Archiv zpráv
- 2016 (1)
- 2015 (32)
- Listopad (4)
- Říjen (4)
- Září (4)
- Srpen (1)
- Červenec (2)
- Červen (2)
- Květen (3)
- Duben (5)
- Březen (2)
- Únor (5)
- 2014 (12)
- Prosinec (1)
- Září (1)
- Srpen (1)
- Červenec (1)
- Červen (2)
- Květen (3)
- Březen (3)
- 2013 (17)
- Prosinec (3)
- Listopad (2)
- Říjen (2)
- Září (1)
- Červen (1)
- Květen (3)
- Duben (2)
- Březen (1)
- Únor (1)
- Leden (1)
- 2012 (12)
- Prosinec (1)
- Listopad (1)
- Říjen (1)
- Září (2)
- Srpen (1)
- Červen (1)
- Květen (1)
- Duben (1)
- Březen (1)
- Únor (2)
- 2011 (9)
- Prosinec (1)
- Říjen (1)
- Srpen (1)
- Červenec (2)
- Květen (2)
- Duben (1)
- Únor (1)
Zprávy
Návrh rozpočtové rady pro ČR
15. února 2012 - V nové studii představuje Ondřej Schneider návrh na ustanovení rozpočtové rady pro Českou republiku. Rozpočtová rada by měla přispět k posílení dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí země. Návrh dává radě silnější pravomoci než je obvyklé u podobných institucí v Evropě a také než jaké zvažuje česká vláda ve svém připravovaném Zákonu o rozpočtové zodpovědnosti.
Podle Schneiderova doporučení má být rozpočtová rada odborně fundovanou a politicky nezávislou institucí pověřenou ze zákona dohledem nad dlouhodobou udržitelností rozpočtové politiky vlády. K tomu má být vybavena pravomocí schvalovat výdajové rámce vlády a ověřovat jejich soulad se zákonem o rozpočtové zodpovědnosti. Nejsilnější pravomocí rady by byla možnost vrátit vládě k přepracování návrh státního rozpočtu. „Ustanovení nezávislé rozpočtové rady by sice vládě zkomplikovalo rozpočtový proces, nicméně vyšší transparentnost a nezávislost rozpočtové politiky by zvýšila její kredibilitu a mohla by vést k nižším nákladům na financování vládního dluhu,“ uvedl autor studie Ondřej Schneider. Veřejný dluh České republiky sice zatím patří mezi nejnižší v Evropské unii a velikost rozpočtového schodku se snižuje, z dlouhodobého hlediska však panují obavy o udržitelnost veřejných financí.„Výhodou rozpočtové rady je, že se může přenést přes krátkodobé zájmy politického cyklu,“ dodal Schneider.
„Rada by byla složená z pěti členů. Tři exekutivní členy by na šestileté období navrhoval prezident a volil senát, jedním neexekutivním členem by byl náměstek ministra financí a druhého by jmenoval na návrh předsedy vlády ministr financí,“ popisuje složení navrhované rady Schneider. Navrhované pravomoce rady jsou poměrně rozsáhlé, o tom, jakým způsobem dosáhnout rozpočtové stability, by ale dále rozhodovaly vláda a Parlament.
Studie obsahuje i přehled rozpočtových institucí snažících se posílit udržitelnost veřejných financí v zemích Evropské unie.„Náš návrh aplikuje zkušenosti z jiných zemí na specifika České republiky. O rozpočtové radě hovoří vláda ve svém programovém prohlášení a diskutuje se o ní i v NERVu. Předkládaný návrh je tedy nezávislým příspěvkem do probíhající diskuse,“ řekl Schneider.
Přečtěte si celou studii Rozpočtové instituce – evropské zkušenosti a aplikace na Českou republiku.