Detail novinky

České zelené technologie poprvé představeny v Malajsii prostřednictvím TC AV ČR

Publikováno: 16.9.2011
Technologické centrum AV ČR ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Kuala Lumpur a Svazem průmyslu a dopravy ČR uspořádalo misi českých firem do Malajsie.

Česká republika se letos poprvé oficiálně zúčastnila prestižního veletrhu a konference zelených technologií a ekologických produktů (IGEM), jehož druhý ročník proběhl ve dnech 7. až 10. září v konvenčním centru Kuala Lumpur (KLCC). Veletrh s letošními více než 400 vystavovateli se opět setkal s vysokou účastí převyšující 70 000 návštěvníků z řad tvůrců malajsijských koncepcí udržitelného rozvoje, obchodníků a zástupců vědy a výzkumu. Účast ČR proběhla v rámci projektu ekonomické diplomacie MZV.

Malajsie jakožto rychle se modernizující země s vyššími středními příjmy, jež má do značné míry vyřešené kritické momenty rozvojového světa, klade stále větší důraz na ekologickou udržitelnost svých ekonomických aktivit. Tomu odpovídá i oficiální národní strategie, která počítá s redukcí emisí CO2 do roku 2020 o 40 %, a stále větší zájem Malajsie a jejích subjektů o aplikaci zelených technologií.

Špičkové technologie ČR na  českém dvojstánku, samostatném doprovodném workshopu a matchmakingových akcí představil DEK ZÚ KL, dva odborní pracovníci TC AV ČR (Ing. Daniela Váchová a Mgr. Radka Hávová) a 7 českých firem osobně zastoupených v profilech HW a SW pro inventarizaci, monitoring lesů, krajiny a emisí skleníkových plynů (IFER – ústav pro výzkum lesních ekosystémů, s. r. o.), zpracování biomasy (DSK, s.,r.,o.), výstavba bioplynových stanic (TEDOM a. s., Vítkovice power engineering, a. s.), technologie čištění (odpadních) vod za použití 3D nanotechnologií (Aquaindustry Technologies, SE), difúzní pece pro polovodičový průmysl a fotovoltaiku (SVCS Process Innovation, s. r. .), zemědělství a vodní energetika (AVAS).

Pracovníci TC AV ČR přednesli na workshopu dva příspěvky, které představily potenciál České republiky v kontextu možností a výzev v oblasti bilaterární spolupráce ve vědě a výzkumu a v přenosu zelených technologií. Workshop se setkal s pozitivní účastí 50 osob z řad klíčových malajsijských osobností jak ze státní, tak privátní sféry Malajsie, a to jak z podniků v hlavním městě, tak ze vzdálených regionů.

Kromě výše uvedených  přítomných českých subjektů byly prostřednictvím TC AV ČR na veletrhu zastoupeny firmy CEMC, MemBrain, SILFOR a Viscon. Prostřednictvím přítomného předsedy Česko-srílanské obchodní komory byla zastoupena další série českých zelených firem a asociací (CReativeMages, INV REAL, MAVEL, Step Trutnov, NWT). Všechny firmy (osobně přítomné i zastoupené) byly přehledně uvedeny v oficiálním katalogu české účasti sestaveném Svazem průmyslu a dopravy ČR.

Veletrh probíhal 4 dny,  přičemž první tři dny byly určeny jen odborným a obchodním zájemcům, poslední den byl otevřen veřejnosti.
Druhý den byl veletrh IGEM oficiálně zahájen konferencí s oficiálními proslovy malajsijského premiéra a ministra energetiky, zelených technologií a vody Petera China (malajsijské ministerstvo energetiky, zelených technologií a vody je hlavním garantem IGEMu).

Každá z českých firem v průběhu 4 dnů realizovala minimálně 20 (v některých případech i několikahodinových) jednání.

Konkrétní rozměry spolupráce na třetím (malajsijském) trhu byly sjednány kromě malajsijských partnerů také se zástupci států EU (nejčastěji Německo) a v jednom případě dokonce subsaharské Afriky (Senegal).

Akce měla mimořádně pozitivní ohlas jak na české, tak malajsijské straně. Z tohoto důvodu se uvažuje o české účasti (opět prostřednictvím projektu ekonomické diplomacie) i na nadcházejícím ročníku veletrhu IGEM v termínu 10. – 13. října 2012.

Katalog českých firem