Projekt je zaměřen na sociální dimenzi procesu vyhledávání a výběru lokality pro výstavbu hlubinného úložiště (HÚ) radioaktivních odpadů (RO) v ČR. Cílem je získání a systematizace empirických poznatků a vytvoření aplikovatelných výsledků ve formě praktických principů a postupů sociální komunikace a participativního rozhodování založeného na vzájemné důvěře aktérů. Účelem je přispět k nekonfliktnímu procesu výběru lokality z hlediska všech realizačních aspektů a názorových perspektiv všech aktérů.
HÚ je považováno za nejlepší řešení pro nakládání s radioaktivním odpadem, ale geofyzikálními podmínkami pro jeho vybudování disponuje jenom několik lokalit na území ČR. Stát a jím zřízené instituce jsou zodpovědné za bezpečné uložení VJP a RO, a tedy za vybudování HÚ v konkrétní lokalitě, v katastru konkrétních obcí. V posloupných krocích, které zatím nejsou přesně stanoveny (tj. jsou obsahem jednání), má být ze současných 7 vytipovaných lokalit vybrána 1 finální lokalita pro výstavbu. Projekt HÚ je ojedinělý, sociálně je vnímán jako vysoce rizikový a ohrožující, v důsledku vyvolávající negativní reakce dotčených obcí. Proces výběru finální lokality a následná výstavba HÚ představují významný přímý zásah státu do života dotčených obcí a jejich obyvatel, který však nelze realizovat bez jejich souhlasu. V polistopadových dějinách ČR jde o bezprecedentní situaci kladoucí nové požadavky na komunikaci mezi státem a občany, na důvěru mezi aktéry procesu vyhledávání a výběru lokality. Předkládaný projekt umožní vytvořit postupy a metody pro hodnocení dopadů státních zásahů do procesu vyhledávání a předcházení negativním efektům. Zároveň se týká i rozvoje ČR a jejích regionů v rámci evropské integrace. Splňuje tedy minimálně dva specifické cíle programu OMEGA.
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 3, zobrazeno 1 - 3)
Článek popisuje sociologický problém, který je spojen s rozhodováním o lokalitě pro výstavbu hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů v ČR. Úvodní část objasňuje sociální situaci jednání o úložišti a identifikuje zainteresované strany, kterých se tato jednání týkají. Následně je připomenut právní rámec jednání a je shrnut jejich dosavadní vývoj. Zbývající část článku je věnována analýze dat ze dvou výzkumů veřejného mínění.
Sociologický ústav Akademie věd ČR, v. v. i., se věnuje řešení výzkumného projektu, jehož tématem je zapojení veřejnosti do jednání o vyhledávání lokality pro výstavbu hlubinného úložiště. V roce 2014 byla realizována první část výzkumu, která měla povahu sběru tzv. kvalitativních dat. Řešitelský tým považuje za důležité informovat průběžně o výsledcích výzkumu obyvatele lokalit a další účastníky jednání o hlubinném úložišti.
Sociologický ústav Akademie věd ČR, v. v. i., se věnuje řešení výzkumného projektu, jehož tématem je zapojení veřejnosti do jednání o vyhledávání lokality pro výstavbu hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů. V roce 2015 byla realizována druhá část výzkumu, která měla povahu sběru tzv. kvantitativních dat. Řešitelský tým považuje za důležité informovat průběžně o výsledcích výzkumu obyvatele lokalit a další účastníky jednání o hlubinném úložišti.
Facebook
Twitter