Hlavní stránka   | Kontakt   |   English Czech

Department of Chemistry of Ions and Clusters

 Oddělení teoretické chemie    Oddělení spektroskopie    Oddělení biofyzikální chemie    Oddělení struktury a dynamiky v katalýze    Oddělení syntézy a katalýzy    Oddělení elektrochemických materiálů    Oddělení biomimetické elektrochemie    Oddělení molekulární elektrochemie     Oddělení chemie iontů a klastrů    Oddělení nízkodimenzionálních systémů  

2013-11-15 - OUR RESULTS IN MEDIA -Úspěšná medializace našich výsledků veřejnosti

14.11.2013 - Český rozhlas Vltava, pořad Mozaika: Chemické složení Země je ve vesmíru výjimečné.
Doktor Martin Ferus z Oddělení spektroskopie odpovídal po své popularizační přednášce v rámci DOD (7.11.) na otázky Jany Olivové z ČRo týkající se např. studia elmg. záření přicházejícího k nám z kosmu spektrokopií vysokého rozlišení s cílem najít odpověď na otázku, z čeho jsou kosmické objekty složeny....
Poslechněte z archivu ČRo.


Akademický Bulletin, X/2013. Chemický realismus aneb životem s vědou a uměním.
Rozhovor Mariny Hužvárové s profesorem Zdeňkem Hermanem (čtěte zde).


Technet.idnes.cz, 13.10.2013. Fotovoltaika může radikálně zlevnit. Díky materiálu, který asi neznáte.
V článku Matouše Lázňovského je představen nadějný materiál s aplikacemi ve fotovoltaice.
Na výzkumu fotovoltaických barvivem senzitizovaných článků (z rodiny tzv. Grätzelových solárních článků) se podílejí vědci z desítky institucí řešících evropský projekt SANS-Solar, včetně týmu prof. Ladislava Kavana.
Celý článek naleznete zde.


perovskit.jpg

Ilustrační foto - zdroj technet.idnes.cz



Česká televize - D: Lovci záhad - Srdeční záležitost.
V populárně-vzdělávacím pořadu pro děti a školní mládež Lovci záhad, dílu Srdeční záležitost (v premiéře vysílán 29.9.2013) se mj. dozvíte o bateriích, které nás všude obklopují a řada věcí bez nich nefunguje.... Pro komentář k výzkumu nových typů baterií si autoři přijeli do našeho ústavu a požádali Dr. Markétu Zukalovou (rozhovor spusť od 22. minuty pořadu).
Na tvorbě pořadu Lovci záhad spolupracuje pravidelně Česká televize (kanál D) s různými týmy vědců z Akademie věd.
Ke scénáři experimentu v tomto dílu ( téma: galvanický článek) jsme také poskytli podklady naší úlohy z kroužku žáků ZŠ Věda není nuda realizovaného ve vzdělávacím projektu Tři nástroje v našem ústavu (experiment běží od 18:45 minuty pořadu).

Celý díl lze spustit z archivu pořadu Lovci záhad na ČT.


MZ_baterie_CT_29_9.jpg

foto: web České televize



ČRO Vltava, Mozaika - 12.7.2013 (od 15 hodin)
K rozhovoru do pořadu Minuty ze světa vědy si Jana Olivová tentokráte pozvala opět profesora Ladislava Kavana a hovořila s ním o příspěvku jeho vědeckého týmu, také zapojeného do výzkumu v rámci nově vybudovaného Centra pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií, do oblasti vývoje nových nanomateriálů na bázi uhlíku či oxidu titaničitého TiO2 pro obor energetiky (solární články na bázi TiO2) či návrhu a vývoje nových typů baterií.
Rozhovor lze spustit z odkazu ( a zazní přibližně od 39. minuty pořadu) .


ČRO Vltava, Mozaika - 19.7.2013 (od 15 hodin)
Pro rozhovor do pořadu Minuty ze světa vědy si Jana Olivová vybrala téma tzv.molekulárních drátů a na podrobnosti výzkumu v tomto oboru se zeptala Dr. Magdaleny Hromadové. Její tým přispívá elektrochemickými měřeními k popisu vlastností organických látek, které jsou syntetizovány s cílem vytvořit v elektronice nové součástky (transistory o rozměrech desítek, např. 22, nanometrů), jež dovolí další rozvoj elektroniky. Její budoucnost je úzce spjata právě s rozvojem těchto látek označovaných jako molekulární dráty.
Rozhovor lze spustit z odkazu ( a zazní přibližně od 39. minuty pořadu) .


E15- Mladá Fronta - Tesla Blatná je blízko milionům na výzkum převratného grafenu
Dr. Martin Kalbáč z nového Odd. nízkodimenzionálních systémů našeho ústavu studuje elektrochemické modifikace grafenu, které by vedly ke konstrukci nového typu tranzistoru. Jeho výzkumný tým je tak zapojen jako jedno z řešitelských pracovišť do řešení projektu "Uhlíkové nanostruktury pro senzorové aplikace" koordinovaného společností Tesla Blatná, a.s. , podporovaného agenturou TAČR (v programu alfa).
Podrobnosti projektu vysvětluje článek v časopise E15.


2-Grafen_E15.jpg
Grafen - ilustrační foto, autor E15.




Universum: Mladí vědci a technici
Universum se tentokrát zaměřilo na mladé techniky a vědce, stojící na začátku své kariéry. Rozhovor s Pavlou Eliášovou (Chlubnou), čerstvou držitelkou Ceny J.-M. Lehna za chemii 2013...

Spustit z archivu (ČRo Wave, pořad Universum, vysíláno 2.7.2013).


DSC_4696_web.jpg
Ilustrační foto: Pavla Eliášová se v laboratoři zeolitů také věnuje
mladým zájemcům o přírodní vědy ze středních škol - praxe L.Světlovského
ze SPŠCHG z Ostravy v červnu 2012
(zdroj: K.Stejskalová, archiv ÚFCH JH)




ČRo Plus - Hovory (3. 7. 2013 v 22:10)
Rudolf Zahradník - první předseda Akademie věd ČR
S profesorem Rudolfem Zahradníkem nejen o vědecké dráze, ale také o jeho účasti v Pražském povstání a vztahu k dnešní politice.... (Rozhovor spustit z archivu ČRo.)


RZ_CRO.jpeg

profesor Rudolf Zahradník
(Foto: David Šťáhlavský - www.rozhlas.cz)




Dobijeme si baterky rychleji?
V článku M. Koukala je představena spolupráce týmu prof. L.Kavana a společnosti Advanced Materials JTJ vedené Dr. Janem Procházkou (firma také působí v prostorách Centra pro inovace ÚFCH JH) v oboru vývoje nových Li-Ion baterií na bázi silnovrstvých 3D elektrod...

21. století, VII/2013 (100-101).


baterie HE3DA.jpg

Ilustrační foto - lithiový akumulátor s prostorovými (3D) elektrodami
a vnitřním chladícím systémem (zdroj: webové stránky AM JTJ)



Hlavní stránka   | Kontakt   |
Webdesign 2016 Hana Francová TOPlist

NAVRCHOLU.cz