Akademie věd ČR › Vědní oblasti › Humanitní a společenské vědy
Dílo Karla IV. v běhu staletí
22.1.2016
Výstavou, která přibližuje skutečnou podobu života a díla Karla IV., si Senát Parlamentu ČR spolu s Akademií věd ČR připomínají výročí 700 let od narození tohoto významného státníka, politika a diplomata. Expozice nainstalovaná v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce, byla slavnostně zahájena 21. ledna a potrvá do 12. června 2016. Výstava zachycuje několik oblastí Karlova působení ve 14. století i přetrvávající stopy jeho činů v současné a evropské společnosti.
Zemřel český turkolog a lingvista Luděk Hřebíček
18.1.2016
S lítostí oznamujeme, že dne 29. 12. 2015 zemřel český turkolog a lingvista Luděk Hřebíček (nar. 9. 6. 1934).
Vystudoval turečtinu a perštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (1953–1958) a v letech 1958-2007 pracoval v Orientálním ústavu AV ČR. V centru jeho zájmu byla kvantitativní lingvistika, kterou studoval na univerzitě v Bochumi. Věnoval se zejména bádání ohledně obecných strukturních vlastností textu (zkoumání vztahu mezi konstruktem a jeho konstituenty, uplatnění Menzerath-Altmannova zákona). Byl členem redakčních rad několika časopisů, např. Journal of Quantitative Linguistics. Více informací k němu najdete zde.
Řád prezidenta Gruzie pro V. Černého
18.1.2016
Někdejší vědecký pracovník OÚ, kaukazolog V. Černý, obdržel Řád prezidenta Gruzie za celoživotní zásluhy o reprezentaci gruzínské literatury a kultury.
Dne 15. 12. 2015 předal při slavnostním aktu v Klánovicích velvyslanec Gruzie pan Zaal Gogsadze PhDr. Václavu Černému, CSc. Řád prezidenta Gruzie za celoživotní zásluhy o reprezentaci gruzínské literatury a kultury. Toto státní vyznamenání bylo z občanů České republiky dosud uděleno pouze prezidentu Václavu Havlovi.
První kritická edice historického slovníku
14.12.2015
Dílo Nomenclator quadrilinguis Boemico-Latino-Graeco-Germanicus Daniela Adama z Veleslavína vyšlo v Praze roku 1598. Věcně uspořádaný slovník obsahoval více než deset tisíc heslových statí a stal se jedním z pilířů české lexikografie, na nějž navazovali mnozí slovníkáři následujících období. Současně je jedním ze svědectví o věhlasné veleslavínské češtině, která našla mocnou odezvu při renesanci moderní češtiny. Po 417 letech vychází Veleslavínův Nomenklátor quadrilinguis v nakladatelství Academia. „Jedná se zároveň o první kritickou edici jakéhokoliv historického slovníku vůbec,“ říká jedna z editorek PhDr. Alena M. Černá, Ph.D., z Ústavu pro jazyk český AV ČR.
Jací jsou Češi a jak žijí? Odpoví kniha 47 odstínů české společnosti
14.12.2015
Ve středu 9. prosince byla za přítomnosti bývalého diplomata Petra Koláře a publicistky Petrušky Šustrové slavnostně pokřtěna nová kniha Sociologického ústavu AV ČR s názvem 47 odstínů české společnosti. Populárně-naučná publikace kolektivu autorů pod vedením Rity Kindlerové a Pata Lyonse zkoumá dlouhodobé trendy i aktuální problémy života v České republice. Autoři vysvětlují, proč Češi nedůvěřují policii či soudům, jak vzniká strach z cizinců nebo proč dnes mladí lidé dospívají později. Zamýšlí se i nad tím, zda si Češi něco nalhávají o svém národním charakteru nebo proč se volební průzkumy v některých případech mýlí.
Významné ocenění pro historičku Kláru Benešovskou z Ústavu dějin umění AV ČR
23.11.2015
Historička umění PhDr. Klára Benešovská, CSc., vedoucí oddělení středověku Ústavu dějin umění AV ČR, byla ve středu 18. listopadu 2015 v Praze na půdě Velvyslanectví Lucemburského velkovévodství v České republice, Estonsku a Ukrajině jmenována Rytířem Řádu za zásluhy Lucemburského velkovévodství (Chevalier de l’Ordre de Mérite du Grand-Duché de Luxembourg). Rytířský řád propůjčený Jindřichem, velkovévodou lucemburským a vévodou nassavským, převzala česká historička umění z rukou Její Excelence Michèle Pranchère-Tomassini, velvyslankyně Lucemburského velkovévodství.
