrastruktury pro VaV, tak pro oblast vzdělávání, popularizace výzkumné tématiky a rozvoje lidských zdrojů. Bylo vybudováno Inovační biomedicínské centrum, které dnes funguje jako podnikatelský inkubátor a vzdělávací centrum pro firmy eu.jpgjejichž podnikatelské záměry usilují o zavádění výzkumných výsledků ústavu do klinické praxe, konal se popularizačně naučný projekt pro širokou veřejnost, jehož hlavním cílem bylo seznamovat veřejnost s tématy moderní terapie, tkáňového inženýrství a zejména pak léčebného využití kmenových buněk, byl realizován vzdělávací projekt pro vědce ústavu zaměřený na rozšíření jejich znalostí v oblastech preklinického, klinického testování a řízení kvality. Ústav je spolu s dalšími ústavy AV ČR a UK zapojen do realizace velkého projektu BIOCEV, na který navazuje projekt zaměřený na odbornou přípravu nových výzkumných skupin pro centrum BIOCEV a dokončuje se nové Výzkumné centrum buněčné terapie a tkáňových náhrad.
 
Z Operačního programu Nadnárodní spolupráce je dotován projekt UFIREG (Ultrafine Particles – an evidence based contribution to the development of regional and European environmental and health policy), sdružující výzkumné týmy z Německa, České republiky, Slovinska a Ukrajiny. Pod vedením Technické univerzity v Drážďanech řeší problematiku dopadu ultrajemných částic z ovzduší na zdravotní stav obyvatel vybraných měst (Drážďany, Augsburg, Lublaň a Černivci). V Praze jsou partnery projektu pracovníci Oddělení genetické ekotoxikologie ÚEM AV ČR, v.v.i. a Českého hydrometeorologického ústavu.

Bližší informace k jednotlivým projektům naleznete zde.

proksik.jpgIng. Jan Prokšík
manažer projektů EU