Čteme? Co čteme, kolik čteme, kde čteme, kdy čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, jak si stojíme ve srovnání s jinými zeměmi, jací jsou naši nejoblíbenější autoři a knihy? Jak čtení knih souvisí s jinými činnostmi a co na nás všechno prozrazuje? Jak je to s naší věrností knize jako nejstaršímu „masovému médiu", zejména jsou-li tady média mladší a mnohem dravější (nejnověji internet)? Co s námi coby čtenáři a účastníky knižního trhu dělá fakt, že u nás vychází tolik knih jako nikdy v minulosti (v průměru téměř padesát každý den)? A jak se na našem vztahu ke knize podepsalo sedmnáct let demokracie? Jsme stále knihomilnou populací, za niž jsme se tak dlouho považovali? Především k těmto otázkám se kniha soustřeďuje. Vychází se v ní z vůbec prvního českého reprezentativního průzkumu zaměřeného na čtenáře a čtení, který se uskutečnil v roce 2007 pod patronátem Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., a Národní knihovny ČR. Autor se nejdříve zabývá fenoménem čtení (knih) a poté se snaží jednotlivá data z průzkumu uspořádat do několika oblastí: kniha (čtení, nakupování, půjčování, domácí knihovny), dále čas (volný a pracovní, čtení a jiná média) a nakonec hodnoty, s nimiž knihy spojujeme (preference, vlivy, postoje, návyky, důvody). V závěru jsou výsledky průzkumu konfrontovány s tradovanými předsudky, které o čtení knih, zejména v současné době, panují.
Ústav pro českou literaturu AV ČR si Vás dovoluje pozvat na kulatý stůl o knize Michala Přibáně a kol.: Česká literární nakladatelství 1949–1989 (Praha: Academia 2014), který se koná v úterý 15. prosince 2015 v 17 hodin.
Ve středu 16. 12. 2015 od 15:00 se v přednáškovém sále ÚČL uskuteční mimořádná přednáška Davida Birnbauma (University of Pittsburgh) "Meter, rhythm, and rhyme: The computationally assisted analysis of formal features in Russian poetry".
Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. vyhlašuje veřejné výběrové řízení na obsazení pracovních pozic v Oddělení edičním a textologickém, v Oddělení literatury 19. století a v Oddělení teorie.
8. 12. od 17:00 se v přednáškovém sále ÚČL AV ČR uskuteční veřejná diskuse Česká literatura 2015: první bilance. Teze o literárních událostech posledních dvanácti měsíců přednesou Tomáš Gabriel a Petr Hrtánek.
Michal Kosák připravil pro edici Česká knižnice vydání Julišových Básní. Svazek soustřeďuje básnické dílo Emila Juliše z let 1956 - 1971, jehož jádrem je především tvorba experimentální.
Při příležitosti Dne s Ústavem pro českou literaturu AV ČR, který se koná 18. 11. v Nové budově Národního muzea, zveřejňujeme výstavu Osa avantgardní Prahy, která je volně k dispozici ve formátu pdf v rámci edice Literatura ke stažení.