veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
Srovnání kvality publikačního výkonu vědních oborů v České republice
Srovnání kvality publikačního výkonu vědních oborů v České republice
3.12.2015
Think-tank IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR uspořádal seminář na téma Národní a mezinárodní srovnání kvality publikačního výkonu vědních oborů ČR. Stejnojmenná publikace navazuje na oborová srovnání publikační výkonnosti českých pracovišť výzkumu. V nové studii autoři porovnávali publikační výkon celých vědních oborů v ČR se zahraničím, přičemž využívali publikace v období 2010–2014 obsažené v databázi Web of Science. Úvodní slovo patřilo předsedovi AV ČR prof. Jiřímu Drahošovi, studii prezentoval jeden z autorů prof. Štěpán Jurajda, do následné diskuse se zapojil další z autorů práce doc. Daniel Münich.
Českou „nobelovku“ získal Martin Hilský
2.12.2015
Národní cenu vlády Česká hlava získal světově uznávaný překladatel, popularizátor vědy a anglista Martin Hilský. Ocenění mu předal místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek. Hilský je známý především jako překladatel anglického dramatika Williama Shakespeara, jehož kompletní dílo brilantně převedl do češtiny. „Každé slovo Shakespearova sonetu, každý verš jeho her je pro mne skutečný objev,“ uvedl na slavnostním večeru. Projekt Česká hlava udělil další čtyři vědecká ocenění za mimořádné badatelské výsledky. Cenu získal i Vítězslav Jarý z Fyzikálního ústavu AV ČR. Laureáti si rozdělí téměř 1,5 milionu korun.
Technologické perspektivy skladování energie
1.12.2015
V rámci výzkumného programu Strategie AV21 Účinná přeměna a skladování energie se 30. listopadu 2015 uskutečnil seminář zaměřený na technologické perspektivy skladování energie, který zorganizoval pod záštitou předsedy Akademie věd ČR Ústav termomechaniky AV ČR a Ústav chemických procesů AV ČR. Po úvodních vystoupeních předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše a koordinátora zmíněného výzkumného programu Ing. Jiřího Pleška z Ústavu termomechaniky AV ČR se diskutovalo o perspektivách skladování energie všech druhů v České republice, o jeho úloze při zajišťování energetické bezpečnosti i o výzkumu příslušných technologií.
Čeští vědci objevili nové druhy mravenců
26.11.2015
Tým entomologů z Biologického centra AV ČR se podílel na rozsáhlé vědecké expedici na Šalomounových ostrovech. V tropických pralesích ostrova Guadalcanal našli vědci dosud nepopsané druhy mravenců. Jedna z největších vědeckých expedic, jaká se dosud na Guadalcanalu odehrála, měla za cíl zdokumentovat biologickou rozmanitost rostlin a živočichů. Více než dvacet vědců z osmi zemí světa zde za pomoci místních obyvatel v odlehlé horské oblasti ostrova sbíralo a určovalo rostliny, hmyz a obratlovce. Expedici organizovala Univerzita Jižního Pacifiku (Fiji), státní agentury Šalomounových ostrovů a Americké přírodovědné Muzeum v New Yorku (AMNH).
Děkovné listy zaměstnancům Akademie věd ČR
25.11.2015
Dlouholetou práci pro ústavy Akademie věd České republiky ocenil její předseda prof. Jiří Drahoš, který ve středu 25. listopadu udělil Děkovné listy AV ČR dvaceti zaměstnancům, kteří významně přispěli k úspěšné činnosti svých pracovišť. Oceněným zaměstnancům, kteří jako dárek obdrželi knihu Věda nepadá daleko od stromu (Příběhy význačných českých vědců a jejich rodů) kolektivu autorů Eva Bobůrková, Eva Hníková a Eva Vlčková z produkce nakladatelství Academia, poblahopřáli rovněž ředitelé jednotlivých ústavů.
Český vědecký přístroj přistane na Marsu
25.11.2015
Evropská kosmická agentura oznámila výsledky soutěže návrhů vědeckých přístrojů pro přistávací platformu mise ExoMars 2018. Jedním z vybraných návrhů je i modul analyzátoru elektromagnetických vln připravený týmem pracovníků oddělení kosmické fyziky a oddělení horní atmosféry Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. „Náš modul vlnového analyzátoru umožní poprvé na místě ověřit, existují-li bleskové výboje v prachových bouřích a větrných vírech. Dalším úkolem připravovaného modulu je zjistit, mohou-li se rádiové vlny šířit z meziplanetárního prostředí až na povrch Marsu,“ vysvětluje vedoucí týmu prof. Ondřej Santolík z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
Úskalí bezlepkové diety tématem v AV ČR
24.11.2015
V rámci programu Potraviny pro budoucnost, který je součástí Strategie AV21, se za velkého zájmu odborné veřejnosti konala v úterý 24. listopadu konference s názvem Bezlepková dieta: Léčebné využití a nové potravinové zdroje. „Až 20 % Američanů dodržuje bezlepkovou dietu, ačkoliv nejsou vědecké důkazy, že by byla zdravější než běžná strava,“ uvedla na semináři prof. Helena Tlaskalová-Hogenová z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Že jde o nezdravou módní vlnu, potvrdila i MUDr. Iva Hoffmanová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Pro pacienty s celiakií je ovšem právě bezlepková dieta v současnosti jediným lékem,“ zdůraznil prof. Jiří Nevoral z 2. lékařské fakulty UK.
