Naši vědci mění představy o vývoji rostlin

Deformované květy huseníčku rolního, u něhož biologové pokusně zvýšili tvorbu bílkoviny PILS1. Foto Elke Barbez.16. dubna 2012: Odborníci z našeho ústavu se podíleli na objevu, který přepíše učebnice a bude mít využití i v zemědělství. Pomohli totiž odhalit dosud neznámé bílkoviny důležité pro vývoj rostlin. Výsledky zveřejnil prestižní odborný časopis Nature.

Vývoj rostliny – od tvorby zárodku v semeni až po zakládání květů či růst plodů – řídí hlavně hormon auxin. Koncentraci auxinu v buňkách a jeho pohyb pletivy rostlina precizně kontroluje. Používá k tomu specializované bílkoviny, které obvykle přenášejí auxin buď dovnitř buněk, nebo naopak ven.

Tým docentky Evy Zažímalové z našeho ústavu zkoumá bílkovinné „dopravce“ auxinu už řadu let. A hraje ve svém oboru světovou extraligu, o čemž svědčí články v elitních časopisech Science, Nature nebo PNAS.

Vědci z týmu teď přispěli k nalezení úplně nové skupiny bílkovin, které řídí hladinu auxinu v buňkách. Díky tomu výrazně ovlivňují například růst kořenů, tvorbu květů nebo větvení stonků.

Objev umožní lépe porozumět vývoji rostlin, včetně zemědělských plodin. Zdárný vývoj plodin je přitom rozhodující pro dobrou sklizeň.

Na výzkumu pracovali badatelé z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, Univerzity Palackého v Olomouci a institucí v Rakousku, Belgii a Švýcarsku. Podrobnosti si přečtěte v tiskové zprávě Akademie věd ČR.
 

Foto: Pro zdravý vývoj potřebuje rostlina optimální množství nově objevených bílkovin, pojmenovaných PILS. Huseníček rolní, u něhož biologové pokusně zvýšili tvorbu bílkoviny PILS1, má silně deformované květy. Snímek Elke Barbez, University of Natural Resources and Life Sciences (BOKU), Vídeň.