Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


loga-vlevo_CZ1.png

loga-vlevo_CZ2.png

loga-vlevo_CZ3.png

loga-vlevo_CZ4.png

Ústav experimentální medicíny AV ČR, v. v. i.  › Ústav  › EU a Národní projekty  › files  › research-centre-for-cell-therapy-and-tissue-repair

Předmět, zaměření a cíle projektu

Výzkumné centrum buněčné terapie a tkáňových náhrad (VCBT), bylo vybudováno a zprovozněno Ústavem experimentální medicíny AV ČR, v.v.i. v rámci Operačního programu Praha Konkurenceschopnost (OPPK) jako součást infrastruktury pro biomedicínský výzkum.

 

Centrum navazuje na úspěšnou realizaci „Centra buněčné terapie a tkáňových náhrad“ (MŠMT 1M0538; CEP12-MSM-1M-U/01:1), řešeného v letech 2000-2004 a 2005-2011, které koordinovalo výzkum a vývoj v oblasti buněčné terapie, buněčných zdrojů a biokompatibilních materiálů a umožnilo vzájemné propojení klíčových vědeckých kapacit a výzkumných skupin v oblasti

buněčné terapie a tkáňového inženýrství v ČR. V období 2014 – 2019 je VCBT finančně podporováno v rámci Národního programu udržitelnosti MŠMT (NPU I – LO1309).

 

Smyslem projektu VCTB je získávat výsledky základního výzkumu v oblastech buněčné terapie, tkáňového inženýrství a nanotechnologií, které povedou ke zkvalitnění vědecko-výzkumné činnosti VCTB a upevnění jeho postavení v těchto oborech.

  

Fig01.jpg

 

Hlavní cíle projektu VCTB vycházejí z realizovaného projektu v rámci OPPK a zahrnují:
1. Získání a prohloubení nových znalostí o bezpečných a účinných léčebných metodách, které nabízí terapii pro dnes neléčitelné onemocnění nebo které výrazně zkracují a/nebo zlevňují léčebný proces.
2. Stabilizace podmínek pro vytváření kvalitních vědeckých výstupů VaVaI, udržení a navýšení počtu pracovních míst a efektivní využití, rozšíření a průběžná modernizace stávající výzkumné infrastruktury.
3. Posílení interdisciplinarity biomedicínského výzkumu propojením oblastí výzkumu buněčné terapie, tkáňových náhrad, nanomateriálů, funkcionalizovaných nanovláken a inovativních biofyzikálních metod.
4. Zapojení Centra do národních a mezinárodních struktur i dotačních projektů tak, aby byly zajištěny doplňující zdroje pro financování rozvoje Centra a upevňovány jeho mezinárodní vazby.
5. Navazování a prohlubování spolupráce Centra s partnery aplikační sféry, jako jsou například nemocnice, klinická pracoviště, podniky a soukromí investoři.
6. Zapojení pregraduálních i postgraduálních studentů lékařských a přírodovědných oborů do výzkumných projektů ve spolupráci univerzitami a prohloubení vzdělávání vědeckých pracovníků.
 
Vybudování VCTB náhrad spolu s technologickým vybavením vytvořilo zázemí a možnost přístrojového využití pro čtyři výzkumné skupiny ÚEM:
 
alt-text Práce v laboratoři (laminární box) Práce v laboratoři
   Prof. RNDr. Evžen Amler, CSc.    Práce v laminárním boxu    Práce v laboratoři

   

Fig-Holan.JPG Isolace RNA pro detekci genové exprese ve sterilním PCR boxe Příprava kmenových buněk pro isolaci nukleových kyselin a studium diferenciace buněk prováděná v laminárním boxu Analýza dat ze studia genové exprese pomocí Real-time PCR
Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc. Izolace RNA pro detekci genové exprese ve sterilním PCR boxe. Příprava kmenových buněk pro izolaci nukleových kyselin a studium diferenciace buněk prováděná v laminárním boxu. Analýza dat ze studia genové exprese pomocí Real-time PCR.

  

 

Jendelova-Kubinova.JPG
Doc. RNDr. Pavla Jendelová, Ph.D. a PharmDr. Šárka Kubinová, Ph.D.

  

Uvedené vědecké týmy zahájily práce v budově VCBT 1. ledna 2013.

(Pro podporu provozu VCBT v letech 2013–2018 zpracoval ÚEM projekt v rámci programu Národního programu udržitelnosti I, výsledky veřejné soutěže budou oznámeny 1. srpna 2013.)