Významné ocenění pro historičku Kláru Benešovskou z Ústavu dějin umění AV ČR
23.11.2015
Historička umění PhDr. Klára Benešovská, CSc., vedoucí oddělení středověku Ústavu dějin umění AV ČR, byla ve středu 18. listopadu 2015 v Praze na půdě Velvyslanectví Lucemburského velkovévodství v České republice, Estonsku a Ukrajině jmenována Rytířem Řádu za zásluhy Lucemburského velkovévodství (Chevalier de l’Ordre de Mérite du Grand-Duché de Luxembourg). Rytířský řád propůjčený Jindřichem, velkovévodou lucemburským a vévodou nassavským, převzala česká historička umění z rukou Její Excelence Michèle Pranchère-Tomassini, velvyslankyně Lucemburského velkovévodství.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR modernizoval svou historickou budovu
20.11.2015
John C. Martin, šéf farmaceutické firmy Gilead Sciences, a belgický virolog Erik de Clercq slavnostně odhalili ve čtvrtek 19. listopadu bustu světoznámého chemika Antonína Holého v zrekonstruované budově Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Ústav prochází rozsáhlou rekonstrukcí a dostavbou už od roku 2012. Financuje si ji sám z prostředků, které plynou právě z licenčních poplatků za objevy geniálního českého chemika, který v ústavu pracoval přes půl století. Bronzovou bustu, kterou vytvořila sochařka Stanislava Kavanová, ocenila i manželka zesnulého chemika. „Ano, toto je opravdu můj manžel. Moc mě to těší,“ uvedla po odhalení busty.
Největší detektor kosmického záření vstupuje do nové éry
18.11.2015
Observatoř Pierra Augera v Argentině oslavila v těchto dnech 15 let úspěšného fungování. Na vědeckém symposiu bylo představeno její významné vylepšení nazvané AugerPrime, které mj. umožní českým vědcům pokračovat v odhalování tajemství kosmického záření a zajistí další provoz tohoto prestižního experimentálního zařízení. „V tomto projektu se setkávají inovace a základní výzkum. Je to především spolupráce našich optiků, částicových fyziků a astronomů, která činí český příspěvek viditelným a důležitým v mezinárodním kontextu,“ uvedl prof. Jan Řídký, ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR a národní zástupce ČR ve výboru Observatoře.
Vědci z AV ČR vytvoří laboratorní model mořských prvoků
18.11.2015
Tým parazitologů z Biologického centra AV ČR pod vedením prof. Julia Lukeše získal grant od americké nadace Gordon and Betty Moore Foundation na výzkum dosud málo probádaného mořského mikrosvěta. Modelové organismy nezbytné pro komplexní biologické poznání, jako je například pro mikrobiologii bakterie E. coli nebo pro biomedicínu octomilka obecná, na poli mořské mikrobiologie chybí. Úkolem českého týmu proto bude vytvořit nový experimentální model mořského prvoka, který by umožňoval hlouběji zkoumat fyziologii, biochemii a ekologii mořských mikroorganismů, a přispěl tak k budoucímu rozvoji výzkumu světových oceánů.
Prof. Mojmír Šob z ÚFM AV ČR obdržel medaili Josefa Hlávky
18.11.2015
V pondělí 16. listopadu převzali na zámku Josefa Hlávky v Lužanech u Přeštic cenu Josefa Hlávky nejlepší studenti pražských vysokých škol, brněnské techniky a mladí talentovaní vědečtí pracovníci Akademie věd ČR. Medaili Josefa Hlávky, která je určena nestorům a zakladatelským osobnostem české vědy a umění, získalo šest osobností (jedna medaile byla udělena in memoriam). Na návrh předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše získal ocenění prof. RNDr. Mojmír Šob, DrSc., z Ústavu fyziky materiálů AV ČR, který patří mezi přední světové odborníky v oblasti teoretické fyziky a chemie kondenzovaného stavu a kvantově-mechanického modelování materiálů.
XLVII. zasedání Akademického sněmu se uskuteční 15. prosince
18.11.2015
XLVII. zasedání Akademického sněmu Akademie věd České republiky se uskuteční v úterý 15. prosince 2015 v pražském Národním domě na Vinohradech. Na zasedání se bude projednávat mimo jiné nová organizační, resp. nástupnická struktura Centra výzkumu globální změny AV ČR, zpráva o ekonomické situaci Akademie věd ČR a zpráva o činnosti Akademické rady AV ČR. Zazní také informace o právě probíhajícím hodnocení výzkumné a odborné činnosti pracovišť AV ČR za léta 2010–2014. Návrh programu XLVII. zasedání Akademického sněmu Akademie věd ČR naleznete zde.