veřejná výzkumná instituce
Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie zpřístupňuje v elektronické podobě Ukrajinsko-český slovník neologizmů.
Zpřístupněný materiál byl původně shromažďován s cílem rozšířit a především aktualizovat dvoudílný Ukrajinsko-český slovník, vydaný v letech 1994–1996. Excerpce materiálu probíhala ve Slovanském ústavu od roku 1992 a zaměřila se na lexikum odrážející dynamické změny ukrajinské společnosti v posledních desetiletích. V ukrajinštině podobně jako v češtině se objevila nová slova ve sféře veřejné správy, národního hospodářství, velmi výrazně v oblasti počítačové techniky, elektroniky, reklamy, sportu aj. Často se jednalo o přejímky z cizích jazyků, mezi nimiž převládaly anglicizmy, příp. evropeizmy. Současně se do úzu dostávala dříve ve slovnících tabuizovaná slova popisující ukrajinskou národní etiketu, religiozitu či běžné společenské jevy předtotalitního období stejně jako výrazy pronikající z mládežnického, městského či dokonce kriminálního slangu.
Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie zpřístupňuje ve zkušebním provozu rusko-českou elektronickou slovníkovou databázi na adrese http://slovnik.slu.cas.cz.
V současné době jsou kompletně zpracována hesla písmen A, Б, B, Г, Д, Е, Ё, Ж, З, И, Й, K, M, Н, O, Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Э, Ю, Я; chybějící písmena budou postupně doplňována. I do budoucna se počítá s dalším rozšiřováním databáze.
na adrese http://www.facebook.com/SlovanskyUstav
Slovanský ústav Akademie vĕd České republiky, v. v. i., uspořádá ve dnech 20.–21. října 2016 ve vile Lanna v Praze 6 mezinárodní vědeckou konferenci na téma Západoslovanský román: teoretické, historické a interpretační kontexty.
Konferenčními jazyky budou všechny západoslovanské jazyky, němčina a angličtina.
Pozvánka... (pdf) Přihláška... (doc)
Slovanský ústav Akademie vĕd České republiky, v. v. i., uspořádá 20.–22. 4. 2016 v budově Akademie věd České republiky, Národní 3, Praha 1, mezinárodní konferenci Slovanská lexikografie počátkem 21. století, na níž budou projednávány teoretické a praktické otázky současné slovanské synchronní i diachronní lexikografie v širším slavistickém kontextu.
Konferenčními jazyky budou všechny slovanské jazyky a angličtina.
Pozvánky (pdf) | ||||
Přihlášky (doc) |
Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie uspořádalo 12. ledna 2016 přednášku K typologii nářečí přestěhovalců z Čech, Polska a pohraničních oblastí v Rusku doc. Sergeje Sergejeviče Skorvida, předního ruského bohemisty působícího na Ruské státní humanitní univerzitě v Moskvě.
Přednáška na téma The machine-assisted collation of the Rus´ Primary Chronicle profesora Davida J. Birnbauma, Ph.D., z Pittsburghské univerzity s úvodním slovem PhDr. Františka Čajky, Ph.D., se uskutečnila pod záštitou Českého komitétu slavistů 15. prosince 2015 v zasedací místnosti SLÚ AV ČR.
Pozvánka... (pdf)
Dne 10. prosince 2015 proběhl v Literární kavárně v Řetězové ulici slavnostní křest dvou nových monografií Hanuše Nykla – Náboženství v ruské kultuře a Slavjanofilství a slavjanofilské paradigma.
Dne 2. prosince 2015 se v Galerii výtvarného umění v Náchodě za přítomnosti autorky, dr. Julie Jančárkové, grafika, Lva Pavlucha, ředitele náchodské galerie, Mgr. Jana Kapusty, a dalších významných hostů uskutečnil slavnostní křest publikace Ruská malba, kresba a grafika od 19. do poloviny 20. století ze sbírky Galerie výtvarného umění v Náchodě, která v první, teoretické části přináší přehled nejvýznamnějších představitelů a děl ruského výtvarného umění a ve druhé, katalogové části představuje formou biografických medailonů umělců i na konkrétních reprodukcích žánrově pestrou náchodskou sbírku.
V rámci výstavy Věda – národ – dějiny uspořádal SLÚ AV ČR dne 1. prosince 2015 v Nové budově Národního muzea pro zájemce z řad veřejnosti Den se Slovanským ústavem, na němž formou přednášek prezentoval vybraná témata ze své vědecké činnosti.
Program... (pdf)
Slovanský ústav AV ČR uspořádal v rámci 15. ročníku festivalu Týden vědy a techniky ve středu 4. listopadu 2015 Den otevřených dveří, při němž se návštěvníci mohli seznámit s aktuálním výzkumem staroslověnských a církevněslovanských památek i byzantsko-slovanských vztahů, ukrajinských dialektů, s elektronickým způsobem zpracování rusko-českého a slovinsko-českého překladového slovníku, s výzkumem evropských a slovanských literatur a činnosti ruské emigrace v meziválečném Československu i s katalogem Slavik.
V rámci 15. ročníku festivalu Týden vědy a techniky přednesl dne 2. listopadu 2015 PhDr. V. Vavřínek, CSc., dr. h. c., v Malém sále budovy Akademie věd ČR pro zájemce z řad široké veřejnosti přednášku na téma Velká Morava – nacházela se na území dnešní Moravy, na Balkáně nebo někde jinde?
