official magazine of CAS

 


Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

Books

English books prepared for publication by Academic bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Abicko  > 2010  > prosinec  > Z Bruselu

Evropský ombudsman pomáhá i v oblasti výzkumu

Instituce Evropského ombudsmana (EO – evropského veřejného ochránce práv – vznikla v roce 1992 Maastrichtskou smlouvou. Jejím hlavním posláním je chránit občany a organizace sídlící v EU, jež byli nějakým způsobem poškozeni jednáním orgánů Evropské unie. To se může dotýkat i oblasti výzkumu, např. rámcových programů EU.

21_1.jpg

Evropský ombudsman (EO) řeší případy, které jsou mu nahlášeny kvůli chybnému postupu institucí Evropské unie. Může i zahájit vlastní iniciativu směrem k nápravě konkrétních nešvarů (chyb) v systému. Nesprávný úřední postup, v angličtině označovaný jako „maladministration“, je takové jednání, které je v rozporu s právem, pravidly a posláním instituce. EO může zkoumat jednání institucí, kanceláří nebo agentur EU s jedinou výjimkou, kterou je Soudní dvůr EU. Stížnost mohou podat buď občané a rezidenti z členských států EU nebo firmy, asociace a ostatní organizace. Nahlásit stížnost mohou také orgány regionální správy a členské státy. Dříve, nežli někdo stížnost nahlásí, je nezbytné danou instituci na nesprávný jev upozornit, a umožnit jí tak ­nápravu.

Výzkumu se stížnosti také nevyhýbají; jako takové často míří na adresu Evropské komise, jejíž konání je vůbec nejčastěji předmětem stížností. Obvyklou stížností jsou opožděné platby ze strany Evropské komise, které mohou nepříjemně zasáhnout finanční chod instituce a realizaci projektu. Dalším evidovaným případem v oblasti výzkumných projektů je neadekvátní řešení nálezu auditu (malý nález si vyžádal rozsáhlou úpravu účetnictví). Ačkoli je řešení problému institucí EO poměrně dlouhé (v průměru trvá 11 měsíců), v mnoha případech již úředníci dosáhli požadované nápravy a pomohli jak stěžovatelům současným, tak zamezili tomuto problému do budoucna. Více informací o evropském veřejném ochránci nalez­nete na http://www.ombudsman.europa.eu/.

LUCIE VAVŘÍKOVÁ,
CZELO – Česká styčná kancelář pro VaV, Brusel,
Technologické centrum AV ČR