Úvod » Přednášky

Přednášky

sobota 31. 10. 2015

od 13 hod.
přednášky
Peklo ve fotografii – historické fotografické techniky, mokrý kolodiový proces (Karel Richtr)

V roce 1851 Angličan Frederik Scott Archer představil jednu z nejstarších fotografických technik, mokrý kolodiový proces. Jednou z jeho variant je zhotovování přímých pozitivních obrazů na plechové či skleněné desky. Autor přednášky vás provede úskalími této fotografické techniky a pokud světelné podmínky dovolí, budete dokonce svědky praktické ukázky.


od 14 hod.
přednášky
Živé pochodně – dějiny politicky motivovaných případů sebeupalování ve světě (1963–2015) (PhDr. Petr Blažek, Ph.D.)

Tématem přednášky budou dějiny jedné z nejradikálnějších forem politického protestu. Poprvé se v masovém měřítku objevila v Jižním Vietnamu v roce 1963, kde tímto způsobem protestovali buddhističtí mniši proti autoritativní vládě. Postupně se případy politicky motivovaného sebeupalování objevily v různých kulturních okruzích, včetně bývalého sovětského bloku v reakci na srpnovou okupaci Československa a nastupující „normalizaci“. Poslední velká vlna případů se odehrála v okupovaném Tibetu, kde se od roku 2011 zapálilo již okolo 140 osob.


od 15 hod.
přednášky
Nepál 2015 – co především škody způsobilo a co zabránilo škodám ještě větším (RNDr. Aleš Špičák, CSc.)

Silné zemětřesení v Nepálu v dubnu tohoto roku vzniklo v oblasti, která se již po několik desítek miliónů let vyvíjí za velmi dramatických okolností. Důsledkem nebývale razantních geologických procesů je na jedné straně vznik úchvatného pohoří Himálaj, na druhé straně častý výskyt ničivých sesuvů a silných zemětřesení.


od 16 hod.
přednášky
V ohnisku zkázy – čeští záchranáři v Nepálu (nprap. Ing. Petr Novák, DiS.)

V zemi jako je Nepál si uvědomíte, jak komfortního záchranného servisu se nám v zemích evropského typu dostává. V zemi, kde je čas ryze orientační veličinou a dohody pouze předběžnými rozpravami, pochopíte, že poskytnutí pomoci nebude úplně jednoduché.


od 17.30 hod.
přednášky
Oheň – dobrý sluha, ale zlý pán aneb Popáleniny očima fyzioterapeuta (Mgr. Tomáš Křížek)

Popáleniny jsou jedním z nejstarších úrazů od dob, kdy se člověk pokoušel zkrotit oheň. Již neandrtálci se je snažili léčit. Cílem přednášky bude ozřejmění problematiky popálenin z medicínského hlediska a představení současných možností rehabilitace při léčbě popálených pacientů.


od 18.30 hod.
přednášky
Syndrom vyhoření (MUDr. Radkin Honzák, CSc.; Petr Beránek)

Objevitel tohoto problému, Herbert Freudenberger, popsal v roce 1974 svou osobní zkušenost vyplývající z přílišného očekávání a přílišného pracovního nasazení. Z patofyziologického pohledu jde o důsledek chronického nadměrného stresu. Christine Maslach přidala v 90. letech minulého století k vyvolávajícím mechanismům ještě pracovní podmínky a k symptomatologii kategorii „depersonalizace“.


od 19.30 hod.
přednášky
Tajemství ohnivé rozkoše aneb Všechno, co jste kdy chtěli vědět o papričkách a báli jste se zeptat (Ing. Vítek Malinovský, Ph.D.)

V přednášce fundovaných pojídačů feferonek se dozvíte vše o původu, pěstování a kulinářském využití této nejpálivější poživatiny světa. Bude podán přehled nejdůležitějších odrůd, principy působení pálivého alkaloidu kapsaicinu na lidský organismus a jeho blahodárné účinky, fotografická dokumentace včetně klipů pořízených při pojídání nejpálivějších kultivarů a také vám prozradíme osvědčené kuchařské recepty.