Ohromné množství zájemců o stáže Otevřené vědy, tentokrát i v humanitních oborech
13.11.2015
Projekt Otevřená věda působí na poli vzdělávání a popularizace vědy již deset let. Pod heslem „věda do škol“ vzdělává pedagogy, a především studenty se zájmem o výzkum. Pro ně Otevřená věda organizuje stáže na výzkumných pracovištích, do kterých se studenti zapojují už na střední škole. Na podzim 2015 se otevřelo přihlašování do nového běhu stáží, které budou spuštěny od 1. ledna 2016. Koncept stáží, jenž po léta velmi úspěšně funguje, letos doplňuje několik novinek. Kromě tradičních přírodovědných a technických oborů se nyní lze přihlásit i na stáže se zaměřením na obory třetí vědní oblasti, například filozofie, právo, historie, dějiny umění nebo psychologie.
Česká dramatika současnosti se dočkala vědecké monografie
11.11.2015
V úterý 10. listopadu byla veřejnosti představena kniha Lenky Jungmannové z Ústavu pro českou literaturu AV ČR Příběhy obyčejných šílenství („Nová vlna“ české dramatiky po roce 1989). Jde o první českou vědeckou práci věnující se fenoménu tzv. nové dramatiky. Monografie ukazuje polistopadovou novou vlnu původní české dramatiky jakožto jedinečný fenomén – zkoumá ji na pozadí celoevropského hnutí, všímá si jejích zdrojů a uměleckých vlivů, sleduje její prezentaci v médiích, referuje o událostech, které tvorbu či uvádění těchto her provázely, i o aktivitách, které sloužily k jejich propagaci.
Výstava Smysl pro umění láká na Kupku, Hynaise či Ladu
23.10.2015
Nově otevřená výstava v rámci oslav 125. výročí AV ČR Smysl pro umění představí návštěvníkům díla členů České akademie věd a umění, která sdružovala od svého založení v roce 1890 až do roku 1952 kromě vědců také výtvarné umělce, literáty a hudebníky. „I když v dnešní Akademii věd již není spojena oblast vědy a umění, stále zde pokračuje umělecký výzkum. Umění podporujeme řadou výstav, jejich vernisáže se v našem sídle celoročně střídají. A tak mohu říci, že v naší instituci je smysl pro umění stále přítomen,“ uvedl na slavnostní vernisáži 22. října v Salmovském paláci v Praze předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš.
První ERC grant pro český ekonomický výzkum
21.10.2015
RNDr. Filip Matějka, Ph.D., získal ERC Starting Grant a stal se prvním hlavním řešitelem z humanitních a společenských věd, který jej bude řešit v české instituci, konkrétně v CERGE-EI (společné pracoviště Univerzity Karlovy v Praze a Národohospodářského ústavu AV ČR). „Půjde o základní výzkum vlivu lidské neschopnosti vstřebávat informace na tvorbu veřejných politik. Všude kolem nás je spousta dostupných informací, ale z mnoha důvodů už nejsme schopni číst všechny novinové články, politické programy či úpravy zákonů. Přestože jsou tato lidská omezení při tvorbě zákonů zásadní, zatím se příliš nezkoumala,“ vysvětluje Matějka.
Marek Hrubec laureátem Ceny evropského občana
19.10.2015
Evropský parlament udělil řediteli Centra globálních studií při Filosofickém ústavu AV ČR doc. Marku Hrubcovi Cenu evropského občana 2015 za jeho úspěchy při zakládání a vedení vzdělávacích a vědeckých institucí, mj. nové univerzity ve východní Africe. Slavnostní předání ceny proběhlo 14. října v Bruselu. Místopředsedkyně Evropského parlamentu a předsedkyně komise pro udělení Ceny evropského občana Sylvie Guillaume uvedla, že cena byla udělena za pomoc těm nejvíce zranitelným, boj proti diskriminaci, obranu interkulturního dialogu, prosazování větší tolerance a inkluzi mladých lidí. Cena se uděluje každoročně od roku 2008.
Akademie věd k tématu migrace
16.10.2015
Akademie věd ČR uspořádala 16. října ve spolupráci s Poslaneckou sněmovnou PČR seminář Poznatky českých společenských vědců o imigraci do České republiky v evropském kontextu. Setkání zahájil předseda PS PČR Jan Hamáček, předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš a Mgr. Helena Langšádlová, předsedkyně podvýboru pro migraci a azylovou politiku. Prof. Drahoš zdůraznil nutnost interdisciplinárního řešení tohoto problému: „Je důležité kvalifikovaně seznamovat veřejnost a politiky s věcnými fakty. V reakci na aktuální situaci AV ČR otevře v rámci Strategie AV21 nový výzkumný program Globální konflikty a lokální souvislosti.“
Inaugurace Platformy CEFRES
8.10.2015
Předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš, rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima a velvyslanec Francouzské republiky v Praze Jean-Pierre Asvazadourian slavnostně zahájili 7. října činnost česko-francouzské platformy výzkumu v humanitních a společenských vědách nazvanou Platforma CEFRES. Ta spojuje AV ČR, UK a CEFRES (Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách). „Jsem rád, že je to právě Akademie věd ČR, která se stala hostitelkou tohoto institutu. Zároveň je to důkazem, že naše pracoviště představují respektovanou akademickou půdu pro další rozvoj mezinárodní spolupráce,“ uvedl prof. Drahoš.