Pozvánka... (pdf)
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., ve spolupráci se Slovanskou knihovnou při Národní knihovně ČR uspořádal 30. října 2015 v budově Národní knihovny ČR od 9°° hod. mezinárodní kulatý stůl věnovaný 120. výročí narození Petra Nikolajeviče Savického nazvaný Petr Nikolajevič Savickij: vědec, myslitel, člověk / Петр Николаевич Савицкий: ученый, мыслитель, человек.
Mezi projednávanými tématy kulatého stolu byla vědecká činnost Petra Savického, jeho role v eurasijském hnutí i jeho činnost umělecká.
Pracovními jazyky setkání budou ruština a angličtina.
Program a anotace referátů... (pdf)
Ve dnech 15.–16. října 2015 proběhla v prostorách vily Lanna mezinárodní konference History of Bible Translation, kterou uspořádalo Centrum excelence „Historie a interpretace Bible“ při Kabinetu pro klasická studia FLÚ AV ČR ve spolupráci se Slovanským ústavem AV ČR a Ústavem pro jazyk český AV ČR.
Program... (pdf)
Na slavnostním předání významných ocenění AV ČR, které se konalo ve čtvrtek 8. října 2015, přijala PhDr. Zdeňka Ribarova z rukou předsedy AV ČR, prof. Ing. Jiřího Drahoše, DrSc., dr. h. c., čestnou oborovou medaili Josefa Dobrovského za zásluhy ve filologických a filosofických vědách za svou celoživotní vědeckou práci.
Viz též: Čestné medaile...
Slovanský ústav AV ČR byl jedním z organizátorů výstavy DALEKÉ / BLÍZKÉ. Ilja Repin a ruské umění, na níž byly v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou v době od 27. června 2015 do 27. září 2015 k vidění i obrazy zapůjčené ze Státní Treťjakovské galerie v Moskvě.
Pozvánka... (pdf)
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., uspořádal v konferenčním středisku Akademie věd ČR ve Vile Lanna v Praze ve čtvrtek 10. září 2015 mezinárodní vědecké symposium u příležitosti 40. výročí úmrtí významného byzantologa, zakládajícího člena Slovanského ústavu a mezinárodního časopisu Byzantinoslavica, msgre. prof. ThDr. et PhDr. Františka Dvorníka (1893–1975).
Záštitu nad sympoziem převzal a jeden z úvodních projevů přednesl kardinál Dominik Duka OP, arcibiskup pražský a primas český.
Pozvánka a program (pdf)
Ve dnech 11.–12. září 2015 se pak následně uskutečnil mezinárodní workshop na téma LIVES, ROLES AND ACTIONS OF THE BYZANTINE EMPRESSES (4th–15th c.), kterého se zúčastnili přední byzantologové z 10 zemí včetně Austrálie.
Pozvánka a program (pdf)
Ve dnech 31. srpna a 1. září 2015 se v Praze uskutečnilo pravidelné zasedání Mezinárodního komitétu slavistů, které uspořádal Český komitét slavistů ve spolupráci se Slovanským ústavem AV ČR.
V rámci programu 112. setkání Slánské akademie volného času se v sobotu 28. března 2015 v bývalém hotelu Grand ve Slaném uskutečnila přednáška pracovníka Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., PhDr. Hanuše Nykla, Ph.D., na téma Ruská emigrace včera a dnes.
Pozvánka... (pdf)
Oddělení paleoslovenistiky a byzantologie SLÚ AV ČR uspořádalo 26. března 2015 přednášku A Little Known Aspect of Byzantine Mentalities: Kekaumenos’ Bios: Life or Fortune?, kterou přednesl profesor Paolo Odorico, ředitel institutu EHESS v Paříži.
Pozvánka... (pdf)
19. února 2015 prezentovala Mgr. Božana Niševa, Ph.D., pracovnice Slovanského ústavu AV ČR, v Bulharském kulturním institutu svou monografii Inovační procesy v české a bulharské jazykové situaci (na materiálu jazyka médií),vydanou nakladatelstvím Karolinum. Ve své práci autorka porovnává aktuální lexikální a slovotvorné procesy ve dvou geneticky sice blízkých, avšak typologicky odlišných a geograficky vzdálených slovanských jazycích – češtině a bulharštině.
Slavnostního večera se zúčastnily i obě vědecké recenzentky knihy PhDr. Ludmila Uhlířová, CSc., dr.h.c., a PhDr. Olga Martincová, CSc., která prezentovanou práci zasadila do širšího kontextu neologického výzkumu. Z pohledu novináře zhodnotil nejen v knize zpracovaný materiál, ale jazyk médií obecně PhDr. Veselin Vačkov, Ph.D., vedoucí redaktor vlivného českého deníku Lidové noviny.
Fotogalerie
Stránky Komise pro gramatickou strukturu slovanských jazyků
Činnost Oddělení dějin slavistiky a slovanských literatur
Z historie Českého národního byzantologického komitétu
Aktualizace mezinárodní spolupráce
Odborné profily vědeckých pracovníků
Technická poznámká: Na obranu před roboty, shrabujícími a zneužívajícími e-mailové adresy, uvádíme na těchto stránkách místo kritického znaku @ zástupné znaky.