Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Klíčící semenáček nejčastější pokusné rostliny dneška - huseníčku rolního. Foto M. Fendrych.

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace příslušné vědce, vědeckého tajemníka (RNDr. Jan Martinec CSc., martinecatueb [dot] cas [dot] cz (martinecatueb [dot] cas [dot] cz)),  nebo Mgr. Markétu Fílovou: filovaatueb [dot] cas [dot] cz.

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

05.01.2016 - 16:07

O některých druzích rostlin je všeobecně známo, že produkují jedovaté látky. Namátkou vzpomeňme třeba jedovatý taxin v „bobulkách“ tisu nebo prudce jedovatý ricin ze semen skočce. Již méně je známo, že některé velmi jedovaté látky jsou produkovány rostlinami, které běžně používáme jako potraviny – například solanin v bramborách, alkaloidy v máku nebo jedovatý amygdalin v mandlích. Mnoho toxických látek však produkují i nevinně vypadající plodiny, o kterých to kromě pár odborníků téměř nikdo neví. Například plodiny z čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae) produkují řadu toxických steroidů se souhrnným názvem kukurbitaciny.

04.10.2015 - 18:54

O fíkovnících jsme se již zmiňovali před dvěma měsíci, když jsme si ukázali jejich vzdušné kořeny. Dnes si povíme o další rostlinné zajímavosti, se kterou se mimo jiných rostlin setkáme právě u jednoho druhu fíkovníku...

13.12.2015 - 19:36

Tentokrát si ukážeme jednu pozoruhodnou zeleninu. Klasický bílý květák zná asi každý, méně známý je květák Romanesco. Z hlediska kulinářského se jedná o chutnou zeleninu, která se dá připravit způsoby jako obyčejný květák, popřípadě brokolice. Je to tedy jeden z kultivarů brukve zelné (Brassica oleracea). My se však podíváme blíže na jeho strukturu…

16.09.2015 - 15:38

Výherci soutěže pořádané ku příležitosti výstavy Botanické příběhy a Botanických dílen konaných v Průhonicích se stávají následující účastníci:

17.11.2015 - 23:23

O tom, že mnohé hmyzí druhy „nutí“ svého rostlinného hostitele k tvorbě hálek, tedy domečků, pro svoje larvy, jsme pojednávali v předminulé Rostlině s příběhem. Výjimkou není ani bejlomorka buková (Mikiola fagi) na obrázku.

04.09.2015 - 15:56

V rámci výstavy Botanické příběhy uspořádané v Průhonicích ku příležitosti oslav 125. výročí od založení předchůdkyně Akademie věd se konají v neděli 13. září 2015 od 10. do 16. hodiny Vědecké dílny. Náš ústav se této akce zúčastní se svým stánkem, kde si budete moci vyzkoušet pipetování. A nejen to, budete se moci zapojit do soutěže, v níž bude hlavní cenou mikroskop.
12.11.2015 - 14:56

Přinášíme fotky z našich Dnů otevřených dveří a výstavy na Národní třídě, v budově akademie věd. Obě akce se konaly v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR.

01.09.2015 - 20:26

Další Rostlina s příběhem nebude pojednávat o rostlině samotné, ale poukáže na jeden typ pozoruhodného soužití rostlin s hmyzem. Řeč však nebude o notoricky známých opylovačích, ale o jiném vztahu rostlin s hmyzem – jak někteří zástupci hmyzu donutí rostlinu vytvořit hálku. 

10.10.2015 - 17:41

Během festivalu Týden vědy a techniky AV ČR konaném 1.-15.11.2015 se pracovníci Ústavu experimentální botaniky, AV ČR, v.v.i. účastnili následujících akcí:

06.08.2015 - 13:52

Letošní rok byl Organizací spojených národů vyhlášen Mezinárodním rokem světla. Světlo je důležité mimo jiné pro vznik a vývoj života na Zemi. A mezi organizmy, které světlo a jeho jednotlivé barevné složky vnímají, patří nejen živočichové včetně člověka, ale také rostliny. Na webu vědaproživot.cz se můžete dočíst, jakými receptory rostliny světlo vnímají a proč je pro ně tak důležité...

Syndikovat obsah